פוליטיקה והמשחקים האולימפיים

בסקירה ההיסטורית של המשחקים האולימפיים כבר הראיתי כיצד הפוליטיקה היא חלק בלתי נפרד מהספורט בכלל והאולימפיאדה בפרט. בפסקאות הבאות אציג מספר סוגיות פוליטיות מעניינות, הקשורות למשחקים האולימפיים בלונדון.

עם ההצעה לארח את האולימפיאדה בלונדון, הרעיון המרכזי סביבם היה שהמשחקים ייצרו מורשת בריטית חדשה, יחדשו את אחד האזורים העניים ביותר בלונדון, יעניקו השראה לדור חדש של צעירים ויקדמו את התנועה האולימפית בכלל. בדומה למשחקים קודמים, מעבר לדחיפה הכלכלית, אותה הזכרתי במקום אחר, האנגלים רוצים להשתמש במשחקים כדי לקדם את דימויה של לונדון בפרט ובריטניה בכלל. כדי שהמשחקים יגרמו לאפקט החיובי המצופה, הבריטים יצטרכו להתמודד עם מספר מחלוקות.

אחת המחלוקות לגבי המשחקים היא ההחלטה למנוע את כניסתם של מנהיגי מדינות, הקשורים להפרת זכויות אדם. ההחלטה הזו הגיעה לאחר שנשיא איראן אחמדיניג'אד הביע התעניינות בהגעה למשחקים. יש מי שרואה כאן מוסר כפול, כיוון שאותם אנשים, המואשמים בהפרת זכויות אדם, כמו מלך בחריין, התקבלו בחום על ידי המלכה במאי השנה בארוחת צהריים מסורתית שערכה. מנהיגי סוריה וזימבבווה לא יגיעו לתחרויות, אך עניין זה פשוט, כיוון שהם גם ככה מנועים מלנוע בתוך האיחוד האירופי וכן נשיא בלארוס. מצד שני, נשיאי אוזבקיסטן וטורקמניסטן מתכוונים שניהם להגיע למשחקים ואין איסור רשמי על הגעתם.

ואם כבר הזכרתי את אחמדיניג'ד, סוגיה משעשת למדי היא האיום האיראני להחרים את המשחק, כיוון שלטענתם לוגו התחרות מייצג מזימה פרו- ישראלית. האיראנים טענו, שהלוגו מאיית את המלה "ציון". הטענה נדחתה באופן מוחלט, מה עוד שהאיראנים החליטו לאיים בהחרמה ארבע שנים לאחר הלוגו כבר פורסם. טענות נוספות כלפי הלוגו היו שהוא דומה לצלב קרס וכן לאקט מיני, אך לעניות דעתי, הדבר הבעיה המרכזית של הלוגו הוא פשוט שהוא מכוער.

החרמה נוספת מכיוון אחר הוצעה על ידי עורך דין בריטי בשם מארק סטיבנס (Stephens), שכתב מאמר הקורא להעניש מדינות שמוציאות הומוסקסואליות מחוץ לחוק. סטיבנס קרא לוועד האולימפי הבינ"ל להחרים 75 מדינות, רובן מאפריקה, שהוציאו פעילות הומוסקסואליות מחוץ לחוק. אמנם הלחץ על הוועד האולימפי גבר, אך זה מצידו החליט לפרסם רק הצהרה המתנגדת לאפליה מכל סוג שהוא. קשה להאמין שהוועד האולימפי ייעשה צעדים מעבר לכך.

באשר למדינות המשתתפות, ניגריה, שמציגה כמה ספורטאים מצוינים, ביניהם נבחרת הכדורסל שהעפילה לטורניר הגמר, לא תשלח משלחת ממשלתית רשמית כדי לחסוך בעלויות. שר הספורט הניגרי החליט שבעבר היה שימוש לא ראוי בכספי ציבור במשלחות, כמו במקרה של מונדיאל 2010 וכי יש למנוע שחיתות כזו בעתיד. לפיו, כל אנשי הממשל שיופיעו ביציע התחרויות יעשו זאת על חשבונם. קוסבו, שמוכרת על ידי 91 מדינות, לא הוכרה על ידי האו"ם ולכן לא תשלח משלחת לאולימפיאדה. החלטה זו נראית שרירותית, כיוון שמשלחות אחרות, כמו פלסטין החל מ-1996, משתתפות בתחרות גם אם אינן הוכרזו כמדינה באו"ם. הוועד האולימפי של האנטילים ההולנדיים אף הוא לא יישלח משלחת וזאת לאחר שהאנטילים ההולנדיים פורקו ב-2010 והוועד האולימפי פורק ב-2011. במקום זאת, אתלטים מהמדינה לשעבר יוכלו להשתתף באופן עצמאי תחת הדגל האולימפי.

