33

"יום הולדת של אדם הוא היום בשנה שבו התאריך זהה לתאריך הלידה של אותו אדם. ביום זה נמדד גילו בשנים שלמות. יום זה נחשב בדרך כלל ליום שמח ונחוג על ידי האדם בחברת משפחתו וחבריו. מועד ציון יום ההולדת הוא בהתאם ללוח השנה המשמש את החוגג" (ויקיפדיה).

יום הולדת הוא מצד אחד עוד תאריך בלוח השנה והרי שום דבר לא באמת השתנה מהיום שחל לפני יום ההולדת ודבר לא משתנה ביום שלאחריו, אלא אם מדובר, כמובן בגיל 13 לבנים ו-12 לבנות ביהדות (גיל המצוות) ו-18 בישראל או 21 בארה"ב, הגיל שמאפשר לאדם לשרוף לעצמו את הכבד באופן חוקי (וכן עוד מספר תרבויות בעולם בעלות מנהגים שונים הקשורים לגילאים של "טקסי מעבר" (rites of passage)). לפי אותו הערך בויקיפדיה, ניתן לראות ביום ההולדת אף תופעה שלילית והרי "ישנם יהודים דתיים המעדיפים שלא לחגוג את יום הולדתם, מפני שזהו 'מנהג גויים' (לועזי), שהחל במצרים העתיקה. יהודים אלו מסתמכים על הפסוק "ויהי ביום השלישי יום הולדת את פרעה" (בראשית, פרק מ', פסוק כ') כראיה שמנהג יום ההולדת החל במצרים". מצד שני, שוב בערך הויקיפדי, בחסידות חב"ד רואים ביום זה יום של תשובה: יום של חיזוק רוחני.

וישנו גם המפטדי דמפטי מ"עליזה בארץ הפלאות" המעדיף את ה"לא-יומהולדת" על-פני יום הולדת, שהרי בשנה יש 364 ימי לא-יומהולדת, שלכבודם אפשר לקבל מתנות, לעומת יום אחד בלבד שבו ניתנות מתנות יום הולדת.

לסיום, אסיים בציטוט, שהכי מאפיין בעיני את יום ההולדת. כבכל שנה, בהסתכלות לאחור, כשאני מביט מראה ומשתומם היכן נעלמה לה השנה האחרונה וכבכל שנה, כשאני חושב על הדברים הטובים והדברים הרעים שעברו עליי כאשר אני חושב על הדברים, שלמדתי השנה, עולה אצלי שורה אחת חשובה: "הדבר היחיד שאני יודע הוא שאינני יודע דבר" (סוקרטס).

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.