סיכום אולימפי-חלק א'

אתמול הסתיימה אולימפיאדת לונדון 2012, האולימפיאדה השלושים, אירוע שטקס הפתיחה שלו השיג אחוזי צפייה מדהימים, כש- 40.7 מיליון צופים אמריקאים צפו בסיקור של NBC ו-26.9 מיליון צפו בטקס ב-BBC. בישראל טקס הפתיחה אמנם גרף רייטינג ממוצע של 17.5%, אך זה היה נמוך מהטקס שנערך ארבע שנים קודם בבייג'ינג. למרות זאת, יש לזכור כי מדובר בשעות פחות נוחות לצפייה. מרוץ ה-100 מ', שבו ניצח יוסיין בולט, גרף אחוז צפייה ממוצע של 17.1% בישראל והיה גם האירוע הנצפה ביותר באולימפיאדה בקרב צופי BBC עם כ-20 מיליון צופים. עד יום התחרויות האחרון רשת NBC  כבר השוותה את מספר הצופים באולימפיאדת בייג'ינג, כאשר 212.7 מיליון צופים ראו לפחות חלק מהתחרויות.

הגארדיאן הבריטי הציג סדרה ארוכה של סטטיסטיקות מעניינות לגבי האולימפיאדה. והציג תמונה של "המשתתף האולימפי הממוצע". ממוצע הגיל של ספורטאים עמד על 26, כאשר 187 אתלטים שהשתתפו היו מעל גיל 40, כולל רוכב דרסאז' יפני בין 71. ההתעמלות האמנותית כוללת את הספורטאיות הצעירות ביותר עם גיל ממוצע של 19 שנה ואילו רכיבת הסוסים את הגיל הממוצע המבוגר ביותר: 38. המשתתף הצעיר ביותר היה שחיין מטוגו שהשתתף בגיל 13 בלבד. המשלחת הצעירה ביותר היא לאוס עם גיל ממוצע של 16 שנה (אך זו נבחרת בעלת שלושה משתתפים בלבד). בין הנבחרת הגדולות, סין היא הצעירה ביותר עם גיל ממוצע של 24.3 שנה. באשר לגובה, הספורטאי הגבוה ביותר הוא הכדורסלן הסיני, ז'אנג המתנשא לגובה של 2.21 מ'. הספורטאי הנמוך ביותר הוא מרים משקולות מטובלו שנמוך מז'אנג ב-81 סנטימטרים. אצל הנשים, הגבוהה ביותר היא הכדורסלנית הסינית וויי וויי, שמסתכלת על רובנו מלמעלה מרום גובהה של 2.07 מ'. הנמוכה ביותר היא האצנית קלברט הג'מאייקינית שמתנשאת לגובה של 1.35 מ'. בסך הכל הסרבים הם הגבוהים ביותר מהמשלחות הגדולות (ממוצע של 1.86 מ') והנמוכה ביותר היא יפן (ממוצע של 1.70 מ').

המדינה/מדליה

זהב

כסף

ארד

סה"כ

ארה"ב

46

29

29

104

סין

38

27

23

88

בריטניה

29

17

19

65

רוסיה

24

26

32

82

קוריאה הדרומית

13

8

7

28

גרמניה

11

19

14

44

צרפת

11

11

12

34

איטליה

8

9

11

28

הונגריה

8

4

5

17

אוסטרליה

7

16

12

35

יפן

7

14

17

38

קזחסטן

7

1

5

13

הולנד

6

6

8

20

אוקראינה

6

5

9

20

ניו זילנד

6

2

5

13

קובה

5

3

6

14

איראן

4

5

3

12

ג'מייקה

4

4

4

12

צ'כיה

4

3

3

10

קוריאה הצפונית

4

0

2

6

20 המובילות באולימפיאדה, מתוך: http://www.london2012.com/medals/medal-count/

בסך הכל 86 מדינות מתוך 204 משתתפות, המהוות כ- 42%, זכו במדליה. מונטנגרו, גרנאדה, בוצוואנה, גואטמלה ושכנתנו קפריסין זכו לראשונה במדליה. בחינה קצרה של טבלת המדליות מציגה תמונה מעניינת באשר ל"אריות האולימפיאדה". השוואה של 6 המדינות המובילות בין 2008 ל-2012 מראה, כי השליטה שלהן בספורט העולמי נשמרה פחות או יותר, כאשר השינוי המשמעותי ביותר הוא יציאתה של אוסטרליה מהשישייה המובילה ועלייתה של קוריאה הדרומית מהמקום השביעי למקום החמישי, אף על פי שלא זכתה במספר רב יותר של מדליות.

