אנשי הספורט המעצבנים של השבוע

והשבוע: סגירת חשבונות, לכלוכים וקומבינות ושאר מאפיינים טיפוסיים של הספורט בישראל.

1. לכלוכים מאחורי הגב בנבחרת ישראל

לאחר ההפסד מול אסטוניה במוקדמות אליפות אירופה התחיל מחול השדים הקבוע בתקשורת. אין לי שום בעיה עם העובדה, שהתקשורת מחפשת אשמים: ביקורתיות היא לחם חוקה של התקשורת ועדיפה מדינה, שיש בה ביקורתיות יתר על פני מדינה, שמכניסה להקה לכלא, כי לא מצא חן בעיני מנהיגה, שביקרו אותו. מי שמרגיז אותי הם "המקורבים", "מאמני העבר" ו"יודעי דבר", שמדליפים על ימין ועל שמאל ומכבסים את הכביסה המלוכלכת לעיני כל עם ישראל. נכון, יכול להיות שכספי הוא דומיננטי מדי אבל מדוע כל כשלון צריך להפוך לסגירת חשבונות אישית?

2. הוועד האולימפי מראה לשרה "מאיפה הדג משתין"

המשפחתיות בוועד האולימפי לא מפסיקה לשבור שיאים. אחיו של יו"ר הוועד האולימפי צבי ורשביאק, רענן, קיבל את האישור הרשמי להתמנות לנציג הוועד האולימפי במועצה להסדר ההימורים בספורט, לאחר החלטה, שכבר קיבלה ביקורת בעבר. צבי, שנאלץ להפסיק כהונתו בשל ניגוד עניינים לאחר החלטה של שר האוצר ושרת התרבות והספורט מצא דרך לשמר את כוחו דרך אחיו. נדמה שורשביאק הוא מלה נרדפת לוועד האולימפי. היועצת המשפטית של משרד הספורט המליצה להעמיד מועמד אחר אך את הורשביאקים זה לא מעניין. בעבר  שמענו איומים, כי אם יתערב הדרג הפוליטי בוועד האולימפי הישראלי, ישראל עלולה למצוא עצמה מורחקת מתחרויות בינלאומיות. בהתחשב בריח הרע העולה מן הוועד, בהחלטות הפוליטיות המזעזעות כמו לא להתעקש על קיום טקס לציון 30 שנה לרצח הספורטאים במינכן וכן בהישגיות היוצאת דופן של ספורטאינו אולי לא יזיקו לנו כמה שנות צינון אם הם יביאו לשינוי משמעותי בוועד.

3. ואם כבר בוועד האולימפי עסקינן הנה בדיחה

לאחרונה עלתה הצעה להריץ את ראש ממשלת ישראל לשעבר, אהוד אולמרט, לתפקיד יו"ר הוועד האולימפי בישראל. אמנם אני אשמח אם משפחת ורשביאק תפנה את מקומה לאחרים אבל אולמרט לא ייצור את השינוי המיוחל בוועד. מעבר לכך, שמדובר בעוד פולטיקאי, אמנם מיומן, אך עדיין פוליטיקאי, אסור לשכוח שאולמרט הורשע בעבירה של הפרת אמונים ואם רק בשל הצורך בנראות הציבורית, ראוי שיעמוד בראש הוועד האולימפי אדם שלא סרח.

4. פרופורציות, פרופורציות ושוב פרופורציות

ביום רביעי, עירוני ק"ש הפסידה במשחק הראשון בשלב הפלייאוף של ליגת האלופות לבאטה בוריסוב, האלופה הבלארוסית. אמנם ק"ש שיחקה משחק לא טוב והבלארוס היו יכולים לסיים את המשחק עם תוצאה גבוהה בהרבה, אך תיאורטית ק"ש עוד מסוגלת לנצח בבית ולהעפיל לשלב הבתים. ביום חמישי, ניצחה הפועל תל אביב את דודלאנג', אלופת לוקסמבורג בתוצאה  3-1 בשלב הפלייאוף של הליגה האירופית, תוך שהיא שולטת במשחק לחלוטין ולמעשה הופכת את הגומלין בארץ למשחק לפרוטוקול. הביקורות והשבחים היו צפויים, אבל צריך לזכור את ההבדלים. בוריסוב, שבעונה שעברה הגיעה לשלב הבתים, היא עיר קטנה אמנם (כ-150,000 נפש), אך עדיין גדולה פי 6.5 מקרית שמונה, שאם תעלה תהיה העיר הקטנה ביותר שהעפילה לליגת האלופות. בנוסף, תקציב קריית שמונה עומד על כ-25 מיליון ש"ח ובעונה שעברה עמד על 17 מיליון ש"ח בלבד. לעומת זאת, בוריסוב מחזיקה שחקנים כמו אלכסנדר חלב ורנאן ברסאן שעלות שכר גבוהה מאוד. בצד השני של המשוואה, הפועל תל- אביב, עם תקציב של קרוב ל-40 מיליון ש"ח, מחלקת נוער ענפה ועם מסורת אירופית, התמודדה מול קבוצה מלוקסמבורג, עם אוכלוסייה של פחות מ-20,000 איש, המתגאה באקדמיית כדורגל עם המספר המדהים של 300 שחקנים. בקיצור, פרופורציות חברים, פרופורציות. כמו שלא צריך להכתיר מלכים עם כל ניצחון ולא להוריד לאשפתות עם כל הפסד, צריך להסתכל על הקבוצות מולן מתמודדות הקבוצות הישראליות.

