חשבתם שקל להיות כדורגלן? תחשבו שוב

שחקני הכדורגל הפכו להיות ידוענים ("סלבס"), המופיעים על מרקע הטלוויזיה ומהווים מודל לחיקוי עבור צעירים רבים. הדימוי הנלווה לשחקנים טומן בחובו הבלטה של מעמד סוציו-אקונומי גבוה ואפשרות לניעות חברתי (שינוי סטאטוס).

רבים הסיפורים אודות כדורגלנים, שהגיעו משכונות העוני והפכו לסיפורי הצלחה. בדומה למיתוס האמריקאי, לפיו "אם אתה עובד קשה, תצליח", תעשיית קבוצות הכדורגל לילדים וסוכני הכדורגל לילדים אך גם לבוגרים, משגשגת ובנויה על מיתוס זה, המקדש את אפשרותו של היחיד להתמודד עם הסיכויים הקשים, הנסיבות בהן נולד, "לנצח בגדול" ולהגיע להצלחה, עושר ופרסום.

בפועל, רוב רובם של הילדים לא יגיע לעולם ל"רמות הגבוהות". מעטים הם ה"זלאטנים" וה"מסים", שמגיעים משכונות העוני לצמרת הכדורגל העולמי.

כאמור, רוב השחקנים לא מצליחים להגיע ל"קצה הפירמידה". למרות זאת, בישראל, דימוי שחקן הכדורגל הוא של אדם, ש"מבלה רוב היום" ומרוויח משכורת גבוהה, שאינה מוצדקת בהשוואה לשכר הממוצע במשק ולנוכח כמות הצופים המעטה, יחסית, המגיעה למגרשי הכדורגל בישראל. אמנם, קיימות בעיות מבניות רבות בכדורגל הישראלי, הכוללות: אלימות, המרחיקה חלק מהצופים (והצופות) מהמגרשים, תרבות ספורטיבית "בעייתית" בלשון המעטה ועוד, אך חשוב לזכור, כי שחקן הכדורגל הוא בראש ובראשונה עובד ככל עובד אחר.

בישראל, פעילות הספורט בכלל והכדורגל בכלל התפתחו על רקע היות החברה פוליטית מראשיתה והמעבר מכדורגל חובבני למקצוענות היה ארוך ולמעשה לא הסתיים עד לימים אלו. למרות זאת, הכדורגל הוא דוגמה מרכזית לשינויים, שחלו בחברה כולה.

המשפט הישראלי מכיר בכדורגלן המקצוען כעובד לכל דבר ועניין. המבחנים שהוכרו בפסיקה לעניין יחסי עובד-מעביד וכן בשאלת "מיהו המעסיק" הוכרו גם בעולם הכדורגל. מבחינה תיאורטית, זכויותיו של הכדורגלן הישראלי בתחום דיני העבודה אינן שונות מכל עובד אחר. בפועל, ישנן מספר סוגיות, בהן עולם המשפט מתייחס באופן שונה אל עולם הכדורגל בכלל והכדורגלנים בפרט, ביניהן: נושא הלנת שכר, עבודה ביום המנוחה, נושא הפנסיה ועוד.

להרחבה בנושא אתם מוזמנים לקרוא את העבודה הסמינריונית שלי בנושא: מעמדו של שחקן הכדורגל בישראל

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.