משחקי הכס- קיצור תולדות העונה השביעית

כך חלפה לה עונה נוספת של משחקי הכס. נותרנו שוב עצובים ומחכים לעונה הבאה. כנראה שנאלץ להתייבש עד סוף 2018 או תחילת 2019. בינתיים, זה הזמן לסכם עונה מרתקת ומלאת התפתחויות.

במהלך העונה התייחסתי לא מעט לרמזים מטרימים בפרקים השונים. נראה שיוצרי הסדרה, דייוויד בניוף וד.ב. וייס, לקחו כמה שיעורים מג'ורג' ר. ר. מרטין, שטווה את העולם של "שיר של אש ושל קרח" ברשתות מופלאות, המקשרות בין עבר, הווה ועתיד וטמן לא מעט "אקדחים" בספרים הראשונים, ששבו להופיע ב"מערכות השניות והשלישיות".

נקודה מרכזית אחת היא השימוש הטיפולוגי במספר 7, שבא לידי ביטוי גם ב"אמונה בשבעה" ("Faith of the Seven") (אותה הזכרתי כאן). לא קשה למצוא את ביסוס הסמליות בדתות המוכרות לנו. כך למשל, ביהדות, כידוע, יום השבת הוא היום בו אלוהים חדל מכל מלאכתו אשר ברא לעשות, היונה ששלח נוח בזמן המבול חזרה לאחר שבעה ימים ואפילו סמל מדינת ישראל, המנורה, מורכב משבעה קנים. בנצרות, חטאי המוות שהוצגו על ידי תומאס אקווינס הם שבעה וכוללים: גרגרנות, חמדנות, כעס, עצלות, גאווה, קנאה ותאווה ואלו עומדים אל מול שבע המידות השמימיות: צניעות, מתינות, נדבנות, שקדנות, סבלנות, נחמדות וענווה. בקוראן, סורת אל-פאתחה (הפרק הפותח) מורכב משבעה פסוקים, בבודהיזם האמונה היא שבודהה צעד שבעה צעדים לאחר לידתו ובהינדואיזם ישנן שבע צ'אקרות (הכתר, העין השלישית, הגרון, הלב, מקלעת האש, המין והבסיס).

סדרת הספרים של מרטין היא הפטולוגיה (Hepatology), כלומר: מורכבת משבעה, חמישה שכבר פורסמו ושניים שבדרך: משחקי הכס (A Game of Thrones) משנת 1996, עימות המלכים (A Clash of Kings) משנת 1998, סופת החרבות (A Storm of Swords) משנת 2000, משתה לעורבים (A Feast for Crows) משנת 2005, ריקוד עם דרקונים (A Dance with Dragons) משנת 2011, רוחות החורף (The Winds of Winter) וחלום של אביב (A Dream of Spring).

יבשת ווסטרוז מורכבת משבע ממלכות, שאוחדו לראשונה על ידי אאיגון הכובש, בהן שולטים שבעה בתים מבחינה היסטורית: הצפון (The North) שמרכזו וינטרפל ונשלט על ידי בית סטארק, ההר ובקעת ארין (The Mountain and Arryn Vale) שמרכזם "קן הנשרים" (The Eyrie), האיים והנהרות (The Isles and the Rivers) שמרכזם טירת "הארנהול" (Harrenhal), הטירה הגדולה ביותר בשבע הממלכות, אשר עברה ידיים רבות ולאחרונה הועברה לשליטת בוניפר האסטי (Hasty) ו"מאה הקדושים" (The Holy Hundred), מאמיניו של האל בעל שבעת הפנים, ארצות המערב (The Westerlands) ובמרכזם צוק קאסטרלי, שבשליטת בית לאניסטר, ארצות הסופה (The Stormlands) בשליטת בית באראת'יאון המחזיקים ב"קץ הסופה" (Storm's End), ארצות השפע (The Reach) במרכזם "רמות גנים" (Highgarden), שהיו עד לאחרונה בשליטת בית טיירל, עברו לידי בית טארלי וכעת ללא שליטה אמיתית ודורן (Dorne) הדרומית ביותר של בית מארטל ובירתה "סנספיר" (Sunspear).

משמר המלוכה (Kingsguard) מורכב משבעה אבירים, המשלחת לחטיפת "זומבי" מעבר לחומה הורכבה משבעה (או לפחות שבע דמויות שהוזכרו בשמם ועוד מספר "פראיים") וכמובן, הפרק האחרון של העונה, או "הפינאלה" כפי שנהוג לכנות פרקים אחרונים של סדרות בימנו, הוא במקרה, או שלא במקרה, הפרק השביעי של העונה השביעית.

