מצפה המזרח- Eastwatch

לאחר תחילתה של העונה, שהתקדמה במעין קרשנדו לשיא מהמם בפרק הקודם, ייתכן שיהיה מי שיראה בפרק החמישי של העונה צניחה קשה לתהומות היומיום, אך בקצב הנוכחי שהסדרה נעה בו העונה, היוצרים לא נותנים לדמויות השונות זמן ארוך מדי לחשב את צעדיהם או להתבוסס בעיסוקים יומיומיים של ניהול ממלכה.

עם שוך סערת הקרבות, שדמו יותר להתמודדות במעמד צד אחד, הצדדים השונים בוחנים את מצבם האסטרטגי; דאיינריז, המנצחת הגדולה, מייצרת רגעים לא מעטים של חרדה בקרב תומכיה ויועציה. אמנם, לטענתה, היא אינה סרסיי, היא לא באה לווסטרוז כדי לרצוח, אלא לשבור את המעגל הזה של עשירים ועניים אבל ממש באותה נשימה היא מציעה לאסירי המלחמה הצעה שאי אפשר לסרב לה: לכרוע ברך או לסרב ולמות. מזכיר קצת בחירות בצפון קוריאה… היא לא מסתפקת באיום ותוך דקות ספורות מבצעת הוצאה להורג בדרך של "על האש מסוג דרוגון" של ראנדיל ודיקון טארלי, בניגוד לעצתו של טיריון.

שוב האלמנט הזה של שריפה נצרב בתודעת הנוכחים, שכמובן ממהרים לכרוע ברך. מאוד אפקטיבי בטווח הקצר אבל לא בטוח שישמור על נאמנות בטווח הארוך. מספיק אם תשאלו את ואריז, שמעלה חווויות פוסט-טראומתיות בפני טיריון ואפילו מנסה להטביע את הזיכרונות באלכוהול. "העכביש" מכה על חטא: "אני גם נהגתי לומר את אותם המשפטים…אני מצאתי את הבוגדים, אבל לא אני הרגתי אותם…אני הייתי רק זה שסיפק את המידע, זה מה שאמרתי לעצמי כשהם התחננו לרחמים". לעתים נראה, שבכל זאת יש דמיון בין האב המלך אאיריז, "המלך המשוגע" לבין בתו ומה שיפריד בין השניים היא הסביבה שמקיפה אותם- אל מול הכישלונות האסטרטגיים הקודמים, החשיבות של טיריון כמצפן מוסרי רק מתחדדת שוב.

ושוב המנגינה חוזרת, עוד תכנית מבית מדרשו של טיריון יוצאת לדרך ובאופן מדהים למדי, כאילו לא למדו משגיאות העבר, "מועצת החכמים" של דאיינריז מחליטה לקבלה ללא התנגדות- "העורב בעל שלוש העיניים", האורקל המוכר גם כבראן, ראה את צבא ההלכים הלבנים, המובל על ידי "מלך הלילה" (The Knight King) מתקרב לחומה וצריך להתחיל להזיז עניינים. טיריון מציע שישכנע ואת אחותו להצטרף למאבק באמצעות הוכחה פיזית: "תביאו את המתים אליה". אם נאמנות בעקבות הפחדה וטרור היא עניין שיש לפקפק בו, שיתוף פעולה כלשהו עם סרסיי הוא כזה שעל אחת כמה וכמה יש לחשוב עליו יותר מפעם אחת.

