מונדיאל 2014: היריבויות הגדולות- חלק ב'

בפוסט הקודם התייחסתי ליריבויות בארבעת הבתים הראשונים אלפבתית במונדיאל 2014. כעת אציג מספר יריבויות בולטות מבתים ה' עד ח'.

בית ה' המפגש בין שתי האירופאיות של בית ה', שוויץ וצרפת, יהיה המפגש ה-37 בין הנבחרות. באופן מפתיע למדי, השווייצרים מובילים במשחקים עם 15 נצחונות מול 12 הפסדים ו-9 תוצאות תיקו. בטורנירים חשובים המשחקים בין הקבוצות הסתיימו 3 פעמים בתוצאת תיקו. במוקדמות מונדיאל 2006 הקבוצות סיימו בתיקו 0 בצרפת ובתוצאת תיקו 1 בשוויץ. באותו הטורניר הנבחרות נפגשו שוב בשלב הבתים ומשחקם הסתיים ב-0-0. שתי המדינות השכנות בעלות גבול משותף של 600 ק"מ ומחוברות מבחינה היסטורית עוד מתקופת היות שוויץ חלק מהממלכה הפרנקית. ההשפעות של המדינות השכנות ברורות למדי בהתחשב בכך, שצרפתית היא אחת מה-4 השפות הרשמיות במדינה. כיום כ-190,000 אזרחים שווייצרים חיים בצרפת וכ-100,000 צרפתים חיים בשוויץ.

המפגש השני המעניין הוא בין שתי האמריקאיות, זו שמדרום אמריקה, אקוודור, וזו שממרכז אמריקה, הונדורס. שתי הנבחרות לא נחשבות מאריות הכדורגל, אך שתיהן מדורגות בתוך 30 המדינות המובילות בדירוג פיפ"א. יחסי המדינות עברו משבר בזמן ההפיכה בהונדורס בשנת 2009, שבמסגרתה נשלח הנשיא מנואל זלאייה (Manuel Zelaya) לגלות, אך חודשו בהדרגה. הנבחרות נפגשו בעבר 13 פעמים: 3 פעמים ניצחה כל נבחרה ו-7 משחקים הסתיימו בתיקו. כל המשחקים שוחקו במסגרת משחקי ידידות.

בית וארגנטינה וניגריה נפגשו בעבר ב-7 מפגשים שונים. המפגשים הסתיימו 4 פעמים בנצחון ארגנטינה, פעמיים בנצחון ניגריה ופעם אחת בתוצאת תיקו. היסטוריית המפגשים חדשה יחסית, בהתחשב בכך שניגריה נכנסה למעגל העולמי של התחרויות רק ב-1994, עת העפילה לראשונה למונדיאל. באותו טורניר הפתיעה הנבחרת הניגרית רבים, כשהעפילה משלב הבתים מהמקום הראשון בבית, שכלל גם את ארגנטינה. במסגרת משחקי הבית הפסידה ניגריה 2-1 לארגנטינה. המפגש הבא בין הנבחרות התקיים ב-1995 בגביע הקונפדרציות והסתיים בתיקו 0.

באולימפיאדת 1996 ניצחה ניגריה את ארגנטינה 3-2 וזכתה במדליית זהב. במסגרת התחרות, שמאפשרת לכלול בעיקר שחקנים צעירים, הופיעו כדורגלני העתיד של ניגריה, ביניהם סלסטין באבאיארו (Celestine Babayaro) בן ה-18, דניאל אמוקאצ'י (Daniel Amokachi) ונוואנקו קאנו (Nwankwo Kanu) בן ה-20. מאז, ארגנטינה ניצה פעמיים נוספות במסגרת של הבתים של המונדיאל בתוצאה 1-0 ב-2002 וב-2010. ב-2011 ערכו הנבחרות שני משחקי ידידות, כשכל נבחרת מנצחת בביתה: ניגריה 4-1 וארגנטינה 3-1.