אם כן, על מנת לכבד את האלים הישנים והחדשים אציג את ההתפתחויות המרכזיות בעונה הנוכחית באמצעות המפתח המקובל של 7, לפי שבע זירות מרכזיות מהעונה האחרונה:

החומה ו"מעבר לחומה"-

ההלכים הלבנים החלו במסעם דרומה ו"ג'ון המאמין", המחפש פתרונות למאבק ב"מלך הלילה", יצא במסע לעבר דרגונסטון בעקבותיו גילויו של סמואל טארלי אל עבר המפגש המצופה עם דאיינריז. בעקבותיו אזהרותיו של בראן, "העורב בעל שלוש" העיניים, על התקדמות "צבא החורף", ג'ון שב אל החומה ואל "מצפה המזרח" ויצא למסע עם "שבעת המופלאים" להשגת הוכחה על קיומם של ההלכים הלבנים והזומבים, משרתיהם מעוררי האימה. סצינת מרכזית כללה את מותו של ויסריון והפיכתו ל"דרקון קרח" והשיא הגיע בפרק האחרון עם הריסתה של חלק מהחומה ההיסטורית ופלישת צבא "מלך הלילה" דרומה אל שבע הממלכות.

דרגונסטון-

דאיינריז חזרה אל כור מחצבתה לאחר גלות של עשרות שנים באסוס. "ברית דני" כללה את יד המלכה, טיריון, ואריז, "העכביש" המושך בחוטים, אלריה סאנד וצי ספינות בית מארטל מדורן שבדרום היבשת, אולנה טיירל וצפי ספינותיה, יארה ות'יאון גרייג'וי עם 100 ספינות שחולצו מ"צי הברזל" וצבא מרשים, שכולל את "הבלתי טמאים" בהנהגת "תולעת אפורה" ולא לשכוח חאלאסר של 100,000 רוכבים אימתניים.

במהלך העונה חאליסי נקרעת בין רצונה להטיל אימה ולהשמיד את אויביה לבין הרצון "לשבור את המעגל", מה שמביא ללא מעט כישלונות אסטרטגיים, פגיעות קשות בצבאה ואיבוד חלק ניכר מבני בריתה: השמדת רוב הצי הימי, ניצחון חסר משמעות למעשה ובזבוז כוחות בצוק קאסטרלי, מותה של אולנה טיירל, נפילתן בשבי של יארה ואלריה סאנד ומות שתי בנותיה של האחרונה ולבסוף מותו של ויסריון.

מצד שני, היא זוכה לבעל ברית ובן זוג בדמותו של ג'ון סנואו, מקבלת את ג'ורה מורמונט בחזרה ומצליחה בכל זאת להביס את "ברית סרסיי" בקרב בלתי נשכח.

וינטרפל-

העונה כללה לא מעט איחודים משפחתיים במבצר הצפוני. לעתים, נדמה היה שהעלילה בבית משפחת סטארק מנותקת משאר חלקי הממלכה. זכינו למפגש מחודש בין האחיות הצ'ילבות, סנסה ואריה בתוספת "עורב בעל שלוש עיניים", שמתנתק יותר ויותר מהקשרים המשפחתיים הקודמים ומקשרים אנושיים בכלל (קשה לשכוח את הפרידה העצובה ממירה ריד) אל עבר עתיד בלתי ידוע. מאחורי כל הבלגן הזה, כרגיל, עמד ליטלפינגר, שהמשיך למשוך בחוטים, לתכנן תחבולות בדרך של הפרד ומשול, שחזינו בה עוד מהעונה הראשונה של הסדרה. בסופו של דבר, "ברית האחיות" בחיזוקו של בראן בעל שלוש העיניים הפכה את הקערה על פיה והותירה את בייליש מתחנן על חייו רק כדי לסיימם באבחת סכין. באמצעות בראן בעל שלוש העיניים וסמואל טארלי, גילינו באופן רשמי ש"ג'ון סנואו" הוא למעשה אאיגון השביעי, בנם החוקי של ראייגר טאגאריין וליאנה סטארק.

"מעלה מלך"-

"ברית סרסיי" לא נכנעת בקלות. סרסיי ממשיכה להנהיג ביד חזקה, כשלצידה אחיה ג'יימי, שנראה מופתע כל פעם מחדש מרמות האכזריות של אחותו. קייבורן, יד המלכה, מתגלה כבעל תושייה רבה, כך שמעבר להחייאתו של "ההר", סר גרגור קלגיין, מייצר כלי נשק להתמודדות עם דרקוניה של דאיינריז. הברית זוכה בלא מעט ניצחונות אסטרטגיים, כולל נטישת צוק קאסטרלי, הסטת הכוחות לכיבוש "עיר גנים" ומותה של אולנה, תוך הבטחת עתידה הכלכלי מול "בנק הברזל", ברית עם יורון גרייג'וי, שמביא להשמדת רוב הצי הימי של דאיינריז ולקיחה בשבי של בני ברית מרכזיים שלה. מצד שני, הטבח ב-Roseroad וההימור הכושל על בית טארלי פגע בצבאה אנושות וייקח זמן לייבא צבא של שכירי חרב מאסוס (Essos) אל היבשת.

