על קרלינג שמעתם?

אם חשבתם שמשחקי הקיץ כוללים ענפי ספורטאים מוזרים, כמו בדמינטון וטרמפולינה, בלי להעליב את מעריצי מישה זילברמן, אז זה עוד כלום בהשוואה לתחרויות השונות של משחקי החורף. בסך הכל, הספורטאים השונים יתחרו ב-15 ענפי ספורט, שהמשותף לכולם הוא קור עז.
באופן כללי, ניתן לחלק את 15 הענפים לשלוש "משפחות" מרכזיות: החלקה על הקרח, סקי ומזחלות שלג. אליהן נוספים עוד שני ענפים: ביאתלון וקרלינג.
ההחלקה על הקרח מורכבת מ-5 ענפים:
סקי אלפיני (Alpine skiing)- סקי במורד מסלול ומעבר בין דגלים. בסוצ'י מתחרים בגלישה במורד (Downhill)- מסלול מהיר מאוד, סלאלום, סופר ג'י (Super Giant slalom), מסלול פחות מהיר ויותר טכני בשל קרבה רבה יותר של הדגלים אחד לשני. סופר קומביינד דאונהיל (Super combined downhill) וסופר קומביינד סלאלום (Super combined slalom), המשלבים אלמנטים של דאונהיל וסלאלום. הציון בין של שני המקצים משוקלל בסוף התחרות. הציוד עבור התחרויות השונות משתנה בשל הצורך להגן מפני פניות חדות, מהירות שונות וכו'.
החלקה אמנותית (Figure Skating)- ספורט החורף הראשון שהוכנס למשחקים האולימפיים. התחרויות כוללות סדרה המורכבת מתרגל קצר וחופשי:  תחרות זוגות (פוטין יכול להירגע. הכוונה כמובן לתחרות של זוגות מעורבים), תחרות קבוצתית לגברים (או ליתר דיוק תחרות של ספורטאים יחידים שציונם משוקלל כקבוצה) , ריקוד על הקרח- קבוצתי, תחרות קבוצתית לנשים.
החלקה מהירה (Speed skating)- החלקה מהירה הוא ספורט מהיר מאוד במבנה שמזכיר (לפחות לי) את הולדורום של תחרויות האופניים במשחקי הקיץ. זירת ההחלקה כוללת תחרויות קצרות וארוכות. בסוצ'י יתחרו במסלול ל-10,000 מ' (נשים 5,000 מ'), 5,000 מ' (נשים 3,000 מ') , 1,500 מ', 1,000 מ', 500 מ' ובתחרות של "מרדף קבוצתי" (Team Pursuit), מירוץ של 8 הקפות (6 עבור נשים) בו משתפפים 3 חברי קבוצה המתחלפים ביניהם בהובלה.
החלקה מהירה במסלול קצר (Short track speed skating) כשמה כן. היא מתקיימת על מסלול שאורכו קצר מענף ההחלקה המהירה (111.12 מ' במקום 400 מ'). התחרות כוללת מירוץ 5,000 מ' שליחים (נשים 3,000 מ'), המורכב מ-4 מתחרים, כשכל קבוצה מחליטה כמה סיבובים יעשה כל מתחרה, כאשר ההגבלה היחידה היא שאת שתי ההקפות האחרונות חייב לבצע מתחרה יחיד. בנוסף, יתחרו בתחרויות היחידים ל-1,500 מ', 1,000 מ' ו-500 מ'.
הוקי קרח (Ice hockey)- עוד נספח של החלקה על הקרח, אם אפשר לומר זאת על ספורט שהוא פופולארי לפחות כמו כדורסל בארה"ב. מעניין לראות שחוקי ההוקי נקבעו כבר ב-1879 (לא הרבה אחרי חוקי הכדורגל FA של 1863) על ידי סטודנטים באוניברסיטת מק'גיל (McGill University), שבקנדה כמובן. הוקי קרח הוא ספורט החורף הלאומי של המדינה החל מ-1994 (וספורט הקיץ הרשמי הוא…לקרוס). במשחקים מתחרות 12 קבוצות גברים (שוודיה מדורגת ראשונה בעולם) ו-8 קבוצות נשים (ארה"ב מדורגת ראשונה בעולם).

