ישראל עושה שריר- לונדון 2012

Citius, Altius, Fortius

(מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר)

לקראת אולימפיאדת לונדון הקרובה הבאה אלינו לטובה, החלטתי לבחון את המשלחת הישראלית. מעצמת הספורט של ישראל תשלח ללונדון 37 ספורטאים ב-8 ענפי ספורט שונים. מעניין לראות, כי ילידי הארץ בנבחרת הישראלית הם כ-54%  (20 מ-37), מה שמצביע על החשיבות של ההגירה לספורט בישראל. נתון מעניין נוסף הוא שכמעט 46% (17 מ-37) מהמשלחת הן נשים. אוכלוסיית ישראל מונה 7,879,500 איש  (לפי הערכה אחרת ביולי 2012 יהיו 7,590,758 בישראל). בסדר גודל מדינות כמו טג'יקיסטן, שוויץ, סרביה, הונג קונג ובולגריה. רק לשם השוואה, טג'יקיסטן שולחת  16 ספורטאים ב-7 ענפי ספורט לתחרות, שוויץ שולחת 102 ספורטאים ב-18 ענפי ספורט, סרביה שולחת 115 ספורטאים ב-15 ענפי ספורט, הונג קונג שולחת 42 ספורטאים ב-13 ענפי ספורט ובולגריה שולחת 63 ספורטאים ב-16 מקצועות.

התקוות האולימפיות של המשלחת מתמקדות בג'ודו, בשייט ובמידה מסוימת בהתעמלות מכשירים.

ג'ודו

אריק זאבי הבלתי נלאה, ינסה בגיל 35, לאחר שזכה באליפות אירופה בפעם הרביעית בקריירה, להשיג מדליה באולימפיאדה האחרונה שלו (במשקל של עד 100 ק"ג) ולהתחבק עם שרת התרבות וספורט לימור לבנת על הפודיום. באשר לשאר מתמודדי הג'ודו, אליס שלזינגר (עד 63 ק"ג) מקווה להיות הג'ודוקא הנשית הראשונה מאז יעל ארד שתזכה במדליה, אך קשה לנבא כיצד תתמודד עם הלחץ של התחרות. סוסו פלאלישווילי (עד 73 ק"ג) ירצה למחוק את תקרית משחת השיניים מתחרות הגרנד פרי בדיסלדורף. גולן פולק (עד 66 ק"ג), זוכה מדלית הכסף בתחרות גביע העולם במדריד הוא הפתעה צעירה ורעננה, שמדגישה את המשכיות הפופולאריות של התחום בקרב הנוער הישראלי והוא אחד מהספורטאים הצעירים הנשלחים לתחרויות. ב-6.7.12, לאחר ערעור לבית הדין העליון של הועד האולימפי, אושר לג'ודוקא חמישי, טומי ארשנסקי, להשתתף בראולימיפאדה במשקל של עד 60 ק"ג, לאחר שקבע את הקריטריון הבינ"ל אך לא הישראלי. אליהם יצטרפו שני יריבי אימון: אלון ששון ורותם שור.

אריק זאבי באירוע גיבוש לפני היציאה למשחקים (מקור: הוועד האולימפי בישראל)

בשייט , לאחר המאבק היצרי בין שחר צוברי לבין נמרוד משיח, מתפנה זוכה מדליית הארד בבייג'ין לתחרות עצמה בדגם ניל פרייד. בשל מזג האוויר האנגלי שאינו מסביר פנים לשייטים בעל מבני גוף כשל צוברי (66 ק"ג על 1.77 מ'), בשל ההיסטוריה הפחות מוצלחת שלו בתחרויות מסוג זה ובשל המאבק עם משיח שהסתיים רק לאחרונה יתקשה צוברי לשחזר את הישגו מאולימפיאדת בייג'ין. מצד שני, ייתכן והנמכת הציפיות רק תסייע לו. בגזרה הנשית, לי קורזיץ, אלופת העולם לשנת 2012, מסומנת כמדיאליסטית פוטנציאלית. קורזיץ, שזכתה באליפות העולם בגלישת רוח בדגם מיסטרל 2003 כבר בגיל 19, נחשבת כיום כספורטאית בוגרת, בעלת ניסיון וזכייתה ביוני 2012 במדליית ארד בגביע העולם בווימות', האתר בו יתקיימו התחרויות באולימפיאדה, רק מגדילה את הציפיות ממנה. ורד בוסקילה הוותיקה וגיל כהן, שייטות דגם 470, שסיימו במקום הרביעי באליפות העולם בפרת' 2011 ינסו להפתיע. גידי קליגר וערן סלע, שייטי דגם 470, שסיימו אף הם את אליפות העולם לשנת 2011 במקום הרביעי, הם צמד בעל ניסיון אישי רב יותר מן הצמד הנשי וייתכן וזה יתרום להם במאבק על המדליה. את רשימת השייטים סוגרת נופר אדלמן, שייטת דגם לייזר רדיאל, שזכתה במדליית כסף בתחרות השבוע האולימפי בקאדיס שבספרד, אך אינה צפויה להוות גורם משמעותי בתחרות.

