על קבורת חמורים

"לָכֵן כֹּה-אָמַר יְהוָה, אֶל-יְהוֹיָקִים בֶּן-יֹאשִׁיָּהוּ מֶלֶךְ יְהוּדָה, לֹא-יִסְפְּדוּ לוֹ, הוֹי אָחִי וְהוֹי אָחוֹת; לֹא-יִסְפְּדוּ לוֹ, הוֹי אָדוֹן וְהוֹי הֹדֹה. (יט) קְבוּרַת חֲמוֹר, יִקָּבֵר; סָחוֹב וְהַשְׁלֵךְ, מֵהָלְאָה לְשַׁעֲרֵי יְרוּשָׁלִָם" (ירמיהו פרק כ"ה, יח-יט)

אמש תמו להן 49 שנות שידורי רשות השידור.

החלטת הוועדה להכנת חוק פיצול תאגיד השידור הציבורי, בראשות ח"כ דוד ביטן, לא לדחות את פתיחת תאגידי השידור הציבורי הישראלי, הידוע יותר בכינויו "כאן", ותאגיד החדשות שיוקם (לו עדיין אין שם), מעבר ל-15 במאי, סימנה לכונס הנכסים הרשמי, הוא הכנ"ר, כי רשות השידור סיימה, למעשה, את תפקידה וכעת יש להפנות את המשאבים לטובת מי שנשאר כאן (וסליחה על משחק המלים) ובמלותיו של הכנ"ר האן, כפי שצוטטו במספר כלי תקשורת:

"הפור למיטב הבנתנו נפל במובן הזה שב-15 בחודש תאגיד השידור הישראלי מתחיל לשדר. אם זה כך, במובן הזה ללא ספק הגיעה השעה לעזור לתאגיד. העובדים שמיועדים לעבור לתאגיד יכולים לעבור וממחר הם עומדים לרשותו. המשמעות שברדיו תושמע מוזיקה ובטלוויזיה תשודר היום מהדורת מבט לחדשות האחרונה".

הכנ"ר ביקש להחריג 20 אנשים מתוך 200 המפוטרים העובדים בטלוויזיה, על מנת לאפשר בסוף השבוע הזה "שידור ראוי של האירוויזיון" ועל כך ידידתי כבר כתבה: "סדרי עדיפויות, לא יודעת אם לבכות או לצחוק". לפיכך, בימים הקרובים, הערוץ הראשון ימשיך לשדר את המינימום הנדרש עד לסגירתו הסופית והעברת השידורים ל"כאן".

הידיעה על ירידתו של הערוץ הראשון מהאוויר אינה ידיעה מפתיעה. עוד בשנת 2014 קבעה "ועדת לנדס", כי יש להקים גוף שידורים חדש במקום "רשות השידור", שהדרדרה במעמדה במהלך השנים. קצרה היריעה מלתאר את המאבקים הפוליטיים סביב השידור הציבורי עוד מתחילת שידוריו. דוגמה נקודתית לכך היא איסור ראיונות עם אנשי אש"ף בתקופתו של מנכ"ל רשות השידור דאז, יוסף (טומי) לפיד (ראו בג"צ 243/82 זכרוני נ' הוועד המנהל של רשות השידור פ"ד לז(1) 757).

מסובך עוד יותר להסביר את התגלגלות הקמתו של תאגיד השידור הציבורי הישראלי, הלוא הוא "כאן", החל מאישור חוק השידור הציבורי, התשע”ד-2014, על ידי הכנסת ביום 29 ביולי 2014 על 7 תיקוניו (עד כה), דרך המאבקים הציבוריים והפוליטיים סביבו וכלה בעתירות לבג"צ.

כל אלו יכולים ויוכלו בעתיד לספק כר פורה לדוקטורטים רבים במדע המדינה, משפטים, סוציולוגיה, פסיכולוגיה ועוד ועוד, אך מה יועילו כל אלו? מה יועילו חכמים בתקנתם ומה נוכל ללמוד לעתיד אם לא נותרה בנו ולו חמלה בסיסית? מדוע סיום מהדורת החדשות של "מבט", זו שרגעים משמעותיים כל כך בהיסטוריה של החברה הישראלית נצרבו בתודעתנו באמצעותה, צריך להעשות בחוסר רגישות כזו? מדוע צריכים עובדי רשות השידור לגלות כשעה לפני שידורי מהדורת החדשות, כי זו תהיה האחרונה? כל ביקורת שהושמעה כלפי השידור הציבורי, בין אם היא מוצדקת ובין אם לאו, לא יכולה להצדיק התנהלות אשר מרדדת את חייהם ופועלם של עובדים רבים כל כך, לאמצעים בדרך למטרה.

אבוי לנו.

מודעות פרסומת

תגובה אחת בנושא “על קבורת חמורים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.