מונדיאל 2014: היריבויות הגדולות- חלק א'

כבכל גביע עולמי, הגרלת הבתים מספקת יריבויות ספורטיביות, המבוססות על יריבויות פוליטיות וספורטיביות מהעבר. מתחים אלו הופכים חלק מהמשחקים, שנראים לצופה מן הצד משמימים למדי, למאבק יצרי מרתק. הלאומיות הטבועה בתחרות מעלה לפני השטח את המתחים, החבויים יותר או פחות, ומעניקה לאוהדים הזדמנות לפרוק את תסכוליהם ו"לשחרר קיטור". בין אם המשחקים מהווים שסתום לחץ חיובי, המשכיח מהאוהדים את צרותיהם היומיומית ובין אם מכשיר בידי השלטון לשמר את כוחותיו ולדכא מרידות פנימיות, קשה להתעלם מתחושות האקסטזה מחד ותחושות התסכול והדיכאון מאידך גיסא, ובשינויים הקיצוניים שמתרחשים ב"חייהם" של האוהדים במסגרת 90 דקות של קרב על הדשא.

אם כן, שלב הבתים של המונדיאל מספק לנו מספר יריבויות מובנות. אבחן את המרכזיות בהן, לפי סדר הבתים. בית א'- המפגש המרכזי הבולט בבית א' הוא המפגש בין שתי האמריקאיות, שהן גם שתי הקבוצות הבכירות בבית, מקסיקו וברזיל. היריבות בין השתי הנבחרות אמנם קצרת שנים, אך מעניינת. ב-1999 מקסיקו ניצחה את ברזיל 4-3 בגמר גביע הקונפדרציות והייתה למדינה הראשונה, שזוכה בטורניר מקונפדרציית CONCACAF. מאז, הספיקה מקסיקו לנצח את ברזיל 0-1 בקופה אמריקה ב-2001, לנצח עוד פעמיים בתוצאה 1-0 במסגרת גביע הזהב של CONCACAF ב-2003, שוב לנצח במסגרת גביע הקונפדרציות 1-0 ב-2005 ובקופה אמריקה 0-2 ב-2007 ובפעם האחרונה ב-2012 0-2 במסגרת משחק ידידות. רוב הפרשנם מתייחסים ליריבות כיריבות בריאה בין שתי מדינות בעלות יחסים קרובים, המחזיקות בשתי הכלכלות הגדולות ביבשת.

בית ב'– בית ב' מספק את אחד המפגשים המרתקים בשלבים הבתים, המשחק בין ספרד להולנד. יש שיאמרו, כי היריבות בין המדינות מקורה עוד במרד ההולנדי (The Dutch Revolt) נגד המלך הספרדי באמצע המאה ה-16. מרד שמבוסס על שני אלמנטים מרכזיים, סביבם נלחמים עד היום: דת ומסים… (וכמובן שבית המלוכה ההולנדי מקורו בזה הספרדי- ותודה לאורי על ההערה) בין אם שורשי הסכסוך עדיין שם ובין אם הם רק חלק מההיסטוריה, היריבות בין הנבחרות הלאומיות היא עכשווית ובועטת. המפגש הראשון בבין הנבחרות התקיים ב-1957 במסגרת משחק ידידות. הנבחרת הספרדית הביסה את ההולנדית בתוצאה 5-1. בפעם הבאה הנבחרות נפגשו רק ב-1973, גם כן במשחק ידידות, בו ניצחו ההולנדים 3-2. הספרדים שוב ניצחו והפעם 1-0 ב-1980. במוקדמות אליפות אירופה 1983 הספרדים ניצחו 1-0 בביתם והפסידו 2-1 בהולנד. הנבחרות נפגשו שוב במשחקים ידידות, שהסתיימו בתוצאות 1-1, 1-2 להולנד ו-1-0 להולנד בשנים 1987, 2000 ו-2002 בהתאמה. הפעם האחרונה, בה הנבחרות נפגשו הייתה המשמעותית ביותר עבור שני הצדדים. בגמר המונדיאל האחרון (2010) ניצחה ספרד את הולנד בהארכה מגול של אנדרס אינייסטה, זכתה בגביע העולמי לראשונה ושלחה את ההולנדים הביתה.

אינייסטה שולח את הכתומים למרר בבכי…

רבות נכתב על הסגנון הספרדי, על ה"טיקי-טקה", שמקורו ב"כדורגל הטוטאלי" של מיכלס ובא ליד ביטוי ראשית בברצלונה, אליה הגיע באמצעות מאמנה דאז יוהאן קרויף, ומאוחר יותר לנבחרת הספרדית. בשנים האחרונות נשמעת ביקורת הולכת וגוברת על ירידת כוחו של ה"טיקי-טקה", על כך שהוא משעמם וסוג של "בונקר מודרני". שתי הנבחרות מגלמות את מקורות הסגנון ואת השינויים, שעברו עליו במהלך השנים. כבר ב-13.6 נראה האם ההולנדים ינקמו (לפחות בשלב הבתים) את הפסדם האחרון.

המפגש בין ספרד לצ'ילה, הואעוד מפגש בין קולוניה לשעבר לבין אימפריה לשעבר. צ'ילה נפרדה מספרד רשמית ב-1818 (וקיבלה הכרה מהספרדים ב-1844). פרט לשפה הספרדית, שהיא השפה הרשמית בצ'ילה, המדינות מקיימות יחסים דיפלומטיים מלאים ואף חתמו על הסכם אנרגית רוח ענקי ב-2008. הנבחרות נפגשו לראשונה במונדיאל 1950, במפגש בו ניצחו ספרד 2-0. בין 1953 ל-2008 שוחקו 6 משחקי ידידות. ספרד ניצחה 5 מהן ומשחק אחד הסתיים בתיקו. ב-2010 נפגשו הקבוצות בגביע העולם והספרדים יצאו שוב כשידם על העליונה עם ניצחון 2-1 בשלב.הבתים. מאז שוחקו עוד שני משחקי ידידות שהסתיימו ב-2-3 לספרד ו-2-2 ב-2011 ו-2013 בהתאמה.

