אנשי הספורט המעצבנים של השבוע

לאחר סיום האולימפיאדה ובעקבות חזרת ליגות הכדורגל הגדולות וגם "ליגת העל" הישראלית בכדורגל בשבוע הבא, החלטתי לפרסם טור שבועי בכל יום ראשון, בו אציג את "אנשי הספורט", שעיצבנו אותי במיוחד השבוע. "אנשי הספורט" בהגדרה רחבה הם ספורטאים, מאמנים, בעלי קבוצות, שדרנים, פרשנים, עסקנים או אחרים, הקשורים בדרך זו או אחרת לספורט. ברור לי שהבחירה תהיה קשה ביותר לנוכח שפע הדמויות החינניות על מרקע הטלוויזיה ועל מסך המחשב, אך מישהו צריך לעשות את העבודה הקשה!

והשבוע: "היהיר", שאריות אולימפיות ושאר תופינים…

1. "המיוחד" הוא "היחיד". מאמן ריאל מדריד, שרבים רואים בו אחד המאמנים הטובים בעולם, נתפס גם כאחד מהאנשים הבלתי נסבלים בכדורגל העולמי. כבר שמעתי את הדעה ש"מי שיש לו את זה" זכותו להתהדר "שיש לו את זה". השבוע מוריניו, שיצר לעצמו את הכינוי "המיוחד" ("The Special One") החליט, שצריכים לקרוא לו "היחיד" ("The Only One"), כיוון שהוא היחיד שזכה כמאמן באליפות "בשלוש הליגות הגדולות באירופה": בספרד, באיטליה ובאנגליה. "היהיר" על כל הישגיו מצליח לעורר אנטגוניזם בכל פעם מחדש והעובדה, כי באותה כתבת טלוויזיה דיבר על כך, שבמהלך הקריירה שלו הפך ממוקד פחות בהישגיו האישיים ויותר בהישגי הקבוצות שהוא מאמן, רק מדגישה כמה האיש מנותק. אף אחד לא אמר שהוא צריך להסתיר את הישגיו, אך גישת "אני ואפסי עוד" עוד תחזור אליו כבומרנג וכולם יודעים ש"Karma is a Bitch"…

2. מנכ"ל איסתא ספורט ואחד מבעליה, יואב ברוק, שהיה שחיין מצטיין, שכח כנראה מהי תחרות. לאחר שנחשד בספסור כרטיסים לאולימפיאדה, התגלתה השבוע עוד פרשה מרגיזה. איסתא דרשה מחירים מופקעים עבור גמר טורניר הטניס. המחיר הנקוב באתר הרשמי של האולימפיאדה עמד על 65 ליש"ט והוועד האולימפי אפשר לחברה משווקת, במקרה זה איסתא, שהיא היחידה בישראל המורשית למכור כרטיסים לאירועים באולימפיאדה, למכור כרטיסים בעמלה של עד 20% מגובה הכרטיס. מה המחיר אותו דרשה איסתא מהלקוחות? 500 ליש"ט!

3. בברזיל שכחו מה זאת "קבוצת כדורגל". נבחרת ברזיל בכדורגל חזרה מהטורניר האולימפי מאוכזבת לאחר ההפסד בגמר 2-1 למקסיקו. קונפדרציית הכדורגל הברזילאית הטילה את האחריות להפסד על מגן מנצ'סטר יונייטד רפאל, שטעה בגדול וגרם לשער של מקסיקו כברי אחרי 29 שניות. אמנם ההאשמה לוותה בתקווה שרפאל ילמד מהטעות וכי "הוא רק בן אדם", אך ההחלטה להניף אצבע מאשימה כלפי שחקן אחד מנוגדת להחלטה של המאמן ורוב השחקנים לגבות את השחקן ומעבר לכך לרוח, שעומדת מאחורי "קבוצת כדורגל". לאחר השער נותרו לברזיל 89 דקות בהן יכולה הייתה להפוך את התוצאה והנבחרת כולה כשלה במשימה.

4. אופ"א חוננת את ג'ון טרי. טרי, קפטן צ'לסי ולשעבר קפטן נבחרת אנגליה, הורחק בחצי גמר ליגת האלופות לאחר ש"נתן ברכיה" לאלכסיס סנצ'ז מברצלונה. בעקבות ההתנהגות האלימה הוא הורחק לשלושה משחקים, אך לאחר ערעור מצדו, הוחלט באופ"א שההרחקה האחרונה תידחה ותהפוך להרחקה על תנאי לשלוש שנים. הוויתור לטרי הוא ויתור לאלימות מצד שחקן בעל היסטוריה של אלימות, שאמנם זוכה, אך נחשד בגזענות (והואשם שוב על ידי ההתאחדות האנגלית לכדורגל ) ונשלל ממנו תפקיד קפטן הנבחרת. הוא  אף ניהל רומן עם אשתו של אחד מחבריו לקבוצה. לא ברור איזה מסר אופ"א מנסה להעביר ב"חנינה" הזו.