Alpine ski slope in Austria
Petr Novák, Wikipedia

סקי מורכב מ-5 ענפים:
סקי למרחקים (Cross-country skiing)- סקי למרחב רב במסגרת מסלול משתנה מבחינת גיאוגרפית. מדובר בספורט תובעני במיוחד שדורש הפעלת של שרירי הרגליים (מגלשיים) ושרירי הידיים (מקלות סקי) ושאר שרירי הגוף הפועלים לתנועה קששה וארוכה בשלג. קיימים שני סגנונות עיקריים: סגנון קלאסי, המחייב גלישה בתוך מסלול חצוב בקרח ושימוש בתנועה אופקית בלבד של הידיים והרגליים, וסגנון חופשי, בו כל גולש בוחר לעצמו את הנתיב הספציפי במסגרת המסלול ותנועת הגוף קלה יותר.
בסוצ'י מתחרים במירוץ אישי לפי זמן, מירוץ אישי (כלומר: המרחק הרב יותר. 10 ק"מ נשים ו-15 ק"מ לגברים ו-30 ק"מ לנשים ומהקביל לו 50 ק"מ לגברים), סקיאתלון (חצי מסלול בסגנון קלאסי וחצי בסגנון חופשי, כשבחצי הדרך מחליפים מגלשיים ומקלות סקי. 15+15 ק"מ לגברים ו-7.5+7.5 ק"מ לנשים), מירוץ שליחים של ארבעה מתמודדים בקבוצה (שני החלקים הראשונים בסגנון קלאסי ושני החלקים האחרונים בסגנון חופשי. 4X5 לנשים ו-4X10 לגברים), ספרינט אישי וספרינט קבוצתי .
קפיצות סקי (Ski jumping)- ניתור מעל מקפצה למרחק הרב ביותר. הקפיצה משוקללת לפי המרחק והסגנון. השנה מתחרים ב"גבעה רגילה" (גברים ונשים), שבה המרחק הרב ביותר אליו מגיעים הוא כ-105 מ', ב"גבעה גדולה" (גברים), שבזכותה מגיעים למרחק של כ-140 ק"מ ותחרות קבוצתית (גברים).
סקי נורדי משולב (Nordic combined)- "הנורדיק קומביינד" משלב קפיצות סקי (1 למעשה) וסקי למרחקים (10 ק"מ) בשני שלבים. התחרות הקבוצתית כוללת ארבעה חברי קבוצה המתחרים על "הגבעה הגדולה" ולאחר שקלול התוצאות מוזנקים למירוץ שליחים של 5 ק"מ (כל אחד). תחרות זו קיימת עבור גברים בלבד.
סקי בסגנון חופשי (Freestyle skiing)- תחרות שהופיעה לראשונה כאירוע הדגמה בקלגרי 1988. כיום היא כוללת mogul skiing- ירידה במדרון תלול וביצוע שתי קפיצות במהלך המסלול, aerials- מדובר בקפיצה אחת (בשני ניסיונות), ski cross- מסלול של כ-1 ק"מ הכולל עיקולים וסיבובים חדים כדי לסיים בזמן המהיר ביותר, ski halfpipe- "חצי הצינור" מזכיר את מתקני הסקייטבורד ואכן זהו מקורו. המתחרים מבצעים תרגילים שונים, הכוללים אחיזות, סלטות וכו', ski slopeslide– ירידה במדרון תלול תוך מעבר במתקנים שונים (צינור מתכת, מקפצות, רבעי ציבור).
סנובורד (Snowboarding)- "סנואבורדינג" עשה את הבכורה שלו באולימפיאדת נגאנו 1998. התחרות כוללת את ה"חצי צינור", סלאלום ענק מקביל (parallel giant slalom)- תחרות של שני מתחרים "ראש בראש", snowboard cross- מסלול מורכב של מכשולים ומתקנים שונים, slopeslide וסלאלום מקביל (parallel slalom)- תחרות "ראש בראש" על הזמן המהיר יותר.
מזחלות השלג מורכבות מ-3 ענפים:
לוז' (Luge)- משמעות המלה היא "מזחלת" בצרפתית. הלוז' נתפס כאחד מענפי ספורט המסוכנים במשחקים. מדובר בהחלקה מהירה על קרח בשילוב של סיבובים חדים ומהירות קיצוניות של יותר מ-140 קמ"ש. בסוצ'י מתחרים בתחרויות אישיות (גברים ונשים), תחרות זוגות (גברים) ותחרות שליחים, הכוללת מתחרה, מתחרה וזוג המתחרים הגברים מתחרות השליחים.
בובסליי (Bobsleigh)- מקור הבובסליי בשוויץ (תרגום המלה הוא "מזחלת שלג"). מדובר בתחרות במזחלת מהירה במורד מסלול בנוי ותחום על הר. בתחרות השנה מתחרים זוגות ורביעיות (גברים) וזוגות (נשים).
Brady_Canfield_skeleton_start
סקלטון (Skeleton)- מקור הספורט בספורטאים שירדו מהרים באמצעות toboggan, מזחלת מעץ. הסקלטון טומבן בחובו ירידה במזחלת במסלול מיוחד שיש בו קרח. מתקיימות תחרויות אישיות לגברים ונשים. 