ארגנטינה ואיראן מקיימות יחסים דיפלומטיים, הכוללים שגרירים רשמיים. ב-1994 בעקבות פיגוע הטרור בבואנוס איירס היחסים נפגעו. ועדת החקירה הארגנטינאית הטילה אחריות על המשטר האיראני ואף הוצאו צווי מעצר נגד בכירים במשטר. ב-2006 הוצאו צווי מעצר נגד נשיא איראן לשעבר, רפסנג'אני (Rafsanjani) ו-8 בכירים נוספים, אך איראן סירבה לקיים את הצווים בטענה, כי מדובר ב"מזימה ציונית". כתוצאה, הנשיא דאז קירשנר (Kirchner) העמיד את כוחות הביטחון בכוננות. בפועל, חלפו 20 שנה מהפיגוע ומאז הממשל הארגנטינאי מנסה להתקרב שוב לאיראן. רק לאחרונה בית המשפט הפדרלי בארגנטינה דחה את בקשתו של הממשל לחקור את הפיגוע במשותף עם איראן. היחסים בין המדינות באים לידי ביטוי גם ביחסי מסחר ענפים ומתרחבים. על אף הסנקציות הבינלאומיות, הייצוא מארגנטינה לאיראן גדל מ-29 מיליון דולר ב-2007 ל-1.2 מיליארד ב-2008, שנייה באמריקה הלטינית רק לברזיל. היחסים האלו אף הביאו לקריאות בארה"ב להעניש את המדינה על יחסיה עם איראן.

באשר לכדורגל, הנבחרות נפגשו פעם אחת בשנת 1977, עוד לפני ההפיכה, בעת חגיגות 75 שנה למועדון ריאל מדריד. בטורניר, בו השתתפה גם אלג'יריה, סיימו הקבוצות בתוצאה 1-1. הנבחרות עד גיל 17 נפגשו באליפות העולם 2013. המשחק בשלב הבתים הסתיים בתיקו 1-1.

ניגריה ואיראן מקיימות קשרים כלכליים מתפתחים, אך ניגריה היא אחת המדינות האפריקאיות הבולטות בנטייתה למערב, מה שיוצר מתחים בין המדינות. נוסף על כך, שתי המדינות הן ספקיות נפט, מה שמייצר תחרות מובנית ביניהן. על אלו יש להוסיף מתחים דתיים, הנבועים מהמורכבות הדתית בתוך ניגריה. ניגריה, המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה עם יותר מ-170 מיליון בני אדם, מחולקת כמעט שווה בשווה בין מוסלמים לנוצרים. העובדה שהאוכלוסייה באיראן היא שיעית בעיקרה ושהאוכלוסיה המוסלמית בניגריה היא סונית בעיקרה היא כר פורה לסכסוכים. הניגרים טענו לא פעם, שהאיראנים מנסים לעודד תנועות רדיקליות נגד המשטר באמצעות האוכלוסייה השיעית, שנתפסת על ידי השלטון כ"פצצה מתקתקת". המורכבות הזו עוד מתגברת לנוכח השימוש האיראני במסדר הסופי בניגריה כמשקל נגד לתמיכת ערב הסעודית בקבוצות וואהאביות אנטי-סופיות.

במשך שנות ה-80 וה-90 ההאשמות ההדדיות גברו. דווקא הפיכתה של ניגריה בתחילת שנות -90 לדמוקרטיה אפשרה התקרבות בין המדינות. שיתוף הפעולה והתחרות מתקיימים בו זמנית. כניסתן של קבוצות קיצוניות כמו "בוקו חראם" (Boko Haram), הפעילה בצפון המדינה, אף שאינה קשורה ישירות לאיראן, יוצרת חששות בקרב השלטון, המוטרד מרפובליקה איסלאמית, שמעודדת רדיקליזם אסלאמי מסביב לעולם (לקריאה נוספת).

המפגש היחיד בין הקבוצות התקיים במסגרת גביע קרלסברג (Carlsberg Cup הידוע גם כ-Lunar New Year Cup) בשנת 1998 בזמן הכנותיה של איראן למונדיאל 1998. בטורניר, אותה אירחה הונג קונג השתתפו המארחת הונג קונג, ניגריה, צ'ילה מדינות ואיראן הפסידה 1-0 לניגריה לאחר הפסד בפנדלים לצ'ילה.

בית ז– בבית, שבעיני הוא "בית המוות" של הטורניר, המשחק שהוא "על הנייר" המרתק ביותר הוא בין גרמניה לפורטוגל. ברוב המאה ה-20 פורטוגל ניסתה לשמור על ניטראליות ביחסי החוץ שלה. במהלך מלחמת העולם הראשונה הכריזה גרמניה מלחמה על פורטוגל לאחר שזו כיבדה את הסכמיה עם בריטניה ועצרה ספינות גרמנית, שעגנו בנמל ליסבון. פורטוגל רצתה, כאמור לשמור על ניטראליות, אך לנוכח רצונה לשמור על מושבותיה באפריקה נכנסה בהדרגה למלחמה. בסופו של דבר, 50,000 חיילים פורטוגלים הוצבו בחזית המערבית. במלחמת העולם השנייה, על אף היותה תחת שלטון דיקטטורי, פורטוגל ניסתה לשמור על ניטראליות ויצאה לבעלות הברית, כמו גם לגרמניה ולמדינות ניטראליות אחרות. לאחר המלחמה, המדינות התקרבו וגרמניה אף סייעה לפורטוגל, שלאחר ההפיכה לייצר דמוקרטיה יציבה ולהתקבל לארגון לשיתוף פעולה בין-מדינתי (הארגון שקדם לאיחוד האירופי).