ערן סלע באירוע גיבוש לפני היציאה למשחקים (מקור: הוועד האולימפי בישראל)

התעמלות מכשירים

התקווה המרכזית מענף זה היא אלכס שטילוב, זוכה מדליית הארד בתרגיל הקרקע באליפות העולם, שנמערכה בטוקיו ב-2011. שטילוב יתחרה בתרגיל הקרקע החזק שלו וכן בקרב רב. ולריה מקסיוטה, שסיימה במקום התשיעי בקרב רב באליפות אירופה בבריסל ופליקס אהרונוביץ', שהעפיל לגמר הקרב רב באליפות אירופה במונפלייה 2012, לא צפויים להשאיר חותם במשחקים ועצמם השתתפותם נחשבת הצלחה עבור ישראל, שהיסטורית התעמלות המכשירים שלה אינה מן המפורסמות בעולם.

אם כבר דיברנו על ענפי ספורט שישראל אינה נחשבת כאחד מהמובילים בהם, ישראל שולחת לענף האתלטיקה שלושה ספורטאים. ראשונה ג'וליאן שוורץ, קופצת במוט, שקבעה תוצאה של 4.52 מ' באליפות ארה"ב הפתוחה בינואר 2012. ספורטאי נוסף, זוהר זימרו, אלוף ישראל במרתון, שננזף לאחר שהשתמש במכשיר אינהלציה שאינו שייך לו בעקבות מחלת האסטמה ממנה הוא סובל ולכן נכשל בבדיקת סמים. אחרון חביב הוא דונלד סנפורד, שיתחרה בריצת 400 מ'. סנפורד, יליד ארה"ב, נישא ב-2010 לישראלית והתאזרח. סנפורד כשל בהשגת הקריטריון האולימפי, אך השיג את הכרטיס לאולימפיאדה על בסיס "הישג יוצא דופן": סיים במקום הרביעי במרחק 9 מאיות ממדליית ארד באליפות אירופה בהלסינקי 2012.

דונלד סנפורד באירוע גיבוש לפני היציאה למשחקים (מקור: הוועד האולימפי בישראל)

באופן מפתיע, ישראל שכישורי הצלפים שלה אמורים לשמור עליה מאויביה, לא הצליחה עד היום להשיג הישגים משמעותיים בקליעה באולימפיאדות. הישג השיא של ישראל הגיע באולימפיאדת לוס אנג'לס (1984) עם זכייתו של יצחק יונסי במקום השמיני. בלונדון ישתתף סרגיי ריכטר, שזכה במדליית הכסף בתחרות בסבב גביע העולם בצ'אנגוון שבקוריאה, בתחרות רובה אוויר ל-10 מ'. ריכטר בן ה-21יישתתף בתחרות רובה אוויר ל-10 מ' ורובה שכיבה ל-50 מ' ואינו צפוי לזכות במדליה בתחרות.

בין הספורטאים המוכרים יותר שיגיעו לאולימפיאדה, מופיעים הטניסאים  שחר פאר (יחידים), אנדי רם ויוני ארליך (זוגות). פאר תתקשה מאוד להעפיל לשלבים המתקדמים של התחרות ואילו רם וארליך כבר ראו ימים טובים יותר וקשה להאמין שיצליחו לשחזר את הישג השיא שלהם באולימפיאדה, רבע הגמר באולימפיאדת אתונה 2004.