בצד השני של המתרס, "ברית סרסיי" מתאוששת מהמפלה בקרב. ג'יימי, כזכור, ניצל מלהפוך לקורבן נוסף של דרקון המחמד האהוב על כולם על ידי ברון (די מדהים שברון הצליח להעלות ממעמקי הנהר אדם המכוסה מכף רגל ועד ראש בשיריון קשקשים) וזה לא מותיר ספקות לגבי נאמנותו לעצמו: דרקונים זה טוב ויפה אבל חשוב יותר שישלם לו את מה שהוא חייב לו. ואם כבר הזכרנו את סרסיי, האחרונה שוב בהריון- זיק של תקווה להמשך שושלת לאניסטר? סרסיי, שלמדה מהטובים ביותר את אמנות השליטה בממלכה, אינה מופתעת מפגישתו של ג'יימי עם טיריון בתיווכו של ברון והתכנית אף מוצאת חן בעיניה. זמן טוב ל"תהדיאה", לקראת ההסלמה הבאה: שהמשוגעים האלו יתעסקו עם דרקונים, הלכים לבנים ומשלחות מעבר לחומה בזמן שאנחנו נגייס צבא שכירי חרב באמצעות בנק הברזל.

בוינטרפל, כאמור, "העורב בעל שלוש העיניים" מקדם את האג'נדה של "דברים רעים שבאים" באמצעות שליחת עורבים לכל מלומדי הממלכה, בעוד שהאיחוד המרגש בין האחיות לבית לאניסטר עולה על שרטון. האחיות, שבכל פעם שנראו על המסך ביחד נראה היה כאילו זה יסתיים ברצח של אחת מהן, חוזרות שוב לעמדות המוצא שלהן: אריה רואה את סנסה כמי שתמיד רצתה להיות מלכה, זאת שאוהבת את "הדברים הטובים של החיים" וכמי שמעולם לא ראתה את ג'ון כאחיה האמיתי. סנסה, לעומתה, ראתה את אריה כ"טומבוי", מורדת שאינה פועלת לפי המוסכמות ומעולם לא הבינה את רצונה "לשחק בחרבות". הסצנה המתוחה בין שתיהן מעלה שוב את המתחים הקודמים- "תמיד אהבת דברים יפים", אומרת אריה לסנסה… "זה גרם לך להרגיש טובה יותר מכל השאר". היא אף מתלוננת בפניה שנתנה לראשי בתי הצפון להעליב את ג'ון ללא כל תגובה מצידה. מכל הסצנה הזאת נדמה שהמשפט החשוב ביותר נאמר על ידי סנסה והוא שמדגים את התפיסה השונה לחלוטין שלה לחיים אל מול זו של אריה וככל הנראה, גם של דאיינריז: "אני בטוחה שזה מספק מאוד לכרות ראשים של אנשים, אבל זו לא הדרך לגרום לאנשים לפעול ביחד". איזה מהפך מהגישה הנאיבית המוקדמת של סנסה לתפיסה הריאליסטית שהיא נוקטת בה כעת!

לאריה יש תשובה גם לאמירה הזו והיא עומדת על כך, שלסנסה יש אינטרס משלה, שאינו בהכרח האינטרס של ג'ון. ההיצמדות למה שהכירה בעבר מכוונת את אריה להאמין, שכל מה שסנסה מעוניינת בו הוא להיות "המלכה בצפון". מי שכמובן יודע לנצל את המתחים המשפחתיים האלו הוא ליטלפינגר, שעושה לאריה תרגיל "הפוך על הפוך" מבית הספר לתחמנים צעירים ומוביל אותה הישר לאן שרצה שתגיע: אותו מכתב ששלחה סנסה לרוב (Robb) אחיה, כאשר עמדה להינשא לג'ופרי הזכור לשמצה, בו ביקשה ממנו להיכנע ולכרוע ברך בפני המלך. נראה אם המהלך הזה אכן הצליח לתקוע טריז בין האחיות, לגרום לאריה להאמין שסנסה "שייכת לצד האפל" ולהחריב את האיחוד המשפחתי. קצת מוזר מה שקורה כאן לנוכח יכולות החיזוי והווארגיות (Warg, אותה יכולת להשתלט על מוחו של בעל חיים, לחוש באמצעותו את העולם ולשלוט על מעשיו) של בראן: האם הוא לא יכול להזהיר את האחיות מפני מזימותיו של בייליש? האם בראן כל כך מנותק ממשפחתו וזה בכלל לא מעניין אותו? אולי הוא חושש ששינוי כזה יפגע ברצף הזמן (Space-Time Continuum)? פתרונות ל"עורב בעל שלוש העיניים".