ארה"ב שירדה למקום השני באולימפיאדת בייג'ינג 2008, עלתה שוב למקום הראשון בטבלה. בריטניה, המארחת, הציגה אולימפיאדה מוצלחת במיוחד וסיימה במקום השלישי תוך שהיא מחליפה מקומות עם רוסיה שזכתה במקום זה ב-2008. אחת המובילות בבייג'ינג שירדה מעט היא אוסטרליה, שנחלשה מאוד בתחום השחייה וירדה מהמקום ה-6 למקום ה-10. גם גרמניה חוותה ירידה מסוימת ואף על פי שזכתה במספר מדליות רב יותר מזה שזכתה בו ב-2008 (41), ירדה מ-16 מדליות זהב ל-11 בלבד. הונגריה עלתה מהמקום ה-21 בבייג'ינג למקום 9 בלונדון עם מדליות בסך הכל ספרינט הקאנו. ניו זילנד אף היא שיפרה את מיקומה ועלתה מהמקום ה-25 למקום ה-15 עם 6 מדליות זהב. קניה, שבבייגי'נג סיימה במקום ה-13 ירדה למקום ה-28 בלבד בתחרויות. עוד אציין את איראן שהשיגה 12 מדליות וסיימה במקום ה-17 לאחר שסיימה בבייג'ינג במקום ה-51 בלבד!

הסתכלות קצרה על שלושת הענפים המסומנים כ"חשובים" ביותר באולימפיאדה: אתלטיקה, שחייה והתעמלות מעלה תמונה מעניינת. באתלטיקה ארה"ב, רוסיה וג'מייקה הן המצליחות ביותר. בדיקה מעניינת של ענף האתלטיקה מראה שג'מייקה, קניה וארה"ב הן המדינות שהרוויחו הכי הרבה מהתחרויות הריצה. בשחייה, ארה"ב, סין וצרפת נמצאות בראש הטבלה ובהתעמלות מכשירים סין, ארה"ב ורוסיה הן המובילות.

לבסוף, בבחינה מעניינת יותר יכולה להיות הצלחה לפי נפש. טבלת המדליות מעמידה, במקרה זה את גרנאדה ראשונה עם מדליית הזהב שהשיג ג'יימס בריצה ל-400 מ'. אחריה מגיעות ג'מאייקה, ניו זילנד, טרינידד וטובאגו והבהמאס. בקרב מדינות בעלות אוכלוסייה שלמעלה מ-10 מיליון, צ'כיה היא המובילה ואחריה קזחסטן וקוריאה הדרומית.

מה נזכור מהאולימפיאדה הזו?

האם יהיו אלו ההישגים הספורטיביים, כמו ניצחונו של בולט במרוץ ל-100 מ' בזמן איטי יותר בחמש מאיות משיאו העולמי, במה שהייתה הריצה המהירה בהיסטוריה, כאשר 7 מתוך 8 רצים גמעו את המרחק בפחות מ-10 שניות וההישג המדהים שלו שכולל 6 מדליות זהב בשני משחקים אולימפיים, שבירת שיא העולם היחידה במרוץ יחידים באתלטיקה במרוץ ל-800 מ' של הקנייתי רודישה, או שמא נזכור את פלפס, ששבר את כל השיאים והפך לשחיין ולספורטאי המצטיין בתולדות האולימפיאדה עם 22 מדליות אולימפיות מתוכן 18 מדליות זהב?

ואולי נזכור את העימותים הפוליטיים, כמו הצגת דגלה של קוריאה הדרומית במקום דגלה של שכנתה הצפונית בטורניר כדורגל הנשים? קשה יהיה לשכוח את חגיגתו של פוטין עם הג'ודוקא הרוסי חייבולייב את מדליית הזהב במשקל 100 ק"ג וזאת לאחר שנמנע להגיע לטקס הפתיחה בשל טענות שלו כלפי בריטניה, כשמספר בכירים רוסיים הואשמו בהפרת זכויות אדם ואף הייתה דרישה מכמה מקורות למנוע את כניסתם לבריטניה. סוגיה פוליטית מעניינת היא הופעתם של ספורטאים תחת דגל הוועד האולימפי: האתלט הדרום סודני, מאריאל ושלושת הספורטאים מהאנטילים ההולנדיים לשעבר. עוד אירוע פוליטי יוצא דופן היה היעלמותם של שבעה ספורטאים מנבחרת קמרון מהכפר האולימפי, ככל הנראה מתוך רצון לבקש מקלט בבריטניה וזאת לאחר ששלושה אתלטים סודנים, שנשלחו לאולימפיאדה כדי להתאמן עם המשלחת הסודנית, כבר ביקשו מקלט מדיני במדינה.

