הצדק של המלכה

בפרק השלישי בעונה השביעית של משחקי הכס, "הצדק של המלכה" (The Queen's Justice), העלילה מתחילה להתקדם במהירות ומשחקי הכס נכנסים להילוך גבוה, אך מי היא אותה מלכה שמפעילה את אותו "צדק"- האם זו סרסיי, דאיינריז או שמא מישהי אחרת לגמרי? לא זאת בלבד, אלא שהמתרגמים בחרו במילה "צדק", אך את המלה "Justice" ניתן לתרגם גם במלים "משפט" ("Law"), "שורת הדין" או "החוק היבש" ("The Strict Law"), "שופט" ("Judge") ואף "צדקה" או "רחמים" ("Charity" או "Mercy" בהתאמה).

הפרק השלישי נע בין שתי הזירות המרכזיות, בהן פועלות שתי המלכות. בדרגונסטון, מתקיים המפגש המיוחל בין ג'ון סנואו לדאיינריז, כשכל אחד פורש בפני השני את משנתו- מצד אחד דני "אני המלכה החוקית, אני היורשת החוקית, אתה מוזמן לכרוע ברך, להישבע לי אמונים, אתן לך את הצפון ותהיה המושל ("Warden"), כמו שאבותייך הסטארקים היו בעבר" ומן העבר השני ג'ון "אני לא אכרע ברך, אני בכלל לא סטארק, אין לי זמן לשטויות האלו, ההלכים הלבנים עוד שנייה חוצים את הגדר, אבא שלך היה משוגע ששרף לי חצי משפחה אבל אני צריך את זכוכית הדרקון אז באתי עד לפה". נראה שהשניים על עולים על מסלול התנגשות מרגע פגישתם, אבל אפשר לסמוך על טיריון שידע לפשר בין הנצים.

"יד המלכה" מציג בפני ג'ון את "הצדק של המלכה", היא זו שפעלה לקדם צדק חברתי ולא סתם דותראקים, "בלתי טמאים" (Unsullied) ואחרים רבים בחרו ללכת אחריה באש (הדרקונים) ובמים (של "הים הצר"). היא השופטת, שפוסקת לפי שורת הדין אל מול עוולות סוחרי העבדים ולפי מידת הרחמים, כאשר זה צודק, כדוגמת לורד ואריז, ג'ורה מורמונט, או אפילו טיריון עצמו, ששירתו את הצד האפל. מן הצד השני, בשיחתו עם דאיינריז, טיריון מציג את היתרון האפשרי של בעל ברית מהצפון תמורת זכוכית דרקון "שאת לא צריכה ואפילו לא ידעת שהיא פה" ולכל הפחות מניעת מאבק גלוי בין הצדדים ושליחתו של ג'ון להתעסק בענייניו.

ב"מעלה מלך" סרסיי מפעילה צדק מסוג אחר. יורון מקיים את הבטחתו למתנה בדמותן של אלריה סאנד ובתה טיין (Tyene) והמלכה שופטת, מרשיעה ואף מוציאה לפועל את פסק הדין בצדק פואטי משל עצמה, לפי הצדק המקראי של "עין תחת עין" במשמעותו המילולית- הרעל שהביא למותה של ביתה מירסלה (Myrcella) הוא שיגדע את חייה של טיין. סרסיי אינה מסתפקת בכך ומבקשת לגרום לאלריה סבל ועינוי בצפייה מתמשכת ומייסרת עד לכיליונה של טיין, תוך הבטחה שתשמר אותה בחיים בהזנה כפויה כאילו הייתה אשת חמאס לפחות.

בין שני "מרכזי הצדק" האלו אנחנו מתוודעים בפעם השנייה העונה לכישלון אסטרטגי מהדהד של "קואליציית הדרקונים" אל מול ניסיונו הצבאי של ג'יימי "קוטל המלכים" והברית עם יורדי הים האכזריים של יורון גרייג'וי.