באשר למפגשים בין נבחרות הכדורגל של המדינות, מתוך 17 מפגשים בעבר, גרמניה ניצחה 9, פורטוגל 3 והקבוצות נפרדו בתוצאת תיקו 5 פעמים. המשחק הראשון בין הנבחרות נערך בתקופת השלטון הנאצי. במשחק ידידות, שנערך ב-27.2.1936,  גרמניה ניצחה את פורטוגל בביתה 1-3. שנה לאחר מכן שוב נפגשו הנבחרות וסיימו את משחקן בשוויון. לאחר מלחמת העולם השנייה הנבחרות נפגשו ב-1954 ומערב גרמניה הביסה את פורטוגל 0-3.

למעשה, המשחק הרשמי הראשון בין הנבחרות התקיים רק ב-1984 במסגרת אליפות אירופה. המשחק הסתיים בתיקו. שנה לאחר מכן נפגשו הקבוצות במסגרת מוקדמות מונדיאל 1986. כל נבחרת ניצחה דווקא בבית של היריבה. משחקים חשובים נוספים נערכו גם כן במוקדמות המונדיאל הבא, איטליה 1990. שוב, בחישוב כולל, הנבחרות איינו אחת את השנייה עם שוויון בשני המשחקים. בשנת 2000 הגיע אחד הנצחונות הגדולים ביותר של פורטוגל עם תבוסה בתוצאה 3-0 במסגרת שלב הבתים של יורו 2000. מאז בשלושה משחקים שונים הנבחרת הגרמניה נצחה: במונדיאל 2006  3-1 במשחק על המקום השלישי, ביורו 2008 3-2 ברבע הגמר וביורו 2012 1-0 בשלב הבתים.

רק תקשיבו לשדר! 

המעצמות הכלכליות של גרמניה וארה"ב הן כיום בין בעלות הברית המובהקות ביותר בעולם. ההיסטוריה בין המדינות רוויה במלחמות והרוגים, ויהיה קשה מאוד להיכנס אפילו לחלק ממנה בפוסט הזה (ולכן גם לא אעשה זאת). לעניינו, המתחים הטמונים ביחסי המדינות עלו שוב לכותרות השנה עם הפרסום, כי ארה"ב צותת למנהיגים בעולם, ביניהם הקאנצלרית אנגלה מרקל (Angela Merkel). ענייני פיקנטי, נוסף, הוא העובדה, כי מאמן נבחרת ארה"ב הוא יורגן קלינסמן (Jürgen Klinsmann), חלוץ נבחרת גרמניה לשעבר, שאף אימן את נבחרת גרמניה. הנבחרות נפגשו בעבר 9 פעמים וכל המשחקים הסתיימו בהכרעה: 3 נצחונות לגרמניה ו-6 לארה"ב. המפגש האחרון בתחרות רשמית התקיים ב-2002 והסתיים בנצחון גרמני בשלב רבע הגמר. ב-2013 נפגשו הנבחרות למשחק ידידות בו ניצחה ארה"ב 4-3.

בית ח

רוסיה ודרום קוריאה נפגשו אמנם רק פעם אחת במשחק ידידות ב-2013 במשחק בו ניצחו הרוסים 2-1, אך יחסי המדינות הם חלק בלתי נפרד מהמלחמה הקרה ומההיסטוריה של המאבק על קוריאה והחלוקה שלה לצפונית ולדרומית. האימפריה הרוסית יצרה עם קוריאה קשרים כבר במאה ה-19, אך ההפסד הרוסי במלחמת יפן-אוסיה החליש את השפעתה באזור. כאמור, המלחמה הקרה הייתה חלק בלתי נפרד מהיחסים ולכן הייתה עוינות בין הצדדים בשל התמיכה הסובייטיבית בצפון קוריאה. עם התפוררות הגוש הסובייטי, צעדי הגלסנוסט ולבסוף פירוק בריה"מ היחסים בין המדינות התהדקו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.