יש מי שיצביע על כישלונות ארגוניים, שהביאו לקרחות ביציעים במספר רב של אירועים, על אף הרצון של רבים להגיע ולצפות במשחקים, נושא שהברזילאים כבר החלו להתמודד איתו לקראת ריו 2016. הבירוקרטיה הבריטית הצליחה לעצבן אפילו את בולט, שהתלונן על כך שמנעו ממנו להכניס חבל קפיצה איתו הוא מתחמם לקראת מרוץ 100 מ'. זה עוד כלום. מדליסט הזהב בזריקת דיסקוס, הרטינג הגרמני, נאלץ לישון על ספסל בתחנת רכבת תחתית לאחר שאישור הכניסה שלו לכפר האולימפי נגנב במהלך התחרות. הבריטים לא אפשרו לו להיכנס לכפר על אף שזכה שעות קודם לכן במדליית הזהב. פרשה אחרת שמדגימה את הנוקשות והקיבעון הבריטי היא ההתעקשות של שופטי הקפיצה לגובה לנשים להכניס לגמר רק 12 קופצות, אף על פי ש-14 קפצו 1.93 מ' (המינימום עומד על 1.96 מ').

הטכנולוגיה ומרכזיות "החברתיות" היו נקודות מרכזיות עוד לפני תחילת המשחקים ומספר כישלונות טכנולוגיים של המארגנים, אשר פגמו ברשתות החברתיות, הצביעו שוב על קשיי הארגון. במהלך המשחקים התגלו קשיים בקווי הטלפונים הניידים בכפר האולימפי וכן במרכז לונדון. הקשיים האלו פגמו גם בשידורי הטלוויזיה של ה-BBC ובהעברת הנתונים מה-GPS שעל האופנים במרוץ רוכבי אופני הכביש. במה שנשמע כמו מתיחה, המפתחות לאצטדיון וומבלי הוחלפו לאחר שכוח המשטרה האחראי על בטחון המגרש איבד את המפתחות. ואם עסקינן בעניינים טכניים, קשה לשכוח את טקס הפתיחה המדהים של המשחקים ואת האש האולימפית שהודלקה במרכז האצטדיון ובמהלך המנוגד לרוח המשחקים, לפיו האש דולקת במהלך כל המשחקים, האש כובתה והורכבה מחדש באזור צדדי יותר של האצטדיון.

ואולי בכלל נזכור את אינספור האירועים המשעשעים וההזויים במהלך המשחקים, כמו זריקת בקבוק בירה על ידי הולנדי שיכור בפתיחת גמר ה- 100 מ' לגברים, או התנתקות הדגל האמריקאי ממקומו והתעופפותו בזמן השמעת ההמנון האמריקאי במהלך טקס הענקת המדליות בטניס נשים? מזג האוויר הלונדוני לא פסח על הוולודרום וגשם חדר לתוכו במהלך התחרויות. המארגנים ניסו לשמור על "הרוח האולימפית" במהלך התחרויות ובמספר אירועים הדיחו מהתחרויות ספורטאים שכשלו בכוונה או לא התאמצו, ביניהם הרץ האלג'ירי מחלופי שהודח (ובעקבות ערעור הוחזר לתחרות) ולבסוף זכה במרוץ 1500 מ' לאחר ש"לא התאמץ" במרוץ ל-800 מ'. ארבעה זוגות בדמינטון נשים, סין, אינדונזיה ושניים מקוריאה הדרומית, שהפסידו בכוונה כדי לקבל הגרלה טובה יותר בשלב שלאחר שלב הבתים, הודחו אף הן.

ההתערבות של המארגנים הייתה כה חודרנית, כך ששני ספורטאים הודחו לאחר "שצייצו בטוויטר". אפשר להסכים עם הוועדה המארגנת שהדיחה את קופצת המשולשת, היווניה וואולה פפצ'ריסטו ועם הוועד האולימפי השוויצרי, שהדיח את הכדורגלן השוויצרי, מייקל מורגנלה, בשל אמירות גזענית, אך אווירת "האח הגדול", שנוצרה בתחרויות והביאה גם לחסימת חשבון טוויטר של עיתונאי בריטי, לכאורה בשל פרסום מידע אישי של אדם (לנשיא השידורים האולימפיים של NBC) ולפיו בשל הביקורת שהטיח ברשת ושותפות בין NBC לטוויטר, צריכה להיות נקודה למחשבה  לוועד האולימפי הברזילאי לקראת ריו 2012.