יש מי שיאמר שסרסיי היא האסטרטגית האמיתית והיא זו שמפעילה את ג'יימי ויורון, אבל לעתים נדמה שהיא שבויה במחשבות או שמא אובססיית נקמה (או צדק) שמקשות על מחשבה ברורה ואסטרטגיה לטווח ארוך. בין כך ובין כך, בעוד "הבלתי טמאים" מתקיפים את צוק קאסטרלי לפי תכניתו המפורטת של טיריון ומשתלטים על המבצר תוך ספיגת האבדות הצפויות בקרב מסוג זה, באותו הזמן ש"תולעת אפורה" מנסה להבין לאן נעלמו כל הלאניסטרים ונדהם לגלות את הצי של יורון מחסל את מעט הספינות שנותרו ל"קואליציית הדרקונים", ג'יימי מכוון את רוב כוחותיו בסיוע בעלי הברית החדשים מבית טארלי אל "רמות גנים" (Highgarden) ומוביל את הניצחון בקלות רבה אל מול בית טיירל, שמעולם לא היה ידוע בכוחו הצבאי הרב.

מתברר שוב, שטיריון הוא אולי פסיכולוג מצוין ואולי אף טקטיקן צבאי לא רע, אבל הלאניסטר האסטרטג הצבאי לטווח ארוך המוביל בשטח הוא ג'יימי. בטחונו של ג'יימי נוסק שוב לאחר ליל אהבהבים עם אחותו האהובה, שבוחרת להתעלם מהסוד הגלוי לא גלוי של השניים ולחלק הוראות בדלת פתוחה. ג'יימי שהרגיש שהוא נדחק לפינה לאחרונה בעקבות הצלחותיו של יורון והתגרותו הברורה והבלתי משתמעת לשתי פנים של האחרון, כאילו היה לפחות הכלבה המלכותית שמחרבנת בשטח ושולחת אצבע משולשת לכל עבר, זוכה לעדנה בניצחון קליל למדי ובתפיסתה של אולנה לבית טיירל.

למרות זאת, נדמה שג'יימי נולד לסבול; מי שנודע כ"קוטל המלך" הבוגדני והציל את "מעלה מלך" משריפתה על ידי אביה של דאיינריז, המלך המשוגע אאיריז, לא זוכה ליהנות מניצחונותיו יותר מזמן קצר. עם כיבושה של "רמות גנים", ג'יימי בוחר במידת החסד והרחמים ומעניק לאולנה אפשרות ל"מוות בכבוד" באמצעות רעל. אולנה מספיקה ליהנות עוד פעם אחת לפני מותה ועושה זאת שוב באמצעותה הדרך, בה פעלה כל חייה, באמצעות מלים ותחבולות- הרעל שיביא למותה לא יגרום לה סבל, אך המוות שגרם למות בנו, המלך ג'ופרי, גרם לו ייסורים קשים, לו לאביו ולאמו. הצדק של המלכה מוגש הפעם חם ולוהט.

 

עוד כמה נקודות מעניינות לסיום:

הניסוי הקליני הצליח! האם הארכמייסטר אברוז (Archmaester Ebrose) חושב שזה חכם להשאיר את סמואל טארלי עם ערב רב של מגילות עתיקות, שמי יודע אילו סודות הן כוללות, לאחר שסמואל הצליח לרפא את ג'ורה מורמונט מ"קשקשת" (Greyscale) בדרך של "עשה זאת בעצמך"?

בראן סופסוף הגיע למשחקי הכס והתחיל לשחק אבל בינתיים הוא נתפס על ידי אחותו כאיזה הלום קרב הזוי, שאכל יותר מדי פטריות יער ודיבר עם העצים במשך כמה שנים רצופות. האם תיאורי השמלה מהחתונה ישחררו את סנסה מחוסר האמונה שלה או שנצטרך לחכות לחזרתו של ג'ון "המאמין"?

האם כשלונותיו החוזרים והנשנים של טיריון וחזרתו הממשמשת של ג'ורה לתמונה יביאו לשינוי בעמדת שר הבטחון של ח'אליסי?

אולי זה רק אני אבל יש לי תחושה שכל הביזוי והרמיסה של ת'יאון גרייג'וי הם רק מבוא למהפך ולעלייה לגדולה. ימים יגידו.

לא יעזור לאף אחד, אם אתה לא אלוביץ', לא יעשו לך הסדר חוב והבנקאים ירדפו אחריך מ"בנק הברזל" (The Iron Bank) עד לווסטרוז כדי שתחזיר את הכסף!

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.