מונדיאל 2018: סוגיות פוליטיות וכלכליות- חלק ב'

ברשומה הקודמת הצגתי מספר סוגיות שעל הפרק לקראת המונדיאל הבא עלינו לטובה. כעת אתייחס להמשך הנושאים הבולטים לקראת "רוסיה 2018": חוליגניזם, הפרת זכויות עובדים, סימום, הכנסות והוצאות צפויות, אבטחה וטרור, טכנולוגיות חדשות ואינטרנט.

חוליגניזם

אלימות של אוהדים היא לא תופעה חדשה ובכדורגל הפכה להיות בולטת בשנות ה-60 של המאה ה-20. בשנות ה-80 התופעה הפכה להיות מקושרת באופן ישיר לכדורגל האנגלי וזאת לאחר שורה של מקרים באנגליה ומחוצה לה, שכללו מוות. מאז נעשו ניסיונות רבים למגר את התופעה. אמנם חלה ירידה, אך התופעה עדיין קיימת, אם כי בדרכים חדשות. בניגוד לאלימות הספונטנית בעבר, כיום מדובר בעיקר על אלימות מתוכננות של חבורות אוהדים יריבות, תוך שימוש באמצעים הטכנולוגיים החדשניים ביותר ליצירת מפגשים אלימים מתוכננים.

ברמה הבין-לאומית, לאנגליה יש שם רע בכל הקשור לחוליגנים והנראות של מקרי אלימות עוברת יותר ויותר מהרמה המקומית לרמה הבין-לאומית. לקראת המונדיאל הקרוב החשש הוא, בעיקר, מהתנגשות בין אוהדים רוסים לאוהדים אנגלים ול"פסטיבל של אלימות".

הפרת זכויות עובדים

בניגוד למונדיאל בברזיל שכלל עיכוב בבנייה ומוות של פועלים במהלך הבנייה, ברוסיה בדצמבר 2017, 5 מתוך 12 אצטדיונים היו כבר פעילים. למרות זאת, נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו (Infantino), פנה במכתב ל-4 ארגונים כדורגל נורדיים בתגובה לכתבה אודות עובדים צפון קוריאניים, שעבדו בתת-תנאים באתר הבנייה בסנקט פטרבורג, הודה שכן מדובר היה בתנאים מזעזעים, אך שהמצב נפתר, כי הם אינם עובדים יותר באתר זה וכי פיפ"א והוועדה המארגנת הרוסית יצרו מסגרת לפיקוח, שתבחן מקרים עתידיים אם יתגלו כאלו. התגובה הרוסית להאשמות הייתה שהתאחדות הכדורגל הנורבגית סובלת מ"חרדה אקוטית" וכי ההאשמות כולן "כוזבות". המקרה הזה מאיר סוגיה חמורה של העסקת עובדים זרים מצפון קוריאה בתת-תנאים.

סימום

כפי שכתבתי בפוסט אחר, סוגיית הסימום הרוסי עדיין לא נשכחה במעמקי ההיסטוריה. הוועד האולימפי הרוסי הושעה מהמשחקים האולימפיים פיונגצ'אנג 2018 לאחר שנמצא, כי הוועד הפעיל מערך ממוסד לסימום ספורטאים באולימפיאדת סוצ'י 2014. בפברואר 2018 הוסרה ההשעייה הרוסית.

בעקבות הפרשה עלו קולות להחליף את רוסיה כמארחת המונדיאל, אך זו שמרה על זכויותיה. לא זאת בלבד, אלא שלאחרונה עלו טענות, לפיהן כדורגלנים רוסים היו חלק מתכנית הסימום המאורגנת. חשוב לציין, כי חלק מהחלטת הוועד האולימפי הייתה להשעות את ויטאלי מוטקו (Mutko), שר הספורט הרוסי, מכל התחרויות האולימפיות העתידיות. מוטקו היה גם ראש הוועדה המארגנת של מונדיאל 2018, מה שהטיל צל כבד מעל התנהלות כל ממסד הספורט הרוסי. בסוף 2017 פרש מוטקו והוחלף על ידי אלכסיי סורוקין (Sorokin).

נושא הסימום בשנים האחרונות שוב ושוב עולה על הפרק

הכנסות והוצאות צפויות

מונדיאל 2014 יצר נזק כלכלי, חברתי וסביבתי עצום לברזיל. ההשקעה לא הניבה את הרווח הצפוי. אמנם פיפ"א החזירה לברזיל כ-100 מיליון דולר בקרנות לתשתיות ספורט, כדורגל נוער ונשים ופרויקטים בתחום הרפואה והבריאות, אך מדובר בסכום זעום ביחס לעלות הכוללת, שהוערכה בכ-15 מיליארד דולר.

בהתאם לכך, לקראת רוסיה 2018, קיים רצון לצמצם עלויות, מה גם שהכלכלה הרוסית לא נמצאת בשיאה. ב-2010, כאשר רוסיה נבחרה לארח את גביע העולם, מחיר חבית נפט היה סביב 77 דולר והיום הוא עומד סביב כ-50 דולר. העניין משמעותי במיוחד עבור רוסיה, היצואנית השנייה בעולם של נפט גולמי בשנת 2016.

על פי הפרסומים האחרונים, עלות המונדיאל ברוסיה תגיע לסכום של 11.8 מיליארד דולר, כאשר 57.6% מהתקציב מגיע מהתקציב הפדרלי הרוסי, 13.6% מתקציבי הממשל המקומי, 28.8% מחברות בבעלות המדינה וחברות פרטיות.