5. ליגת העל נפתחת: שופטים "לא בכושר" ושחקנים "בכושר יתר"

עם פתיחת ליגת העל בשבת כמה אירועים צדו את עיניי. במשחק בין הפועל חיפה למכבי נתניה, לאחר שרן אבוקרט תיקל את קובי דג'אני הגיב האחרון באגרוף. כיצד הגיב שופט המשחק אלדד זיו? שני כרטיסים צהובים לשני השחקנים. אלימות נוספת זכינו לראות במשחק של הפועל באר שבע נגד בני סכנין. קשר באר שבע, דיא סבע הגיב לעבירה חמורה נגדו בניסיון בעיטה בשחקן הפוגע, אלכסנדר דוידוב. השופט, איתן תבריזי, הרחיק אותו בכרטיס אדום. לבסוף, במשחק בין בית"ר ירושלים לאלופה, עירוני קריית שמונה, הורחק דריו פרננדז, קשר בית"ר, לאחר השתוללות בתום המשחק. מאמן הקבוצה, אלי כהן, הורחק אף הוא לאחר תלונות לגבי חוסר אחידות בשיפוט. "התלהבות היתר" של השחקנים והמאמנים צריכה להיתקל ביד חריפה מצד השופטים. אסור שמראות שראינו בסוף העונה שעברה יחזרו למגרשי הכדורגל. ואם כבר דיברתי על חשיבות השופטים, נראה כי חלקם עדיין לא "נכנסו לכושר". טעויות שופטים הם חלק מהמשחק, אך נגיעות יד בתוך הרחבה ושערים בנבדל ברור הם לחם חוקם של שופטי הקווים ושופט הרחבה.

6. יובל נעים פותח את הפה

מאמנה לשעבר של בית"ר ירושלים, יובל נעים, החליט לסגור חשבונות עם מאמנה הנוכחי של בית"ר, אלי כהן ובראיון ברדיו הציע לכהן לא להתלונן על מצבה של הקבוצה ולא לאיים לעזוב אותה, כיוון שהקבוצה תסתדר גם בלעדיו, כיוון שהוא נכשל בעשר השנים האחרונות בכל קבוצה בה אימן ובשל התנהגות לא מכובדת, לדעתו, כלפי בלם הקבוצה תומר בן יוסף. ראשית, באשר ליחסים של כהן עם בן יוסף, ייתכן ויש דברים בגו אך זהו עניין פנימי של הקבוצה. שנית, הקבוצה באמת הסתדרה בלעדיו (כלומר: בלי יובל נעים) ושלישית, לא זכור לי שנעים הצליח באופן יוצא דופן בשנים האחרונות. הוא בעיקר התמודד עם קבוצות בתחתית הליגה ואף פוטר משלוש קבוצות ברציפות. בקיצור, לא רק שהראיון הזה לא מכבד את נעים הוא ממשיך לקעקע את מעמדו של מאמן הכדורגל בישראל ובעצם נעים פוגע גם בעצמו.

7. מוריניו לא סוגר את הפה

אחרי שבשבוע שעבר מאמן ריאל מדריד, הודיע שהוא "היחיד", כשבקושי התחילה העונה, הלחץ של מוריניו על השופטים כבר מתחיל לקראת משחק הגומלין בסופרקאפ הספרדי. לאחר ההפסד במשחק הראשון מול ברצלונה אמר מוריניו, שהוא מעדיף העונה לא לדבר על השופטים, אבל ברור שהשער של פדרו היה מנבדל. מה עוד אפשר להגיד על האחד והיחיד? לפחות הבכיינות שלו עקבית.

8. סיקור המשחקים הפראולימפיים

הידעתם? בעוד שלושה ימים, ב-29 באוגוסט ייפתחו המשחקים הפראולימפיים בלונדון. הסיקור העיתונאי של מדורי הספורט לפני המשחקים הוא מביש. האפליה בין הספורטאים הפראולימפיים לשאר הספורטאים אותה מבקרים תמיד כעניין של תקציבים, היא גם אפליה בחשיפה תקשורתית. מלבד YNET, שלזכותם סדרה של כתבות על הספורטאים הפראולימפיים הישראליים, אתרי הספורט המרכזיים הציגו את מסיבת העיתונאים שערך נתניהו לספורטאים האולימפיים, אותה הצגתי בטור קודם, אך מעבר לכך רק מספר כתבות כלליות בימים האחרונים.

מצד שני, אם לסיים בנימה חיובית, מלה טובה צריך לתת לרשות השידור והערוץ הראשון, שישדרו את טקס הפתיחה והנעילה של המשחקים, יעקבו אחר הספורטאים הישראלים ויעבירו בשידור חי תחרויות גמר, בהן ישתתפו ספורטאים ישראלים. כמו כן, ישודרו פעמיים ביום תכניות לסיכום האירועים. חבל שלא ישודרו מעבר לכך גם שידורים חיים של שאר המשחקים, בדומה לאולימפיאדה, אבל זו התחלה מבורכת.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.