סיכום אולימפי-חלק ב'

אי אפשר שלא להתייחס לנקודה הישראלית: על "תופעת גרטל" אני לא מעוניין להרחיב. מבחינתי הוא קיבל את הבמה שלו ליותר מ-15 דקות התהילה המקובלות. השידור של רשות השידור בכלל והערוץ הראשון בפרט הוא זלזול באינטיליגנציה של הצופה הישראלי. גם אם נשמע עוד אלף פעמים את גרטל צועק "היי דיפינישן", לא ייתכן שבתוך 5,500 שעות השידור ששודרו ב-BBC (רק 500 שעות לא שודרו)  ב-26 ערוצים דיגיטליים, הערוץ הראשון לא מצליח לתאם את שידור משחק הטניס של הצמד "אנדיוני" נגד הזוג השוויצרי. לא ייתכן שנאלץ לסבול ימים שלמים של ג'ודו עם אורי לוי, שנשמע כאילו הרגע הוציאו אותו משנת צהרים. יורם ארבל, כהרגלו, ממשיך לטעות והגדיל לעשות כשבמשחק הגמר החליט בתחילת הרבע הרביעי, שנותרה עוד דקה לרבע השלישי של המשחק. מירי נבו משדרת באובייקטיביות יוצאת דופן את המתעמלות הישראליות. בקיצור, אין חדש תחת השמש. אמנם רשות השידור פתחה אתר ששידר עוד כמה תחרויות במקביל, אך קצב העברת הנתונים באתר והנטייה שלו להיתקע מראה שוב למה הערוץ הראשון נחשב מפגר מבחינה טכנולוגית, במיוחד אם משווים זאת לאתר הצפייה הרשמי של המשחקים האולימפיים, שאיפשר צפייה בכל האולימפיאדה לפי חיתוך של שידורים חיים לפי נושאים, ערוצים ואפילו עד ענפים.

לגבי הספורטאים, פרשת סנפורד והנעליים הביכה את המשלחת הישראלית, כשהאצן הישראלי ל-400 מ' טען, כי נעליו נגנבו ועיכב את פתיחת המקצה. ואם בפדיחות עסקינן, כישלונה של מקסיוטה ונפילתה הייתה רגע עצוב עבור אתלטית, שעבדה קשה כדי להגיע לאולימפיאדה, הישג שמעטים יכולים להתהדר בו, מה שחשוב לזכור לפניו שחיצי הביקורת נורים לעברה. באופן כללי, המשלחת הישראלית לא הצליחה לצבור מדליות ומתחרים רבים אכזבו. קורזיץ שהייתה התקווה הגדולה למדליה ואף נכנסה לשיוט המדליות מהמקום השני הכללי, כשלה בשיוט האחרון וסיימה רק במקום השישי בדגם ניל פרייד. קשה גם להשתחרר מתמונות הבכי של אריק זאבי, שהפסיד כבר בקרב הראשון שלו בג'ודו עד 100 ק"ג. מצד שני, השתתפותו של שטילוב בגמר הקרב רב ובגמר הקרקע בהתעמלות מכשירים הם הישג יוצא דופן. רם וארליך שהצליחו להגיע עד לרבע גמר טורניר הזוגות בטניס לאחר שניצחו את פדרר ובן זוגו ואוורינקה הם הישג יפה לזוג שלא ציפו ממנו להגיע לשלב הזה. ריכטר השיג את הישג השיא לקלע ישראלי והיה כפסע מהעפלה לגמר רובה האוויר ל-10 מ'. בשחייה שופרו כמה שיאים ישראלים ואף זכינו לראות לראשונה מאז 2000 שחיין ישראלי בגמר שחייה, כשטומרקין סיים שביעי בגמר 200 מ' גב ולבסוף בהתעמלות האמנותית ריבקין סיימה שביעית בגמר והנבחרת סיימה במקום השמיני. אמנם ישנן 46 אגודות התעמלות אמנותית בארץ, אך בהתחשב בפופולאריות הנמוכה של הענף בארץ אלו הישגים נאים מאוד.

מחקרים כבר הראו שהספורטאים בישראל מהווים אחוז נמוך מאוד מכלל האוכלוסייה. לא זאת בלבד, אלא שהחסמים העומדים בפני ילדים המעוניינים לעסוק בספורט מונעים מרבים להיכנס לפעילות ספורטיבית אינטנסיבית. ישראל אמנם חזרה לתקופה שלפני 1992, בה לא הושגה אף לא מדליה אחת, אך ניתן רק לקוות שהכישלון יביא לשינוי מדיניות בכל הקשור לחינוך גופני ו(היעדר) תרבות ספורט בישראל. בחינה של מספר המדליות, שהיא "הדרך היחידה האובייקטיבית" לבחינת הצלחת נבחרת עלולה להטעות. מה עם קורזיץ, למשל, הייתה חוזרת עם מדליה? האם היינו מסתכלים על המשחקים כמוצלחים עבור ישראל? הבחינה האמיתית צריכה להיעשות בהשוואה מול מדינות אחרות ולאורך זמן. מהי ההשקעה הכלכלית מתוך התמ"ג בספורט בישראל? לאן מופנים המשאבים? כיצד הספורטאים מתמודדים בארבע השנים שבין אולימפיאדה אחת לבאה? האם יש עומק ספורטיבי למתמודדים, כלומר: האם אנחנו קרובים יותר למצב של תחרות בין מצטיינים כיד להגיע לאולימפיאדה, כמו צוברי ומשיח בענף השייט, או שיש לנו יחידי סגולה כמו שטילוב בהתעמלות או זילברמן בבדמינטון? וכן, האם לא כדאי להתמקד במספר ענפים ולשלב אותם בתכניות הלימודים כמו באזרבייג'ן למשל? אלו הן השאלות אליהן צריך להתייחס כדי ללמוד ולהשתפר בעתיד. לבסוף, גם התקשורת הישראלית צריכה לעשות חשבון נפש ולראות האם לא העמידה ציפיות גבוהות מדי עבור ענפי ספורט, שבימים כתיקונים נראה שהיא משתדלת לא לסקר? ואם גם זה לא עוזר, תמיד אפשר להתנחם ברשימה ארוכה של 73 מדינות שלא זכו מעולם במדליה.

כבר נגעתי בהשפעות הכלכליות והתרבותיות של האולימפיאדה במקום אחר, אך עוד לפני תום המשחקים נשמעו אזהרות לגבי כישלונה הכלכלי של האולימפיאדה. רק בעתיד נדע מה תהיה מורשת המשחקים האולימפיים האמיתית. ועד אז נמתין בסבלנות לאולימפיאדה הבאה עלינו לטובה בעוד ארבע שנים.

נתראה בריו 2016!

http://www.rio2016.org/

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.