לקראת יורו 2012- חלק ג

מפגשים טעונים בשלב הבתים

הולנד-גרמניה (בית ב')

היריבות בין הולנד לגרמניה היא אחת היריבויות המתמשכות היחידות בכדורגל הבינ"ל (1). המאבק החל בהפסדה של הולנד למערב גרמניה בגמר מונדיאל 1974. היריבות מבוססת על רגשות שנאה של ההולנדים כלפי גרמניה כזיכרון לכיבושה על ידי גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. כך, קשרה של הולנד באותה תקופה, ואן הנגם (van Hanegem) תיאר את תחושותיו: "לא היה אכפת לי בכלל מה התוצאה. 1-0 הספיק, כל עוד היינו משפילים אותם. אני שונא אותם. הם רצחו את המשפחה שלי. אבא שלי, אחותי, שניים מאחיי. כל פעם שהתמודדתי מול גרמניה הייתי מלא כעס" (2). ההפסד לגרמניה הוביל לטראומה לאומית שכונתה "אם כל ההפסדים" ("De moeder aller nederlagen") בעיתונות.

ערב המשחק פרסם הצהובון הגרמני "בילד" ידיעה מרעישה: בבריכת השחייה של מלון וואלד (Wald) התקיימה "מסיבה בעירום" בהשתתפות ארבעה שחקנים הולנדים ומספר דומה של בחורות גרמניות. הצד ההולנדי הכחיש בתוקף את הידיעה ומאמן הנבחרת דאז מיכלס האשים את התקשורת הגרמנית במלחמה פסיכולוגית(3). במשחק עצמו נראה היה שההולנדים יביסו את הגרמנים. ההולנדים היממו את הגרמנים ואחרי שתי דקות כבר הובילו 1-0 לאחר הכשלה של קרוייף ברחבה. אך לאחר מכן כרגע משהו מוזר: ההולנדים התחילו לשחק בצורה יהירה ובמקום לחפש את השער השני הניעו את הכדורגל, הראו את יכולותיהם הטכניות אך ללא כל תכלית. רפ (Repp) נזכר: "רציהו לעשות צחוק מהגרמנים. לא חשבנו על זה אבל זה מה שעשינו, כשמסרנו את הכדור עוד ועוד. שכחנו להבקיע את השער השני. כשאתה רואה את הצילומים של המשחקים אתה רואה שהגרמנים התחילו לכעוס יותר ויותר. זו הייתה אשמתנו. היה טוב בהרבה עם מערב גרמניה הייתה מבקיעה בדקה הראשונה". ההמשך ידוע. גרמניה השוותה מפנדל ועלתה ליתרון עוד במחצית הראשונה. המשחק הסתיים במפח נפש עבור ההולנדים(4). תגובת העיתונאים ההולנדים שוב הדגישו את הטינה העזה כלפי גרמניה. כך השדר ההולנדי, קויפהוף (Kuiphof) סיכם את המשחק: "Zijn we er toch nog ingetuind" (בתרגום מילולי: שוב דפקו אותנו). הייתה זו התייחסות לשנות ה-30'. חשבנו שלא יתקפו אותנו אז וגם היום (בתחילת המשחק) חשבנו שלא יתקפו אותנו, אבל שוב הגרמנים עבדו עלינו(5). במונדיאל 1978 הקבוצות סיימו את משחקם בתוצאה 2-2 בשלב הבתים השני וגרמניה סיימה את דרכה. הולנד הגיעה עד הגמר שם הפסידה לארגנטינה 3-1.

המפגש הבא בין שתי הקבוצות התקיים רק ביורו 1988. בחצי הגמר ההולנדים ניצחו את המארחת גרמניה בחצי הגמר משען של ואן בסטן בדקה האחרונה של המשחק. בתום המשחק קומאן (Koeman) יצר סערה כשטען שהשתמש בחולצתו של ת'ון (Thon) איתו החליף את חולצתו כנייר טואלט. ההולנדים המשיכו לגמר בו ניצחו את בריה"מ. עם חזרת הקבוצה להולנד התקבלו השחקנים על ידי המוני הולנדים באמסטרדם ומיכלס שלהב את הקהל: "זכינו בטורניר, אך כולנו יודעים שחצי בגמר היה הגמר האמיתי". כך תיאר זאת שוער הנבחר ואן ברויקלן (van Brekelen): "חיכיתי לרגע הזה ארבע עשרה שנים. לפני המשחק נזכרתי ברגשותיי כשצפיתי בטלוויזיה כנער מתבגר וזה הגביר את הכעס שלי. אני שמח שיכולתי להעניק את המתנה הזו לדור הוותיק יותר, אלו ששרדו את המלחמה"(6).