5.  נבחרת ישראל בכדורגל מבלה בהונגריה. נבחרת ישראל שיחקה ביום רביעי משחק אימון נגד נבחרת הונגריה. על הביזיון המקצועי אני לא מעוניין לדבר בכלל. יש דברים קצת יותר חשובים. במהלך ביקור של המשלחת בבית כנסת בבודפשט בזמן הרצאה על השואה נראו מספר שחקנים כשהם משוחחים וצוחקים. כמה דברים הרגיזו אותי בידיעה הזאת. ראשית, התגובה הכמעט פאבלובית של התאחדות הכדורגל הייתה, כי מדובר ב"פרסום שקרי…שנועד אך ורק לפגוע בנבחרת ישראל ובשחקנים". כדאי שמישהו ילמד שם לחכות ויברר את העובדות לפני שמוציאים הודעות לתקשורת שיגרמו למבוכה בעתיד. שנית, השחקנים, או לפחות חלקם, הראו שוב מי הוא הכדורגלן הישראלי וההסברים להתנהגות מעליבים. "כמה שחקנים צחקו, אבל זה לא אומר שצריך להכתים את כולם. איש חלילה לא גיחך בגלל ההסברים על השואה, רק בגלל מתורגמן שדיבר מוזר" או "אין אחד שלא צחק, כולם צחקו. אנחנו מצטערים, אסור היה לנו לצחוק כי אפשר לפרש את זה לא טוב". החבורה הזו המכונה "נבחרת ישראל" ואמורה לייצג את העם היושב בציון נשלחת על חשבונו של משלם המסים ועושה טיולים ברחבי אירופה הקלאסית. מבחינתי שיחזירו את כולם לארץ, יוותרו על משחק האימון ויפסיקו לבזבז כספים על חבורת ילדים מגודלים והעסקנים המלווים אותם. ואם כבר חושבים על הנושא בגדול, אולי כדאי לשקול אם בכלל צריך להעביר הרצאות לחבורת שחקנים עלובה. אם כבר שלחנו אותם למשחק אימון, שיטוסו למשחק ויחזרו: אפשר לוותר על הטיולים, הבילויים ומורשת הקרב של גוטמן ושות'.

6. ראש הממשלה מציג: מסע הגבס הקדוש. נתניהו ערך קבלת פנים למשלחת הישראלית למשחקים הפראלימפיים בלונדון תוך שהוא מתייחס להתמודדות הספורטאים עם המוגבלויות שלהן. נתניהו, שסבל מקרע בגיד לאחר משחק כדורגל עם נערים במסגרת תכנית תיירות בינלאומית, גובס ונאלץ להיעזר בקביים במשך החודשיים האחרונים. בדבריו לספורטאים שיבח את התמודדותם של הספורטאים על המוגבלויות שלהם. עד כאן הכל טוב ויפה, אך הטענה שבמהלך החודשיים האלו למד כיצד להתמודד עם קשיים בפעולות פשוטות נעשתה מהפה ולחוץ והרי אם נתניהו כל כך גאה בספורטאים כיצד ניתן להסביר, כי בחר להעלים את מוגבלותו הזמנית מהתקשורת? חודשיים ימים ראש ממשלת ישראל נעזר בקביים ולא ראינו אפילו תמונה אחת שלו? לפי "הארץ", מדובר בהחלטה מודעת במטרה למנוע לעג עתידי לראש הממשלה. בין אם מדובר בהחלטה של ראש הממשלה ובין אם בהחלטה של יועציו התדמיתיים, עצוב שמוגבלות פיזית, גם אם זמנית, נתפסת כמשהו שצריך להסתירו.

7. ארבל טועה ומטעה. מוקדמות אליפות אירופה. ישראל נגד אסטוניה. 50 שניות לסיום הרבע השני. הכדור אצל האסטונים. הכדור יוצא החוצה ונשארת שנייה אחת על שעון הזריקות. פסק זמן של המאמן האסטוני. מה יקרה לאחר פסק הזמן? א. ארבל יתאר את המהלך, ב. ארבל יפצח בצעקות "הללויה", ג. ארבל יקבע שתמה המחצית הראשונה. מי שלא מכיר את ארבל יחשוב שתשובה א' הגיונית ואולי אפילו יחשוב שב' אפשרית והרי "הללויה" היא קריאת הקרב המפורסמת של ארבל, ממש כמעט כמו ה"ככה לא בונים חומה שלו", אבל מי שעוקב אחרי שידורי הספורט בישראל לא יכול שלא להיתקל בארבל. פעם אחת זכה בהשעיה מערוץ 10 בשל אמירה פוליטית, פעם אחרת הושעה מערוץ הספורט לאחר שנזף באנשי הצוות סביבו בעוד המיקרופון פתוח. ארבל הגדיל לעשות ובפתיחת משחקה של נבחרת בריטניה מול ברזיל במסגרת המשחקים האולימפיים, הודיע קבל עם ועדה ש"אל נצור את המלכה" אינו ההמנון הבריטי, אלא "היוניון ג'ק". ואכן, לא הופתעתי כאשר שמעתי ש"תם לו הרבע". עצוב שארבל נחשב אחד השדרים הבכירים בישראל, אבל כנראה שהשדרים צריכים להתאים לרמה הספורטיבית…

מודעות פרסומת

4 תגובות בנושא “אנשי הספורט המעצבנים של השבוע

    1. ייתכן ולא הבהרתי את עצמי כראוי- נותרת שנייה על שעון 24 השניות של האסטונים ובסף הכל עוד 50 שניות לתום הרבע. לאחר שנגמר שעון 24 השניות חשב ארבל שנגמרה המחצית והגיע הזמן לכוסית מנחה, כוס תה, או כל דבר אחר שהוא עושה בזמן שאינו משבר את המשחק…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.