כל אחת מ-32 המשתתפות בטורניר תקבל לפחות 8 מיליון דולר, כאשר הזוכה בטורניר תקבל 38 מיליון דולר וסגניתה 28 מיליון דולר. ב-2014 נבחרת גרמניה, אלופת העולם, קיבלה 35 מיליון דולר וסגניתה, נבחרת ארגנטינה, 25 מיליון דולר.

אבטחה וטרור

נושא האבטחה באירועים ציבוריים גדולים הוא חלק בלתי נפרד מהמונדיאל ואיום הטרור הבינלאומי נמצא ברקע המשחקים. רוסיה נאלצת להתמודד עם ההתקוממות אסלאמית בצפון הקווקז כבר שני עשורים. המאבק היה בתחילתו אל מול "אמירות הקווקז" והחל משנת 2015, עם היחלשותו של הארגון, אל מול "המדינה האסלאמית" (דאע"ש). אזור הקווקז כולל עשרות לאומים ובמהלך השנים רוסיה התמודדה עם מספר רב של משברים אל מול צ'צ'ניה, אינגושטיה, צפון אוסטיה, דגסטאן, קברדינו-בלקריה, דרום אוסטיה ואבחזיה.

האיומים לקראת סוצ'י 2014 נבלמו בדרכים שונות, שכללו מעגלי אבטחה כבדים, "טבעת ברזל" סביב הכפר האולימפי ומאחורי הקלעים, נטען, פתיחת גבולות למעבר חופשי החוצה מסוצ'י, תוך הענקת דרכונים וכרטיסי טיסה לאיסטנבול. בדצמבר 2017 התפרסם, ששירות הביטחון הפדרלי, ה-FSB, עצר 7 חברים בתא טרור, הקשור ל"מדינה האסלאמית", שתכננו מתקפות בסנקט פטרבורג. הם תכננו גם פיגוע התאבדות בכנסייה בקאזאן. בשנה האחרונה התפרסמו גם לא מעט איומים כלפי שחקנים ספיציפיים, כדוגמת ניימאר, כריסטיאנו רונאלדו וליונל מסי.

ישראל שוב לא מופיעה במונדיאל, אבל כמו לפני 4 שנים, מופיעה מאחורי הקלעים במונדיאל. בתחילת פברואר פרסמה סוכנות הידיעות "רויטרס", כי היועץ לביטחון לאומי של רוסיה, ניקולאי פטרושב  (Patrushev)ערך שיחות עם מקבילו הישראל, מאיר בן-שבת, לקראת המונדיאל.

טכנולוגיות חדשות

לאחר שבריו 2014 השתמשו, לראשונה, בטכנולוגיית קו השער (Goal-line technology) ובהצלחה בכל המשחקים בטורניר, הטכנולוגיה הזו היא חלק בלתי נפרד מהמונדיאל הנוכחי. במונדיאל ברוסיה, תיכנס לשימוש גם טכנולוגיית "שופטי עזר בווידאו" (VAR ,(video assistant referees, טכנולוגיה שנעשה בה שימוש כבר בליגת הכדורגל האמריקאית, בבונדסליגה הגרמנית, בסריה א' האיטלקית, בפרמיירה ליגה הפורטוגלית, בליגת ק' של קוריאה הדרומית וכן בחלק מהמשחקים בפולין, בלגיה, הולנד ועוד (ללוח המלא- ראו כאן).

טכנולוגיות חדשות אחרות שיוצגו כוללות טכנולוגיות שידור חדשניות, כך שכל השידורים יופקו ברמת רזולוציה אולטרה HD כולל יצירת HDRI (תמונה בעלת טווח דינמי רחב). 37 מצלמות באיכות גבוהה יצלמו כל משחק. כמו כן, האוהדים יוכלו ליהנות מטכנולוגית מציאות מדומה (VR) כחלק מחוויה של שידור ישיר וכן בחוויית °360 בווידאו על פי דרישה (VOD).

אינטרנט

האינטרנט והרשתות החברתיות כבר מזמן הפכו לחלק מרכזי בשיווק של אירועי ספורט. רק כדי לסבר את האוזן, מונדיאל 2014 היה האירוע הגדול ביותר עבור טוויטר עם כ-672 מיליון ציוצים. ניצחונה של גרמניה על ברזיל בתוצאה 7-1 בחצי הגמר זכה לכמות הציוצים הגדולה ביותר, 35.6 מיליון ציוצים, יותר מאשר הגמר מול ארגנטינה, זכה ל-32.1 מיליון ציוצים (אף על פי שהגמר הוביל ליותר מ-618,000 ציוצים לדקה, יותר מחצי הגמר, בו היו 580,000 ציוצים לדקה). פייסבוק פרסמה, כי 88 מיליון איש יצרו יותר מ-280 מיליון פוסטים, תגובות ו"חיבובים" במהלך גמר המונדיאל, שיא חדש השובר את השיא הקודם של 245 מיליון אינטראקציות בסופרבול של 2013.

לאחרונה התגלה, כי רשת פוקס, בעלת הזכויות בשפה האנגלית, תשתף פעולה טוויטר וסנאפצ'ט, כאשר רשת הציוצים תשדר תכנית יומית בת 30 דקות ויישומון המולטימדיה יציג "סיפור עורך", שיכלול טקסט, וידאו, אמנות, גרפיקת תנועה ליצירת "כרוניקה של הדרמה היומיומית". טלמונדו, בעלת הזכויות בספרדית, תשתף פעולה עם חברת Copa90, ביוזמה דיגיטלית דו לשונית המכונה "ה-12", לחיפוש הדור הבא של משפיעים במדיה החברתית הלטינית-אמריקאית כחלק מיצירת רשת מוכוונת תוכן אמריקאי-היספני.

https://gph.is/2m6xCjt
הרשתות החברתיות הן חלק בלתי נפרד מכל אירוע טלוויזיוני כיום
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.