הדרקון והזאב

חשבתם שהסופה הטרופית "הארווי" גורמת לנזקים קטסטרופליים בממדים היסטוריים? תחשבו שוב! דרקון קרח מפרק את החומה שעומדת כבר אלפי שנים כאילו מדובר בממחה (blender) להכנת וודקה תפוזים. בחיי כל האלים הישנים והחדשים…

כל כך הרבה התרחשויות בפרק אחד, שקשה לדעת מהיכן להתחיל. במבט ראשון, הפרק האחרון של העונה השביעית "הדרקון והזאב" מתייחס לשני סמלי הבתים, בית טארגאריין ובית סטארק, בהתאמה, ולשתי הדמויות האהובות בסדרה (מלבד טיריון שמוביל, באופן לא מפתיע) דאיינריז וג'ון סנואו, אך במחשבה שנייה, ברור שלמעשה ההתייחסות היא סוף סוף, לאחר שנים של תיאוריות קונספירציה מורכבות לפחות כמו רצח קנדי, לג'ון עצמו, שמכיל בתוכו את הזאב והדרקון, הוריו של ג'ון, ליאנה סטארק וראייגר טארגאריין, שנצפו עוד בתום העונה הקודמת בחזונו של בראן בפרק "רוחות החורף".

במהלך העונה חזרנו לא פעם לאותה תיאוריה ונראה שהיינו ממש על הסף של הגילוי המשמעותי הזה. מצד אחד, המפיקים בחרו לשתול רמזים עדינים כמו הדיאלוג בין ג'ון לטיריון בפרק השלישי של העונה, "הצדק של המלכה" שמסתיים באמירתו של טיריון, כי ישנו כלל אצבע לפיו גברים ממשפחת סטארק לא ממש זוכים לעדנה כשהם יוצאים מווינטרפל דרומה (בהתייחס לנד סטארק שהוצא להורג ולרוב שנרצח ב"תאומים") ותשובתו של ג'ון: "נכון, אבל אני לא בן סטארק", כשהפשט יכולה אמנם להתייחס להיות ממזר, אך הדרש מרמז למוצאו האמיתי, אליו הצופים כבר מודעים. מצד שני, הרמזים האלו הפכו להיות בולטים ממש במקרים אחרים, כמו בקריאה לשעת הפנאי של גילי באולדטאון על ביטול הנישואים של הנסיך "ראגאר" ונישואיו החדשים לאחר מכן.

השילוב המנצח; הדרקון כחיה המיתית, הלטאה הענקית המעופפת הנושפת אש בעלת העוצמה האימתנית והזאב, או ליתר דיוק, "זאב הבלהות" ("Direwolf"), זאב גדול במיוחד (שמגיע בבגרות לגודל של סוס קטן) בעל ראש, רגליים גדולות יותר ושיניים גדולות יותר בהשוואה לזאב רגיל ובעל אינטיליגנציה יוצאת דופן [במציאות מדובר בחיה שנכחדה לפני כ-10,000 שנה בתקופת הפליסטוקן, בערך בתקופה בה נכחדו הממותות] שני אלו יוצרים שילוב שקשה לעמוד בפניו, מצד אחד סמל לעוצמה ואימה ומצד שני נאמנות ואמינות.

ואכן הגילוי הזה סוף סוף מופיע על המרקע באופן מפורש. סמואל, שעשה דרכו מאולדטאון לוינטרפל במהירות הבזק כאילו היה לפחות יוסיין בולט, מתאחד עם בראן בעל שלוש העיניים (החלטתי שזה מעייף לקרוא לו פעם אחת בראן ופעם אחרת "העורב בעל שלוש העיניים") וכיאה למאמין אמיתי מאזין בקשב רב לאחרון ולתיאוריה, לפיה R+L=J, כלומר: ג'ון הוא בנם של ראייגר טארגאריין וליאנה סטארק. עוד אנחנו מגלים, ש"העורב" אולי רואה דברים מהעבר אבל הוא בהחלט לא יודע הכל: ראייגר אמנם נישא עם ליאנה סטארק בטקס סודי, אך ג'ון אינו סאנד, כלומר ממזר דרומי, אלא, לפי גילויה של גילי (מסתבר שלסאם יש שמיעה וזכרון מצוין) נולד לאחר ביטול הנישואים של ראייגר עם אליה מארטל. מהיום אמרו: אאיגון השביעי (Aegon VII) יורש העצר האמיתי והמקורי (היזהרו מחיקויים)!