נושא הסמים, שעולה בכל אולימפיאדה, בא לידי ביטוי עוד לפני תחילת התחרויות, כאשר נמנע מ-107 ספורטאים להגיע למשחקים בשל שימוש בחומרים אסורים. עם תחילת תחרויות השחייה, שיחת היום הייתה הסינית בת ה-16 יה, שזכתה בשתי מדליות זהב במשחים ל-200 ו-400 מ' מעורב אישי והואשמה בשימוש בחומרים אסורים, אך הטענות נדחו על ידה על הסף. מצד שני, הג'ודוקא האמריקאי דלפופולו נזרק מהאולימפיאדה בבושת פנים, לאחר שבבדיקת סמים שנערכה לו לאחר התחרות עד משקל 73 ק"ג, בה סיים שביעי, נתגלו סימני של קנאביס בדמו. דלפופולו הורחק לשנתיים מכל פעילות, אף על פי שהחומר אינו ממריץ או משפר יכולת כלשהי. מרים המשקולות האלבני למשקל של עד 77 ק"ג, נזרק אף הוא מהמשחקים לאחר שנתגלו סטרואידים אנאבוליים בדמו. האלוף האולימפי למרחק 50 ק"מ, ההלך האיטלקי שווצר, נכשל בבדיקת סמים של פדרציית האתלטיקה האיטלקית ולכן לא הגן על תוארו. בסך הכל הורחקו 23 ספורטאים מהתחרויות. המורחקת האחרונה, לאחר סיום המשחקים, היא זוכת מדליית זהב בהדיפת כדור ברזל, אוסטאפצ'וק הבלרוסית.

היו כמה רגעים מרגשים מאוד באולימפיאדה. האצן הסיני שיאנג, שיאן העולם לשעבר, נכשל במוקדמות 110 מ' משוכות כאשר כשל במשוכה הראשונה. לאחר סיום המרוץ קפץ על רגל אחת ליד המסלול, כאשר אצנים אחרים ניגשים אליו ולוחצים את ידו. רגע היסטורי מרגש אחר הוא השתתפותו של פיסטוריוס קטוע שתי הרגליים במרוץ ל-400 מ' והגעתו עד לחצי הגמר. עבור הבריטים ומארי במיוחד, הניצחון על פדרר בגמר טורניר הטניס הוא רגע היסטורי, ניצחון בריטי בגמר בפעם הראשונה מאז 1908! הדרום קוריאנים בוודאי לא ישכחו את הסייפת א-לאם שמיררה בבכי דקות ארוכות לאחר חצי גמר קרב הדקר וזאת לאחר שהפסידה בשנייה האחרונה לגרמנייה היידמן. ההפסד הגיע לאחר החלטה שנויה במחלוקת להחזיר שנייה לשעון התחרות לאחר שהקוריאנית כבר חשבה שניצחה. לשמחתה של א-לאם היא זכתה בכל זאת לדמעות שמחה לאחר שזכתה עם נבחרתה במדליית כסף קבוצתית.

ואם כבר דיברתי על החלטה שנויה במחלוקת, שערוריות שיפוט הן עניין קבוע בתחרויות וגם באולימפיאדה הזו הן לא נעדרו. הנה רק חלק קטן מהן. בהתעמלות מכשירים לגברים בתחרות הקבוצתית הנבחרת היפנית ערערה על התרגיל האחרון של אוצ'ימורה ולאחר דקות ארוכות של התחבטות שונה הניקוד היפני, מה שמנע מהבריטים לזכות במדליית כסף וגזל את מדלית הארד מנבחרת אוקראינה. באגרוף עד 69 ק"ג, המתאגרף ההודי קרישאן הודח בסיבוב השני מול האמריקאי ספנס וזאת לאחר שכבר ניצח וההחלטה שונתה. בקרב בין הבריטי אוגוגו לבין האוקראיני חיטרוב במשקל בינוני (75 ק"ג) הועלו חששות לגבי הטיה של השופטים כלפי המתאגרף המקומי לאחר שזה ניצח בהחלטת שופטים בקרב והעפיל לרבע הגמר. השערוריות באגרוף לא נגמרו כאן. שלושה שופטים הודחו מהמשחקים בשל החלטות שיפוט. הראשון, שרמך הגרמני, הודח לאחר שנתן שלוש אזהרות למתאגרף האיראני במשקל הכבד מזהארי, מה שהביא להפסד שלו לקובני לרדואט. השני הוא השופט הטורקמני מרטניאזוב שהודח כיוון שלא הפסיק קרב לאחר שישה נוקאאוטים בקרב במשקל תרנגול. השופט האזרי אבייב הודח לאחר שיצר קשר עם הנבחרת של מדינתו בניגוד להוראות. בכדורגל נשים, בשלב חצי הגמר, במשחק בין ארה"ב לקנדה בו ניצחו האמריקאיות במשחק מרתק 4-3, בזמן בו הובילו הקנדיות 3-2, נקבעה בעיטה בלתי ישירה לזכות האמריקאיות בתוך רחבת הקנדיות לאחר שהשוערת הקנדית החזיקה את הכדור יותר משש שניות. הבעיטה החופשית פגעה ביד של שחקנית קנדית, מה שהוביל לבעיטת עונשין מ-11 מטרים ולשוויון בתוצאה. ההחלטה היא שערורייתית במיוחד לנוכח העובדה, כי שתי השוערות החזיקו את הכדור הרבה יותר משש שניות במהלך כל המשחק.

המשך בקרוב…

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.