לבסוף, לקראת קידום התכנית המתגבשת לחטיפתו של הלך לבן, ג'ון מגיע למצפה המזרח שליד הים ("Eastwatch-by-the-sea"), או בקיצור "Eastwatch"', שמה של הטירה המזרחית ביותר על החומה, המפרידה בין ווסטרוז לבין האזור המכונה בפשטות "מעבר לחומה" (Beyond the Wall). החומה שאורכה כ-480 ק"מ ובנקודה הגבוהה ביותר מגיעה לכ-210 מטרים, נבנתה על פי האגדה, על ידי "ברנדון הבנאי" (Brandon the Builder), מייסד בית סטארק, בסיוע "ילדי היער" וענקים ומוגנת באמצעות לחשים וכישוף.

החומה שמורכבת מאבנים, קרח ואדמה, כללה בעבר 19 טירות ובמשך שלוש מאות השנים האחרונות, עם הידלדלות כוח האדם של "משמר הלילה" ("The Night's Watch"), ננטשה כמעט לחלוטין, כך שכיום נותרו שלוש טירות פעילות, אף שלעתים כוח ספציפי נשלח לטירה בלתי מאוישת לתקופות קצרות יחסית. הטירות שנותרו הן "טירת שחור" ("Castle Black"), המוכרת לצופי הסדרה כביתו של מפקד המשמר ה-Lord Commander, הממוקמת בקצהו הצפוני של "כביש המלך" ("The Kingsroad"), הדרך הרחבה והמרכזית בממלכה, שעוברת דרך וינטרפל דרך "מעלה מלך" ועד "קץ סופה" (Storm's End), מקום מושבם ההיסטורי של בית באראת'יאון. בקצה המערבי ביותר של החומה נמצאת "מגדל הצל" ("The Shadow Tower"), בה שוכנים בדרך כלל כ-200 אנשי משמר הלילה ו"מצפה המזרח", נמל הים של מצפה הלילה, הממוקמת במזרחה של החומה.

[רשימת הטירות המלאה של הטירות ממערב למזרח: Westwatch-by-the-Bridge, The Shadow Tower, Sentinel Stand, Greyguard, Stonedoor, Hoarfrost Hill, Icemark, The Nightfort, Deep Lake, Queensgate, Castle Black, Oakenshield, Woodswatch-by-the-Pool, Sable Hall, Rimegate, Long Barrow, The Torches, Greenguard, Eastwatch-by-the-Sea]
חבורת "שבעת המופלאים" מורכבת מהמנהיג (בתפקיד יול ברינר) ג'ון סנואו, תורמונד ג'יינטסביין (Tormund Giantsbane), מי שנשלח על ידי ג'ון לתגבר את מצפה המזרח וחושב שיצא לו יותר מכל העניין הזה (אולי איזה דייט עם בריאן), ג'ורה שחזר מהגלות וגנדרי, בנו הממזר של המלך המנוח, רוברט באראת'איון. אליהם מצטרפים שלושה אסירים מהמצפה, שלמדנו כבר להכיר; ת'ורוס ממיר (Thoros of Myr), הכומר האדום ואיתו בריק דונדאריון (Beric Dondarrion), הנמצאים בשליחות מיסיונרית של האל האדום R'hllor ושאליהם הצטרף סנדור קלגיין (Clegane), הלוא הוא "הכלב" ("The Hound"). המשותף לכל השבעה, אם להשתמש במילותיו של ג'ון: "כולנו נושמים". בהחלט המכנה המשותף הנמוך ביותר.