 באשר לשחייה, ישראל שולחת משלחת גדולה, באופן יחסי, של שחיינים למשחקים. הישגי השיא של ישראל בשחייה כללו גמר 4X100  מעורב באטלנטה 1996 ומקום 8 ש-100 מ' גב של איתן אורבך מסידני 2000 ולכן הגעה לגמר תיחשב הישג מצוין עבור כל שחיין. עמית עברי, זוכת מדליית ארד ב-100 מ' פרפר באליפות אירופה שנערכה בדבצרן, הונגריה, ב-2012, תייצג את ישראל במשחה זה וכן ב-200 מ' מעורב. יעקב טומרקין, זוכה שתי מדליות ארד בדברצן, ישתתף במשחה ל-100 ו-200 מ' גב. גל נבו, שיאן ישראל במשחים ל-200 מטר ול-400 מטר מעורב וב-200 מטר פרפר, יתמודד ב-200 ו-400 מ' מעורב. נמרוד שפירא בר-אור ישתתף במשחה ל-200 מ' חופשי. לבסוף, אמרי גניאל, שלא השיג את הקריטריון הישראלי ישתתף במשחה 100 מ' חזה על תקן אחד משלושת המקומות השמורים לספורטאים צעירים. יהונתן קופלב, אלוף אירופה הטרי מדבצרן במשחה ל-50 מ' גב, לא ישתתף בשל ניתוח אפנדיציט סמוך למשחקים.

נמרוד שפירא בר-אור באירוע גיבוש לפני היציאה למשחקים (מקור: הוועד האולימפי בישראל)

ההפתעות המעניינות עבור המשלחת הישראלית יכולות להגיע משני תחומים: התעמלות אמנותית ושחייה צורנית.

משלחת ההתעמלות אומנותית כוללת מתחרה בקרב רב יחידות וכן נבחרת קרב רב קבוצתי. נטע ריבקין, זוכת מדליית ארד באליפות העולם במונפלייה שבצרפת ב-2011 בתרגיל החישוק, סיימה את גמר הקרב רב בתחרות במקום העשירי והבטיחה את השתתפותה באולימפיאדה. נבחרת הקרב רב כוללת שש מתחרות: פולינה ז'קולוז'ני, מרינה שולץ, אליאורה זליקובסקי, נועה פלצ'י, ויקטוריה קושל ומורן בוזובסקי. הישג השיא של הנבחרת הוא מדליית ארד בתרגיל המשולב של שלושה סרטים ושני חישוקים באותה תחרות במונפלייה. בתחרות קדם אולימפית שהתקיימה בינואר 2012 זכתה הנבחרת במקום השלישי בקרב רב והעפילה לאולימפיאדה.

שחיה צורנית/אומנותית: אנסטסיה גלושקוב ואינה יופה שסיימו את אליפות העולם בשנחאי ב-2011 במקום ה-14 יתמודדו בדואט, כאשר ז'ניה טטלבאום נשלחת כמחליפה אפשרית לכל מקרה.

הענף המיוחד (ויש שיאמרו ההזוי) ביותר בו תשתתף ישראל וזאת לראשונה הוא הבדמינטון. בדמינטון (בעברית נוֹצִית) הוא משחק ממשפחת משחקי הכדור והמחבט. בדומה לטניס, המשתתף (או המשתתפים במקרה של משחק זוגות) צריך להעביר את הכדור (הנקרא נוֹצִית)  מעל לרשת כדי שיפגע ברצפת מגרשו של היריב. בניגוד לטניס, מדובר כאמור בנוֹצִית ולא בכדור. מקור המשחק, ככל הנראה באמצע המאה ה-19 בהודו הבריטית. הוא נוצר על ידי קציני צבא בריטים שהיו מוצבים שם. במסגרת אולימפיאדת ברצלונה 1992, הפך בדמינטון לספורט אולימפי. בלונדון ייצג את ישראל בתחרות מישה זילברמן. זילברמן, אלוף ישראל, הגיע בשיאו למקום ה-65 בעולם ומדורג במקום ה-34 בדירוג האולימפי לפני התחרות. בתחרות עצמה ישתתפו 38 משתתפים ב-16 בתים. הראשון מכל בית יעפיל לשמינית הגמר ולאחר מכן  נוק אאוט עד קביעת הזוכים במדליות.

מישה זילברמן באירוע גיבוש לפני היציאה למשחקים (מקור: הוועד האולימפי בישראל)

שיהיה להם (ולנו) בהצלחה!

________________________________________

http://www.olympic.one.co.il/– הועד האולימפי בישראל

על המשלחת הישראלית, ראה גם באתר רשות השידור: http://www.iba.org.il/olympics/#!/page/348

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.