הישרדות אנונימי נגד סלב

אמש החלה עונה חדשה של התכנית "הישרדות" לאחר מאבק משפטי ממושך בין ערוץ 10 לבין זכיינית ערוץ 2, קשת. הישרדות היא תכנית מציאות ("ריאליטי"), המבוססת על הפורמט האמריקאי Survivor, שבימים אלה משדר בארה"ב את עונתו ה-31 (מקור התכנית הוא בכלל שוודי, אבל האמריקאים לקחו את הגרסה השוודית והפכו אותה למותג, שרץ כבר משנת 2000)

מדובר בתחרות בין מספר קבוצות ("שבטים"), הכוללת שילוב בין תחרות פיזית ושכלית, מאבק באיתני הטבע, החל משינה תחת כיפת השמיים, גשמים עזים וחום יוקד וכלה במאבק בין "חברי השבט" עצמו. השבטים נאבקים על "חסינות", המבטיחה הישארות חברי השבט במשחק והדחת חבר שבט מהקבוצה היריבה על ידי חברי הקבוצה עצמה ב"מועצת שבט".

עד כאן הדמיון הכללי בין התכנית בגרסתה האמריקאית (להלן: Survivor) לבין התכנית הישראלית (להלן: הישרדות). מעבר לכך, קשה למצוא דמיון בין שתי התכניות. הישרדות בעונתה השביעית בישראל היא צל חיוור של המקור. ניתן היה לקוות, ששנתיים של מאבק יביאו לשינויים ממה שראינו בעבר בערוץ 10, אך המעבר מדגים, כי אין שוני מעשי בין זכיינית ערוץ 2 לבין ערוץ 10: בכל הקשור לריאליטי, נשארנו תקועים באותו המקום עם אותו המנחה ואותן המניירות.

יאמר אדם מן היישוב: "מה בין זה לבין זה? זה ריאליטי וזה ריאליטי" ובכן, בדומה להשוואה שניתן לעשות בין כדורגל/Soccer/Association football לבין כדורגל ישראלי, שני תחומים נפרדים, שאין ביניהם קשר מלבד עקרונות הבסיס, כך ניתן להשוות בין Survivor להישרדות.

ריאליטי יכול להיות טוב ויכול להיות גרוע מאוד. מצד אחד, הוא יכול להיות מראה מרתקת לחברה, ממנה מגיעים המשתתפים, להציג יכולות טקטיות ואסטרטגיות מן המעלה הראשונה. מצד שני, הוא יכול לרדת אל הבזוי ואל הנרפה, להשפיל ולרמוס, להציג את חולשותיו של המשתתף, להלבין את פניו ברבים ובאופן כללי לספק יצר מציצנות החבוי (ולרוב נגלה) בכל אדם.

הפרק הראשון של הישרדות הונדורס, שאני בוחר לכנות "הישרדות אנונימי נגד סלב", ביקש להתחקות אחר ההבחנה בין האדם מן היישוב, האנונימי, לבין "הסלב", המפורסם, הידוען, המקושר והמחוזר. בפרק שארך כשעתיים (ברוטו) זכינו לראות את "הסלבס" החדשים. רק כדוגמה: "פליט ריאליטי" מתכנית אחרת של הזכיינית, שבחר לא להיות פראייר ונחמד וללכת כמו מא@#$ הביתה, כדבריו ומגיש טלוויזיה, שהתפרסם לאחרונה בשל ביקורו במעון ראש הממשלה. אלו רק דוגמאות, כאמור, למה שמכונה "תרבות הסלב": אלו שקופצים ביום אחד מאנונימיות לפרסום ו"תהילת עולם".

אין לי דבר וחצי דבר נגד אותם ידוענים, שבוחרים להיחשף בפומבי, אך כאן נגלית בעייתו המרכזית של הישרדות בגרסתו הישראלית. אמנם, גם בגרסה האמריקאית הופיעו לא מעט דמויות מוכרות, אך הם לעולם לא הפכו לסיפור המרכזי ואלו שבחרו להיות הסיפור המרכזי ראו בדרך כלל את המשך התכנית מהספה בבית. בישראל, התפיסה היא, שיש לגייס ידוענים לתכנית כדי למשוך צופים והרי מי יצפה באנונימיים? Survivor מתמקדת במשחק ובמהלכי השחקנים, הישרדות מתמקדת במנחה, בידוענות ובפרסום עצמי. Survivor בוחרת לאתגר את המשתתפים, להציג בפניהם מראה, להביא אותם לקצה יכולתם ולדעת לקבל הפסד ולהעריך תחבולנות, שהיא חלק עיקרי במשחק. הישרדות בוחרת ללטף את המשתתפים ולשמר את התדמית (או הטייפקאסט (typecast)).

הישרדות היא גרסת הכדורגל המקומי שלנו: היא איטית וחסרת מעוף, היא בוחרת לשחק לרוחב מאשר לקחת סיכונים וללכת לעומק, היא מבוססת על תדמיות נוצצות שמתנפצות, כשהן נתקלות בתחרות אמתית ולא מדומיינת.

הישרדות היא חיקוי של המקור, שאף פעם לא יהיה דומה לו, אם נמשיך לחלום ולא לעשות שום דבר בנוגע לכך.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.