בית ג'– בית ג' מציג ארבע נבחרות ללא היסטוריה ספורט או "דם רע" בולט ביניהן.

בית ד'– המפגש בין אורוגוואי לאנגליה מספק מפגש מרתק בין שתי נבחרות, שנפגשו בעבר 10 פעמים, מתוכן שני מפגשים בתחרויות רשמיות. ב-1942 הפסידו האנגלים 4-2 לאלופת העולם דאז בשלב רבע הגמר. ב-1966 המשחק בין הנבחרות הסתיים בתוצאה 0-0. אנגליה המשיכה בטורניר וזכתה בגביע העולמי היחידי שלה. ההיסטוריה האורוגוואית משולבת בהיסטוריה האנגלית וההשפעה הבריטית ניכרת מבחינה פוליטית בכלל וספורטיבית בפרט. מספיק לציין, שה-Central Uruguay Railway Cricket Club, מועדון כדורגל וקריקט נוסד על ידי פועלי רכבת בריטיים במונטבידאו בשנת 1891. המועדון היה הבסיס לקבוצה פנארול (Club Atlético Peñarol), המועדון המעוטר ביותר באורוגוואי. בשנים האחרונות, השחקנים האורוגוואים הפכו להיות שם דבר בכדורגל העולמי ובין הבולטים, שבהם הוא לואיס סוארז (Luis Suárez), חלוצה של ליברפול, שזכה בתואר כדורגלן השנה בליגה האנגלית (מטעם התאחדות שחקני הכדורגל), לאחר שכבש 31 שערי ליגה. סוארז נפצע בברכו וקיים חשש שלא ישחק בטורניר.

מפגש נוסף שיספק עניין רב הוא בין אורוגוואי לאיטליה. איטליה מעורבת בהיסטוריה של אורוגוואי עוד מתחילתה. המתיישב הראשון במונטבידאו היה חורחה בורגואז (Jorge Burgues) ואלפי מתיישבים איטלקים הגיעו למדינה החל מהמחצית השנייה של המאה ה-19. ספורטיבית, המעורבות הבריטית בייסוד הכדורגל במדינה התחלפה במעורבות איטלקית עם כניסת מהגרים איטלקים לנבחרת כשחקנים ומאמנים, תוך שילוב טכניקות אירופאיות. הנבחרת האורוגוואית הייתה גם הראשונה ששילבה שחקנים שחורים בשורותיה. הנבחרות נפגשו לראשונה במונדיאל 1970 בשלב הבתים (בבית שבו השתתפה גם נבחרת ישראל) וסיימו את מפגשן בתוצאה 0-0. ב-1980 נפגשו למשחק ידידות בו ניצחה איטליה 1-0. ב-1981 נערך באורוגוואי טורניר לציון 50 שנה למונדיאל הראשון שנקרא מונדיאליטו (Mundialito), במסגרתו השתתפו 6 נבחרות (5 מנצחות קודמות והולנד, סגנית 1974 ו-1978. זו החליפה את אנגליה, שסירבה להשתתף). אורוגוואי ניצחה את איטליה 2-0 והגיעה לגמר בו נימחה את ברזיל 2-1. ב-1989 הסתיים משחק ידידות בין הקבוצה בתוצאה 1-1. במונדיאל 1990 ניצחה איטליה 2-0 בשלב שמינית הגמר. שני משחקי ידידות הוספים התקיימו ב-2002 וב-2011 והסתיימו בתיקו ובניצחון אורוגוואי (בהתאמה). המפגש האחרון בין הנבחרות התקיים במסגרת גביע הקונפדרציות במשחק על המקומות 3-4. לאחר 120 דקות לוח התוצאות עמד על 2-2. איטליה ניצחה בדו קרב פנדלים. המשחק השלישי המרתק בבית יתקיים בין שתי האירופאיות: אנגליה ואיטליה. היחסים הפוליטיים בין המדינות ידעו עליות ומורדות. הסכם לונדון משנת 1915 יצר ברית שסייעה בניצחון במלחמת העולם הראשונה. הבריטים אף סייעו למוסוליני לגייס תמיכה כלכלית ועוצמה פוליטית. במלחמת העולם השנייה היחסים הללו התנפצו אל מול הציר הגרמני-יפני-איטלקי. לאחר המלחמה היחסים התחממו. הנבחרות הלאומיות נפגשו בעבר 24 פעמים. איטליה ניצחה ב-8 מפגשים, אנגליה ב-10 וששת המפגשים האחרים הסתיימו בתוצאת תיקו. למרות זאת, הנבחרות נפגשו בטורנירים חשובים רק 6 פעמים בעבר. במפגש האחרון בין הנבחרות ביורו 2012, ניצחה איטליה את אנגליה 4-2 בבעיטות הכרעה לאחר תיקו 0-0 בתום 120 דקות.

בפוסט הבא אתייחס לבתים ה' עד ח'.

מודעות פרסומת

2 תגובות בנושא “מונדיאל 2014: היריבויות הגדולות- חלק א'

  1. כרגיל רשימה מעניינת, אינטליגנטית ומלמדת.

    נשלח מה-iPhone שלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.