לאחר הניצחון על גרמניה והזכייה ביורו הרגשות האנטי גרמניים פחתו בקרב ההולנדים. מרחק השנים עמעם את השנאה הקודמת מצד אחד ומצד שני אפשר לגרמנים להביע את מורת רוחם ואת יריבותם הספורטיבית עם ההולנדים, עניין שנמנעו ממנו בעבר(7).

המפגש האחרון בין שתי הקבוצות במסגרת המונדיאל נתפס כגורם המרכזי ליריבות העכשווית בין שתי הנבחרות. לפני פתיחת המשחק בין שתי הנבחרות (במסגרת שמינית הגמר) האוהדים ההולנדים שרקו בוז בזמן נגינת ההמנון הגרמני והגרמנים הגיבו בצעקות "גרמניה, גרמניה" בזמן נגינת ההמנון ההולנדי. המשחק התאפיין בתיקולים חריפים. לאחר שוולר (Völler) הוכשל על ידי רייקארד (Rijkaard) ההולנדי, רייקארד הוסיף יריקה לשערו של וולר. בתקרית אחרת, וולר והשוער ההולנדי ואן ברויקלן נתקלו בניסיונם להגיע לכדור. ההיתקלות הסתיימה בצעקות כלפי וולר ובמשיכת שערותיו על ידי רייקארד. וולר ורייקארד הורחקו על ידי השופט ורייקארד שוב ירק על וולר. גרמניה ניצחה 2-1 והגיעה עד הגמר שם ניצחה את ארגנטינה 1-0 (8)

ב-1992 נפגשו הקבוצות שוב במסגרת היורו שנערך בשוודיה. עשרה מיליון הולנדים צפו במשחק במסגרת שלב הבתים, שיא צפייה הולנדי דאז והמאמן מיכלס המריץ את שחקניו: "רבותי, מה שאני עומד לומר לכם, לא אמרתי מעולם. אתם תבקיעו שלושה שערים היום, שחקני הקישור שלנו יבקיעו שניים. הגרמנים יכבשו שער אחד או שניים. אני מאחל לכם משחק נעים". בסיום ניצחו ההולנדים 3-1. אחרי המשחק, בגבול ליד אֶנְסְחֶדֶה, ובניוסטראט בקרקראדה, השליכו הולנדים וגרמנים אבנים ובקבוקים זה על זה. 500 תושבים מאנסחדה חצו את הגבול והחלו לפרק לגורמים את העיר הגרמנית גרוֹנאוֹ. זה היה הדבר הכי קרוב למלחמה בקהילייה האירופאית המאוחדת. בהמשך ההולנדים נכשלו מול דנמרק ונמנע מפגש נוסף בחצי הגמר מול הגרמנים(9). ב-2004 נפגשו הקבוצות בפעם האחרונה במסגרת תחרותית יורו 2004 בפורטוגל. המשחק הסתיים בתוצאה 1-1.

לאחר שגרמניה הודחה ב-2010 מהמונדיאל "בילד" פרסם מאמר שהגרמנים צריכים לתמוך בנבחרת ההולנדית בשל העובדה שחלק משחקניה משחק במועדונים גרמניים, בעיקר באיירן מינכן (FC (Bayern München . מספר עיתונים הולנדיים התייחסו לאמירה זו בחוסר אמון וזלזול. כך ה"טלגרף" השתמש בכותרת "כשחסרים כשרון משל עצמם…"(10)

אנגליה-צרפת (בית ד')

"גם משחקים בין צרפת לאנגליה אינם נקיים מרגשות היסטוריים שמקורם מחוץ למגרש. היריבות בת מאות השנים בין שתי המעצמות האירופיות אינה מתבטאת עוד בשדה המערכה, אלא בשדה הכדורגל"(11)

היריבות בין אנגליה לצרפת היא יריבות ארוכת שנים בין שתי מעצמות, בין "היבשת" ל"אי", בין הנאורות הצרפתית לשמרנות הבריטית (ועוד ועוד…). השנאה בין הצרפתים לאנגלים התפתחה במאות שנים של מאבקי מלוכה כבר בכיבוש אנגליה על ידי ויליאם מנורמנדי (1066). התייחסות מעמיקה להיסטוריה רבת השנים ו"הדם הרע" בין שני הצדדים היא מעבר לחיבור זה, אך חשוב להצביע על היריבות ההיסטורית בין המדינות (12).

בין המשחקים הזכורים בין שתי הנבחרות אציין רק כמה. עוד לפני גביע העולם הראשון, במאי 1921 ניצחה צרפת את אנגליה הניצחון 2-1. היה זה הניצחון הראשון שלהם על אנגליה לאחר יותר מעשרה הפסדים והוא נחשב אחד החשובים עבור צרפת באותו עידן.