בפרק הבא: החורף כבר כאן! הכינו את החרבות הואלאריוניות וזכוכית הדרקון.

______________________________

כמה נקודות חשובות לסיום:

האם שמתם לב לכך, שסמואל טארלי, שהפך בן רגע ליורש העצר לבית טארלי, בהתקף של כעס וחוסר רגישות כלפי גילי (Gilly), מפספס את הנוסחה המפורסמת ביותר בשנים האחרונות? R+L=J, הנסיך ראיגאר טארגאריין, הלוא אחיה הבכור של דאיינריז, + ליאנה סטארק, הלוא היא אחותו של נד סטארק= ג'ון סנואו. סמואל כל כך מתוסכל ממעמדו באולדטאון ומהזלזול של המלומדים בו, עד שהוא לא שם לב לדברים שקוראת גילי ולכך שהנסיך ראיגאר ביטל את נישואיו הקודמים וקיים טקס נישואים סודי בדורן, עוד רמז למוצאו המלכותי של ג'ון. האם עזיבתו של סמואל את אולדטאון סותמת את הגולל על אפשרות הגילוי הזו?

לעתים יש לי תחושה שסרסיי כפסע מלהיפטר מג'יימי. אם זה הכעס על כך שאולנה לא סבלה במותה, כמו שג'ופרי סבל בשל הרחמנות של ג'יימי ובין אם זו הפגישה על ג'יימי עם טיריון, שלא תואמה איתה, אולי כדאי לג'יימי לשכור איזה שומר ראש שגם יטעם את האוכל שלו.

טיריון כמצפן מוסרי או "יד המלך" זה בהחלט חשוב, אבל בינתיים נראה שההשפעה של ג'ון על "אם הדרקונים" רק הולכת וגוברת. "ג'ון המאמין" שוב מצליח להניע משהו אצל דאיינריז והמתח המיני בין השניים רק הולך וגובר. רמז נוסף לקרבה בין השניים ניתן לראות ב"סצנת ליטוף חיית המחמד" של דרוגון, מה שהופך אותו לשלישי שעושה זאת (אחרי דאיינריז וטיריון). מישהו יעלה בסוף על הקשר המשפחתי או שגילוי עריות יהפוך להיות דרך ההתקדמות הרגילה בעונה הזאת?

שתי שיבות (קאמבקים) השבוע

ג'ורה חוזר לזרועותיה של ח'אליסי רק בשביל לצאת למסע שמי יודע אם ישוב ממנו. גנדרי, בנו הממזר של המלך רוברט, שעקבותיו נעלמו בעונה הרביעית, חוזר לזירה כתואם של האל ת'ור בעל הפטיש הרצחני. ג'ון מקבל את גנדרי ללא היסוס: שוב שיתוף פעולה בין שני ממזרים או לכאורה שני ממזרים.

הרגע המשעשע

כמעט כל סצנה עם דאבוס היא בית ספר לקומדיה, כך למשל בפגישתו עם גנדרי: "חשבתי שאתה אולי עדיין חותר" רמז לפגישתם האחרונה עוד בעונה השלישית, כשהציל אותו ממעמקי בית הסוהר בדרגונסטון וסצינה נוספת לאחר שגונדרי וג'ון נפגשים והראשון מחליט להתנדב לצאת למסע לצפון עם ג'ון, בניגוד לעצתו של דאבוס, אומר דאבוס: "אל תשימו לב אליי, כל מה שעשיתי אי פעם הוא לחיות עד גיל מבוגר". למרות זאת, מי שגונב את ההצגה הפעם הוא טיריון בפגישתו המחודשת עם ג'ורה: "אולי לא תאמין לי, אבל התגעגעתי אלייך מורמונט. אף אחד לא זועף כמוך".

מדד האלימות והמין

חוץ מברביקיו של שניים, נאדה.

מודעות פרסומת

תגובה אחת בנושא “מצפה המזרח- Eastwatch

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.