הדמות השלישית המרכזית בפרק הזה ובממלכה כולה היא דווקא האריה: סרסיי מבית לאניסטר. בפרק החמישי של העונה, "מצפה המזרח", נתקלנו שוב בפתגם המשפחתי שהיה אהוב כל כך על טייווין לאניסטר והפך להיות חלק ממורשתו בפי ילדיו: "אריה אינו מטריד עצמו בדעה של הכבשים" ("A lion doesn't concern itself with the opinion of sheep"), סרסיי ההריונית מחליטה לצאת בגלוי ביחס ליחסיה עם אחיה ו"שכולם יקפצו".

סצינת המפגש בין שתי המלכות היא בית ספר לדיפלומטיה בסגנון "כיסא השגריר הטורקי". משלחת "ברית דני" "מיובשת" עד להגעת סרסיי והאחרונה נאלצת להמתין לדאיינריז ש"דופקת הופעה" בכניסה מאוחרת על גבי דרוגון, אף על פי שסרסיי שומרת על "פני פוקר" מרשימים למדי. המפגש המצופה בין שתי המלכות מתקיים באופן סמלי ב"בור הדרקונים" (Dragonpit), אותה זירה שבה בית טאגאריין נהגו לשכן את דרקוניהם מתוך רצון להגן על הסביבה ולהגביל את חופשיותם וכפי שדאיינריז עצמה מסבירה: "המקום הזה היה תחילת הסוף של משפחתי, zaldrīzes buzdari iksos daor "דרקון הוא לא עבד", הם היו מבעיתים, יוצאי דופן, הם מילאו אנשים בפליאה ויראת כבוד ואנחנו נעלנו אותם כאן, קטנים מדי…לא היינו יוצאי דופן בלעדיהם, היינו בדיוק כמו כל אחד אחר…"

אם כך, נגמרו ההקדמות והצדדים עוברים ישר ל"מנה העיקרית" בדמות "זומבי" מטריד, שגורם אפילו לסרסיי האדישה לזוע באי נוחות בכיסאה. לאחר ההדגמה "על רטוב" של חיסול זומבי באמצעות אש או לחלופין זכוכית דרקון, כאשר נראה שסופסוף יש על מה לדבר ושכולם מאוחדים סביב "עניין החיים עצמם", ג'ון בעקשנות בלתי מתפשרת, כאילו מדובר במינימום הזכות להפגין אל מול בית היועץ המשפטי לממשלה בפתח-תקווה, אינו מסכים להתחייב שיחזור לצפון ולא יתערב במלחמה העתידית הצפויה בין "ברית הדרקונים" ל"ברית האריות".

ושוב, כשהכל נראה אבוד, טיריון הבלתי מוערך (יורון: "למה שאקשיב לך, באיי הברזל אנחנו הורגים כמוך. אנחנו מרחמים על ההורים") מנסה להציל את המצב ומקיים שיחה עם אחותו, שעל פניו מצליחה להביא לתוצאות הרצויות: אמנם, לא מעניין אותה להפוך את העולם מקום טוב יותר, אבל יש לה על מה להגן (טיריון: "את בהיריון?!") ולכן סרסיי חוזרת לזירה (תרתי משמע) ומבטיחה שצבאה יצעד צפונה להילחם לצד בני סטארק ו"ברית דני".

הכל טוב ויפה אבל סרסיי שוב מפתיעה והפעם את בן הברית האחרון שלה, אביה צאצאיה ועתיד משפחתה שבבטנה, ג'יימי. "תמיד היית הלאניסטר הטיפש מכולם" מטיחה בו סרסיי, כשהוא מכין את כוחות הצבא למסע צפונה ובמלים אחרות: באמת חשבת שאני הולכת לשתף פעולה עם הדבר הזה?! חשבת שיורון ברח הביתה? אז זהו שלא- הוא נשלח עם ספינותיו להביא צבא של 20,000 שכירי חרב מ"חברת הזהב" (The Golden Company), הצבא היקר ביותר ב"ערים החופשיות", שכולל גם פילים (חשבתי שלהעביר את הסוסים של החאלאסאר על גבי ספינות זה מסובך, איך בדיוק מעבירים פילים בספינות כאלו?) כלומר, אם חשבתם ש"ברית דני" השיגה את מטרתה טעיתם בגדול. בדיוק כמו קונור מקרגור, לרגע שכחנו שמדובר באגרוף ולא ב-UFC. דאיינריז יכולה אמנם, בדיוק כמו  מקרגור, לשחק ב"מתאגרף" במשך חמישה סיבובים, אבל בטווח הארוך, בקרב האסטרטגי, לא יהיה לא סיכוי להחזיק מעמד אל מול הדבר האמיתי. האשליה התפוגגה במהירות. ג'יימי הנדהם עוזב את "מעלה מלך", לא לפני שסרסיי מאיימת עליו ש"ההר" יהרוג אותו ובאופן סמלי השלג, כלומר החורף, מגיע אחרי שנים גם ל"מעלה מלך".