כיוון שזה נשמע הזוי למדי הוספתי את התמונה הזו של Brady Canfield האמריקאית, זוכת מדליית ארד מאליפות העולם בנגאנו 2003. כן, יש אנשים שמתייחסים לעניין הזה כספורט רציני לכל דבר.

לבסוף, כאמור, ישנם עוד שני ענפים:
ביאתלון (Biathlon)- ענף הספורט המשלב סקי למרחק וירי ברובה (ומזכיר במידת מה את קרב ה-5 המודרני. שניהם מקורם צבאי: קרב ה-5 כתכונות הנדרשות מחייל בצבא נפוליאון והביאתלון באימוני הצבא הנורבגי. ככל הנראה מקורו עוד קדום יותר והוא משויך להרגלי הצייד הצפון אירופאיים). ברוסיה ישתתפו ב-5 אירועים: אישי- 20 ק"מ גברים ו-15 נשים, ספרינט- כל החמצה מחייבת סקי של 150 מ' . הגברים מתחרים למרחק של 10 ק"מ והנשים למרחק של 7.5 ק"מ, מרדף- הזינוק נקבע על פי תחרות הספרינט. 12.5 ק"מ לגברים ו-10 ק"מ לנשים (שוב, החמצה מחייבת סקי נוסף של 150 מ'), שליחים- 4 חברים בקבוצה. כל המתחרים מוזנקים יחדיו. פספוס מטרה יוצר עיכובים בדומה לדוגמאות הקודמות. כל מתחרה גולש למרחק של 7.5 ק"מ וכל גולשת למרחק של 6 ק"מ, שליחים מעורבים- 2 נשים (6 ק"מ) ו-2 גברים (7.5 ק"מ, תחרות רגילה-60 מתחרים (30 גברים למרחק 15 ק"מ ו-30 נשים למרחק 12.5 ק"מ) מתחילים ביחד את התחרות.
קרלינג (Curling)- זהו ענף ספורט קבוצתי שמקורו בסקוטלנד של המאה ה-16. כיום נבחרת מורכבת מארבעה משתתפים שמנסים להעביר אבן במשקל של כ-20 ק"ג לעבר מטרה המסומנת על גבי מסלול המכונה "בית". כל משחק מורכב מעשרה ends במהלכם הקבוצה מזיזה 8 אבנים (לפי סדר שנקבע והועבר לשופטים לפני תחילת המשחק). קפטן הקבוצה ה"סקיפ" יכול לעמוד בכל מקום שירצה בזמן שאינו מטיל אבנים. הוא מדריך את חבריו לקבוצה לגבי ההטלות השונות ומדריך (כן, כן, לא טעיתי) את המטאטאים שמטאטאטים את הקרח לפני האבן כדי להשפיע על מהירותה וכיוון תנועתה. לאחר ש-16 האבנים הוטלו (8 מכל קבוצה באופן אינטרוולי) נקבעת התוצאה. הקבוצה עם המספר הרב ביותר של נקודות לאחר 10 סיבובים היא המנצחת.

מדובר באירוע מגוון, הנע בין ענפי ספורט "קלאסיים/מסורתיים" כמו ההחלקה האמנותית ומשלב אלמנטים חדשניים ו"אקסטרימיים" כמו הסנובורד ובכך כוחו- יש בו כדי למשוך אל המסך צופים רבים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.