אולדטאון-

סמואל טארלי נאבק בשמרנות של הארכמייסטרים בעיר העתיקה והגדולה ביותר בווסטרוז, כשרק הארכמייסטר אברוז (Archmaester Ebrose) מגלה גמישות מסוימת באמונה, כי ההלכים הלבנים אכן חזרו למערכה. למרות זאת, אברוז אינו מאפשר לסאם גישה לספרים האסורים והאחרון מפר את האיסור כדי לגלות את מיקומו של מצבור זכוכית דרקון בדרגונסטון. סמואל מגלה יוזמה וכישורים יוצאי דופן, כשהוא מציל את ג'ורה ממחלת הקשקשת, אך גם ההצלחה המרשימה הזו לא מייצרת בו די אמון על מנת לקדמו אל משהו שמעבר למשימות בזויות.

נדמה שההתרחשויות באולדטאון, ערש התרבות הווסטרוזית, מקדש הידע, מצביעות על הנתק המחשבתי בין מלומדי הממלכה לבין ההתרחשויות יוצאות הדופן במציאות היומיומית: כאן, המציאות באמת עולה על כל דמיון ואילו המלומדים השמרנים דווקא הם אלו ש"מגדל השן" שלהם טבוע בתפיסות מיושנות. לרגע חששנו שסמואל, אחת הדמויות הרגישות יותר, חווה רגע של שובינסטיות ומתעלם בחוסר רגישות מופגן מגילויה יוצא הדופן של גילי לגבי מוצאו של ג'ון סנואו ובכך, למעשה, נקלע לאותה שמרנות שהוא עצמו יוצא נגדה, אך בסופו של דבר אנחנו מגלים שסמואל היה קשוב כל הזמן הזה והוא משתף את הגילוי עם בראן בעל שלוש העיניים.

"הדרום" (הייגארדן ודורן)-

כיאה לעונה שבאה לאחר קיץ ארוך, כאשר "החורף כבר כאן" והחשש מפלישה צפונית ממשמשת ובאה, הדרום בעיקר סבל בעונה הזאת. מאזן הכוחות נע לעבר הצפון והדרום ירד מנכסיו. החל מחיסול בית פריי על ידי אריה ב"תאומים" (The Twins), נקודת המעבר היחידה מעל "ההסתעפות הירוקה" (The Green Fork) של נהר הטריידנט (The Trident) במשך מאות קילומטרים, במעבר מהאזור הצפוני של הממלכה אל עבר אזור "הנהרות", דרך מותה של אולנה והרס שושלת טיירל, שריפתם בחיים של ראנדיל ודיקון טארלי (והישארותו של סמואל כיורש האחרון) וכלה בהשמדת בית סאנד מדורן שבקצה הדרומי של היבשת.

בהתאם למלחמת גוג ומגוג התנ"כית של אחרית הימים, גם בווסטרוז "מצפון תפתח הרעה":

וַיְדַבֵּר אֵלַי לֵאמֹר: רְאֵה, הַיּוֹצְאִים אֶל-אֶרֶץ צָפוֹן–הֵנִיחוּ אֶת-רוּחִי, בְּאֶרֶץ צָפוֹן (זכריה ו, 8)

פייק (Pyke) והימים המקיפים את ווסטרוז-

פייק, מושבם של בית גרייג'וי, לא מופיע ולו פעם אחת בעונה הנוכחית, אך המאבק המשפחתי על השליטה באיי הברזל, שהחל בתום העונה הקודמת, מהווה נדבק חשוב בעונה הנוכחית. שוב גילינו את חשיבותו המרכזית של צי ימי לשליטה בממלכה. במאבקים בין יורון לבין יארה ות'יאון ידו של הראשונה הייתה על העליונה בכל שלב. יורון מייצר ברית אסטרטגית עם סרסיי ועומד בהבטחותיו על ידי השמדת הצי של יארה ומפתיע את שאריות הצי של "ברית הדרקונים" בצוק קאסטרלי אל מול מבטו המשתומם של "תולעת אפורה". אם ביבשה "ברית הדרקונים" הצליחה לאזן במידת מה את הכישלונות מול "ברית לאניסטר", בים, הדוד המפחיד של יארה ות'יאון, עושה להם בית ספר לקציני ים מתחילים. למרות זאת, פתח של תקווה, עם חזרתו של ת'יאון לזירה במטרה לשחרר את אחותו משבייה.