בצד הצפוני של הממלכה בוינטרפל, ליטלפינגר מנסה לקדם את סכסוך האחיות ומנסה לגרום לסנסה לחשוב בדיוק כמוהו ("אז תנסי לחשוב מה הדבר הכי גרוע שהוא או היא רוצים"). מסתבר שסנסה למדה יותר מדי טוב ובשעה טובה ומוצלחת היא חושפת את שקריו הבלתי נגמרים, מאשימה אותו ברצח (דודה ודודתה ג'ון וליסה ארין) ובגידה (באביה), תוך שהיא מבססת את ההרשעה על ראיות חדות- הפגיון המפורסם של בייליש עצמו, שכמעט הביא למותו של בראן בעל שלוש העיניים ועדות שמיעה (ישירה) של האחרון תוך ציטוט דבריו של בייליש לנד: "אזהרתי אותך לא לבטוח בי". בתפקיד המוציאה להורג: אריה. במזל טוב, רגעי נחת ואחדות לאחיות סטארק על חומות המצודה. השתיים נזכרות בערגה באביהן המנוח וסנסה מצטטת את אמרתו (מהספר הראשון בסדרה): "כאשר השלג נופל והרוחות הלבנות מכות, הזאב הבודד מת, אך הלהקה שורדת".

לבסוף, ב"מצפה המזרח" ההלכים הלבנים עושים דרכם דרומה. בריק ותורמונד מתצפתים על המתרחש מהחומה, אך הם לא מספיקים להתרגל למראה יוצא הדופן של נחיל הזומבים, הכולל ענקים, המובלים על ידי ההלכים ומהומה רבתי: דרקון הקרח, ויסריון זצ"ל, יורק אש כחולה אל עבר החומה וזו מתחילה להתמוטט. 1989 שוב כאן!

מספר נקודות לסיום:

אלמנט איברי המין

בזמן ש"תועלת אפורה" וצבא "הבלתי טמאים" מתכנסים אל מול חומות "מעלה מלך", ג'יימי וברון מנהלים דיון פילוסופי לגבי משמעות המלחמה עבורם, כשהמסקנה העיקרית היא שמה שמניע אותם היא איבר המין שלהם. בהמשך, האיבר שנעלם במערכה הראשונה ובמלים אחרות ת'יאון, חוזר להלחם עבור אחותו במערכה השלישית- השיחה שלו עם ג'ון בדרגונסטון כנראה ניערה בו משהו והוא מנצח את אחד מיורדי הים מאיי הברזל בקרב אגרוף שבסופו חסרונו הפיזי הוא שמעניק לו את הניצחון ולחיי האירוניה. סוף סוף, לאחר שנים של סבל ויאוש, דווקא יכולתו לספוג כאב והעדר איבר המין, הם שמאפשרים לו להשיג איזושהי תחילת גאולה.

רגעי האיחוד השבועי

אינספור איחודי השבוע, בין טיריון לפודריק, פודריק לבריאן, טיריון וסרסיי, טיריון וברון, בריאן וג'יימי, בריאן ו"הכלב", יורון ות'יאון, סמואל ובראן בעל שלוש העיניים, אך המפגש המשעשע ביותר הוא בין שני האחים לבין קלגיין, "הכלב" ו"ההר", כשהראשון שואל אותו: "זוכר אותי? אתה יודע מי בא בשבילך, תמיד ידעת". מתישהו השניים האלו יסגרו את העניינים באיזשהו קרב ואנחנו נהיה שם לראות את זה- איזה כיף!

הרגע המשעשע

בראן מכריז בפני סמואל שהוא העורב בעל שלוש העיניים ותשובתו של סאם היא: "זה נחמד".

מדד האלימות והמין

גילוי עריות בין ג'ון לדודה דאיינריז ואין צורך להוסיף. מצגת שכללה זומבי אחד מקוצץ לחתיכות, קרב אגרופים על שפת הים בכיכובו של ת'יאון, הוצאה להורג של בייליש באמצעות סכין ולבסוף דרקון קרח מטיל אימה, שפירק את החומה כמו חומת לגו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.