"עונת המלפפונים"

במשך השבועות האחרונים עולות לכותרות עסקאות "מכירה" של שחקנים. שחקן X נקנה על ידי קבוצה ב-Y בתיווכו של סוכן Z. רגע לפני פתיחת העונה החדשה בליגת העל, ממש בעיצומה של "עונת המלפפונים" חשוב שנזכור מה מקומו של השחקן ב"לוח השחמט" הגדול של קבוצות הכדורגל והסוכנים, הם אלו שגוזרים קופון מעסקאות השחקנים.

הצופה מן הצד שמביט במשכורתיהם של שחקני הכדורגל, מתקשה לפתח אמפתיה כלפי אותם שחקנים, הנתפסים "בשוק ההעברות" כסחורה עוברת לסוחר. למרות זאת, הם מהווים דוגמא מצוינת לבחינת יחסי העבודה בישראל בבחינת קל וחומר. למה הכוונה? ברור שאם תנאיהם של אותם שחקנים גרועים, אזי שתנאיהם של עובדים אחרים במשק גרוע בהרבה.

כבר בבג"צ 176/90 גד מכנס נ' שר העבודה והרווחה נדון מעמדו של שחקן הכדורגל ונקבע, כי שחקן כדורגל הינו עובד. בניגוד לשנות העבר, השחקן פועל במסגרת קבוצתית אינטנסיבית ונדרש ממנו מאמץ רב ומשמעת. מערכת יחסי העובד-מעביד באה לידי ביטוי בפיקוח ושליטה של הנהלת הקבוצה והמאמן, שקובעים לשחקן מתי יתאמן, היכן יתקיים האימון וכיצד יתאמן. בנוסף, השחקן משתלב במסגרת הקבוצתית כחלק אינטגרלי בפעילות המרכזית והבסיסית של אגודת הספורט ולמעשה נמנעת ממנו אף האפשרות לבצע את עבודתו "כעסק משלו", כיוון שהוא מחויב למועדון אחד.

במשך השנים חלו התפתחויות שונות ששיפרו את מעמדו של שחקן הכדורגל בין היתר בהשפעת ארגון שחקני הכדורגל בישראל. למרות זאת, השימוש במונחים "מכירה וקנייה של שחקן" והזלול בו נוקטים בעלי קבוצות כלפי חוזים קיימים, הכולל מקרים של מה שנראה לכאורה כהלנת שכר, מעידים על הקשיים שנותרו בעינם.

על הצופה מן הצד לזכור, אף על פי ששחקן הכדורגל מרוויח סכומים נאים ובהתחשב ברווחים המעטים של הענף בארץ ביחס להוצאות, סכומים גבוהים מאוד, שחקן הכדורגל הוא עובד, שזכאי לזכויות על פי חוק. כאשר שחקני כדורגל אינם זוכים לזכויות אלו וזאת כאשר הם חשופים לציבור וחוזיהם נידונים על גבי גלי האתר חדשות לבקרים, ברור שמצב של "האדם מן היישוב", שאינו בולט בכותרות, גרוע בהרבה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.