ועוד כמה נקודות אחרונות לסיום:

זמן ומרחב

העונה הזו זכתה לתשואות רמות ובצדק בשל שלל האירועים וההתפתחויות בקצב שמתקרב למהירות פיטורי הבכירים בממשל טראמפ, כולל מאבקים משפחתיים, קרבות עקובים מדם, דרקונים והלכים לבנים ועוד ועוד. למרות זאת נדמה, כפי שחבר ניסח זאת בבהירות רבה, ש"מחנה דני" של "דרקונים ולמי אכפת מהשאר" ניצח העונה את "מחנה טיריון" של "עקביות, דיפלומטיה ותככים" משיקולי זמן, תקציב ורייטינג. חווינו לא מעט פערים עלילתיים וקפיצות שלא תאמו את העונות הקודמות של הסדרה, שעל אף שלעתים יצרו תחושת תסכול אצל חלק מהצופים, בנו עלילה שכל לעקוב אחריה.

קחו לדוגמה את "משלוח העורבים" שהפך יעיל כל כך, שקשה להבין מדוע "דואר ישראל" לא אימץ את ההצלחה לחיקו. רוצים לשלוח הודעה דחופה למרחק של מאות ואולי אלפי קילומטרים כדי להזעיק את כוחות חיל האוויר של דאיינריז? שלחו "עורב אקספרס"! התגובות ברשת לא אחרו להגיע וכללו לא מעט "ממים". פערים נוספים כללו את מהירות הגעת ספינות הצי של יורון גרייג'וי מ"איי הברזל" לצידה השני של היבשת וספינותיה של דאיינריז מדרגונסטון לצוק קאסטרלי וכן עניינים פחות מהותיים אך בולטים כמו ריצתו של גנדרי ל"מצפה המזרח" (שיש לציין כי מזכירה במידת מה את סגנון הריצה של פיבי מ"חברים") והגעתו במהירות שיא בהשוואה לימים הארוכים של מסע "השבעה" בכיוון ההפוך צפונה, הגעתו המהירה של ג'ורה מורמונט מאולדטאון ל"מעלה מלך" ומסעה הזריז במיוחד של אריה לוינטרפל. בצד השני האיטי של המשוואה נותרה וינטרפל מבודדת במידת מה, שם התנהלה לה בעצלתיים אופרת סבון, שכללה איחודים משפחתיים ומאבקי כוח שלא היו מביישים את ימי "שושלת" העליזים.

תחזיות לעתיד (קלקלנים אפשריים…היזהרו!)

הגילוי המסעיר לגבי מוצאו של ג'ון יערבב מחדש את הקלפים: האם ג'ון יאמץ את גורלו כיורש העצר או שמא יוותר על התענוג לטובת דני? אולי השניים יפתרו את הפלונטר באמצעות צאצאים משותפים?

הגילוי הזה צפוי, כמובן, להשפיע על שאר הממלכה, החל ב"בית", כשסנסה "הליידי של וינטרפל", כנראה תהפוך לסטארקית הרשמית של הצפון. מעניין יהיה לראות מה יהיה תפקידה של אריה לנוכח השינויים הצפויים.

באשר ל"מעלה מלך", הברית האסטרטגית של ג'ון ודני, שתתגלה כברית משפחתית צפויה לחרפן עוד יותר את סרסיי, שגם ככה לא נראית יציבה במיוחד. מעניין יהיה לראות כיצד סרסיי תפעל והאם תעניק לקייבורן יד חופשית למימוש תכניותיו? (קשה להתעלם מההתלהבות של קייבורן מהחייאת מתים, בין אם מדובר ב"הר" ובין אם בסצינה של "הזומבי")

האם הנבואה של "מגי הצפרדע" (Maggy the Frog), לפיה סרסיי תומת על ידי "אחיה הקטן" (Valonqar בוואלריאנית) תתממש? בעקבות יציאתו הפתאומית של ג'יימי מ"מעלה מלך", הסיכוי להתממשות התיאוריה הולך וגדל.

אפשרות אחרת לנפילתה של סרסיי היא ההתחייבות העצומה לגיוס שכירי חרב באמצעות ההון של "בנק הברזל". כישלון במאבק מול "ברית הדרקונים" וייתכן שמי שירדוף אחריה הוא דווקא הבנק ולא הדרקונים של דאיינריז. לא בטוח שאלו מאיימים יותר מנשך הבנק.

זכינו לראות את תחילת גאולתו של ת'יאון ונראה שהמאבק בינו לבין יורון יהיה נדבך מרכזי בעונה השמינית. מאבק משפחתי צפוי נוסף הוא בין האחים לבית קלגיין.

6 פרקים לסוף: צפו למיתות מרובות; דם, אש וקרח.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.