בשנת 1966 זכתה אנגליה בגביע העולם בכדורגל. הקבוצות נפגשו בשלב הבתים וקהל של למעלה מ-98,000 איש צפה בהאנט (Hunt) מבקיע פעמיים בדרך ל-2-0 חד וחלק על צרפת (13). לצרפת, על אף טורניר חלש שכלל תוצאת תיקו מול מקסיקו והפסד 2-1 לאורוגוואי, נותר סיכוי אחרון לעלות, אך אנגליה הדיחה אותה מהטורניר.

בפעם האחרונה שהקבוצות נפגשו היו אלו הצרפתים שניצחו את האנגלים משני שערים של זינדין זידאן (Zidane) ביורו 2004 (14).

ספרד-איטליה (בית ג')

ספרד ואיטליה אינן חולקות יריבות כמו שאולי גרמניה והולנד חולקות, אבל יש היסטוריה ארוכה בין הצדדים. הנבחרות נפגשו לראשונה ב-1920 במהלך משחקי הקיץ באנטוורפן. המשחק הסתיים בניצחון 2-0 לספרד וזו הייתה הפעם האחרונה שבה ניצחה ספרד את איטליה במסגרת תחרותית רשמית.

אמנם היו מאז הרבה משחקים רשמיים וגם מאבקים צמודים, כמו ביורו 1980 (0-0), ביורו 1988 (הפסד 1-0) ובמונדיאל 1994 (שוב הפסד 1-0). בסך הכל, ספרד ניצחה 8 משחקים מול איטליה, יצאה עם תוצאת תיקו 10 פעמים והפסידה 9 משחקים. למרות זאת, כל אחד מהניצחונות האלו היה במסגרת משחק ידידות. רק בשנת 2008, במסגרת היורו, הצליחה ספרד לנצח בהכרעה בבעיטות מאחד עשר מטר את איטליה ולעלות לחצי בגמר (15).

פולין- רוסיה (בית א')

המפגש המסקרן בין פולין ורוסיה הוא מפגש בין שתי מדינות בעלות היסטוריה משותפת פוליטית וספורטיבית. כבר ב-1605 התקיימה מלחמה בין רוסיה הצארית לאיחוד הפולני ליטאי. במהלך המאות התקיים עוד מספר עימותים בין גלגולים שונים של רוסיה ופולין (16). בשנים 1919-1921 התקיימה המלחמה הפולנית- סובייטית בין בריה"מ לבין הרפובליקה הפולנית השנייה שכללה מאבק על שטחים היסטוריים, אך מעבר לכך מאבק אידיאולוגי בין הקומוניזם הסובייטי לחזון של קונפדרציה סלאבית מצד הפולנים.

ב-1956 ניסיון מרד של הפולנים נגד השלטון הסובייטי נכשל, אך הביא לליברליות גוברת של המשטר. ב-1989 גברה תנועת "סולידראיות" על התנועה קומוניסטית בבחירות ולך ואלנסה (Wałęsa) הפך נשיאה הראשון של פולין ב-1990.

המשחק השני בשלב הבתים הולך להיות המשחק התחרותי הרשמי הראשון בין הקבוצות מאז נפילת בריה"מ.


[2] (Hugo Borst, Johan Derksen, Leo Driessen [et al.]. Willem van Hanegem (Kats : De Buitenspelers, 2007

[3] David Winner. Brilliant Orange: the neurotic genius of dutch football (Blooomsbury Publishing, London, 2010), p. 92.

[4] Winner, Ibid, pp.96-97.

[5] , Ibid, pp.97-98 קויפהוף טען שלא התייחס למלחמה אבל הפירוש התקבל על ידי "קרקע פורייה" (א.ש.).

[6] Esra Maden. "Football against the dictators" (6.3.11)

http://www.todayszaman.com/news-237389-football-against-the-dictators.html

[7] Ingo Schiweck. Kicken beim Feind?- Der ganz all alltägliche Friede hinter dem deutsch-niederländischen Fußballkrieg (Düsseldorf: MaveriX, 2006).

 [8] מתוך: סיימון קופר. כדורגל נגד האויב (תל-אביב : חרגול, תשס"ב, 2002).

http://www.xargol.co.il/index.php?cat=2&name=travel&state=1&book=1027&nav=3

[9] קופר, שם.

[12] להיסטוריה קצרה של היריבות הארוכה, ראה למשל:

The Independent. "France and England: 1,000 years of cross-channel rivalry" (14.6.05)

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/france-and-england-1000-years-of-crosschannel-rivalry-494098.html

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.