בהתייחס ל"רוח האולימפית", מספר סכסוכים דיפלומטיים, שעלולים לפגום ב"רוח המשחקים" עלו לפני השטח. ראשית, בתחילת מאי התגלע סכסוך בין בריטניה לארגנטינה סביב שידור פרסומת, שמשרד הנשיאות הארגנטינאי הפיק, בה קפטן נבחרת ההוקי הארגנטינאי רץ ומתאמן ברחבי פורט סטנלי/פוארטו ארגנטינו, בירת איי פוקלנד. בסוף הסרטון מופיעה הסיסמה "כדי להתחרות על אדמה אנגלית, אנחנו מתאמנים על אדמה ארגנטינית". התשדיר מרמז כמובן למלחמת פוקלנד (או בעגה הארגנטינאית: מלחמת איי מלבינס) בין שתי המדינות. מייד לאחר שידור התשדיר, חברת הפרסום, שבסיסה בארה"ב, פרסמה התנצלות וחוסר שביעות רצון מהסוכנות בארגנטינה. בעקבות האירוע, הוועד האולימפי הארגנטינאי ניסה להרחיק עצמו מהפרשה ונשיא הוועד אף טען ש"השימוש במשחקים האולימפיים לביצוע מחוות פוליטיות מכל סוג אינו מקובל" וכי הם יפעלו בהתאם לרוח האולימפית.

סכסוך נוסף שנתגלע הוא בין רוסיה לבין בריטניה. פוטין, נשיא רוסיה, החליט שלא להגיע לטקס הפתיחה של המשחקים, אף על פי שמוסקבה תארח את משחקי החורף של 2014. במקומו צפוי להגיע ראש הממשלה מדבדב. ההחלטה השנויה במחלוקת נובעת מטענות של פוטין כלפי בריטניה. מספר בכירים רוסיים הואשמו בהפרת זכויות אדם ואף הייתה דרישה מכמה מקורות למנוע את כניסתם לבריטניה. דניס מקשיין (McShane), לשעבר שר העבודה של האיחוד האירופי, הביע שביעות רצון מהחלטה זו, מה שמצביע על היחסים המתוחים עם בריטניה.

האיראנים שוב התעוררו ב-1 במאי, כששירות החדשות האיראני PressTV התלונן על הפיכת המשחקים האולימפיים למשחק פוליטי עוד לפני פתיחת התחרויות. הטענה הייתה שהאתר הרשמי של התחרויות הסיר את בירות המדינות מהמפה בשל הוראה ישראלית וזאת כיוון שבמקור לא הופיעה ירושלים כבירת ישראל, אלא נותר מקום ריק, כיוון שזו נרשמה כבירת פלסטין. עוד נטען כי נשיא איראם ושר הספורט וענייני הנוער לא יגיעו, כיוון שאתלטים ומאמניהם יצטרכו לעבור בדיקה של טביעות אצבעות וסריקת פנים על ידי הרשויות הבריטיות.

סכסוך אחר קשור לדחיית מתנה מצד הועדה המארגנת של המשחקים. יוון ביקשה להעביר ללונדון העתק של ספינה הלנית עתיקה, שיחתרו בה בנהר התמזה בזמן העברת הלפיד האולימפי. ככל הנראה, בשל חששות לבריאות ולביטחון המשתתפים הוחלט לוותר על החלק הזה בטקס. כעת הספינה, שהושקעו בשיפוצה לקראת המשחקים 150,000 פאונד, תישאר ביוון.

הסכסוכים הפוליטיים הנ"ל הם בעיה קטנה בהשוואה לסוגיית הטרור שעולה שוב ושוב באירועים גדולים. בתחילת מאי, שר ההגנה הבריטי טען, שאין איום טרור "ספציפי" לאולימפיאדה וכי כוחות הביטחון נערכים "להיטמע ברקע" ולהיות שם רק במקרה הצורך, אך לאחרונה שוב עלה הנושא לכותרות כאשר ה-MI5, סוכנות הביון הבריטי, עצר אדם שערך תצפיות על הכפר האולימפי ותכנן לכאורה לבצע פיגוע התאבדות במהלך המשחקים. עוד נעצרו 14 איש נוספים בכוונה לבצע פעולות טרור. הרצון לשמור על ביטחון מצד המארגנים נתקל בביקורת, כאשר הוחלט להציב טילי קרקע- אוויר על גגות בתים בלונדון, אך אלו נפרשו למרות הביקורת.

מעבר לטרור "הסטנדרטי" בעיה מעניינת שעולה היא  סוגיית "הטרור הוירטואלי". שר במשרד הקבינט טוען, כי רשתות המחשבים של הממשלה מותקפים "באופן קבוע" על ידי סוכנויות מודיעין זרות וכי יש מי שירצו לפגוע במשחקים. במהלך אולימפיאדת בייג'ין היו 12 מיליון מקרים של בעיות ביטחון ברשת ובריטניה תנסה להתמודד באמצעות יחידות מיוחדות כדי להבטיח פעילות תקינה ברשת, המייצרת 6% מהתמ"ג הבריטי.

לבסוף, סוגיה חשובה שהחלטתי להתייחס אליה היא הזיהום בתקופת האולימפיאדה. כבר ציינתי את הזיהום כאחד מהחסרונות הגדולים של האולימפיאדה, אך סוגיה זו מורכבת הרבה יותר מ"צפיפות ורעש". הגעתם של הספורטאים ובעקבותיהם התיירים הרבים עלולה להעביר זיהומים וליצור מגפה עולמית חדשה. בנוסף, הגברת התחבורה תיצור זיהום אוויר גדול יותר, שיש מי שרואה בו עניין שניתן היה למנוע אותו באמצעות תכנון נכון יותר ושימוש ב"אמצעי תחבורה ירוקים יותר".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.