מונדיאל 2018: היריבויות הגדולות- חלק ב'

ברשומה הקודמת התייחסתי לשני הבתים הראשונים במונדיאל הבא עלינו לטובה. כעת אתייחס לשני בתים נוספים, בית ג' ובית ד'.

בית ג'

המפגש בין שתי האירופאיות של בית ג' צרפת ודנמרק, יתקיים ב-26/06 במוסקבה. יהיה זה המפגש ה-14 בין הכחולים ("לה-בלה") לבין האדומים-לבנים ("דה-רוד ויד"), כאשר מאזן הניצחונות נוטה באופן ברור לטובת הצרפתים: 8 ניצחונות אל מול 4 הפסדים בלבד. לראשונה נפגשו הנבחרות במשחק ידידות בשנת 1973 בצרפת, במשחק שהסתיים בניצחון מוחץ 3-0 לטובת המארחת. המפגש האחרון בין השתיים, אף הוא במסגרת משחק ידידות, התקיים ב-2015 בדנמרק והסתיים בניצחון האורחת מצרפת 1-2. המפגש התחרותי האחרון בין השתיים התקיים במהלך מונדיאל 2002 והסתיים בניצחון "הדינמיט הדני" 2-0.

היחסים בין המדינות מקורם עוד בתקופת ימי הביניים. ויקינגים דניים חצו את הים הצפוני אל עבר החוף הפרנקי והחלו בפלישות מעוררות אימה על פרנקיה והממלכות האנגלו-סקסיות באזור בריטניה של היום. דמותו של רגנר לות'ברוק (Ragnar Lothbrok) זכתה בשנים האחרונות לעדנה עם יצירתה של התכנית "ויקינגים", אך לות'בורק, שהיה לורד עוצמתי תחת שליטתו של המלך הדני הוריק ה-2, לא היה הראשון שפלש אל הממלכות שמדרום. אלו החלו, ככל נראה, בסביבות שנת 780, כאשר ההתקפה המשמעותית הראשונה הייתה במהלך הרס מנזר לינדיספארנה (Lindisfarne Priory) בשנת 793.

בשנים שלאחר מכן, הדיפוזיה ההדדית בין התרבויות נמשכה וכללה, בין היתר, מלכה צרפתית ממוצא דני (אינגבורג, Ingeborg, בתו של ולדמר ה-1), שלא זכתה ליהנות ממלוכה ולמעשה העבירה את רוב ימי "מלוכתה", בסביבות 20 שנה, במאסר בטירות צרפתיות שונות. רק ב-1212, כשפיליפ ה-2 ביקש לטעון לכתר האנגלי דרך קשריו עם הכתר הדני, התפייס עם אינגבורג וילדיו אף הכירו בה כמלכה לגיטימית לאחר מותו. במהלך ימי הביניים כמרים צרפתיים הגיעו לדנמרק וסטודנטים דניים שהו בצרפת. במאה ה-17 היו סטודנטים רבים לרפואה, משפטים, פילוסופיה ותיאולוגיה בצרפת ומורים רבים הגיעו מצרפת לדנמרק.

במאה ה-17 במהלך מלחמת צרפת-הולנד, חיפשה הרפובליקה ההולנדית בעל ברית ולבסוף כרתה ברית עם דנמרק-נורבגיה (איחוד שהחזיק בין 1536 ל-1814), שרצתה להחזיר לעצמה את שטחי סקונהלנד. המלחמה הסקאנית (Skånske krig) בין דנמרק לשוודיה, בעלת בריתה של צרפת, נמשכה 4 שנים (1679-1675) והסתיימה ללא מנצח ממשי- השוודים נחלו מפלה בים והדנים הובסו ביבשה. בתקופת המלחמות הנפוליאוניות לחמה דנמרק לצד צרפת, אולם לבסוף הובסה ובקונגרס וינה אושר שלטונה של שוודיה בנורבגיה שנלקחה מדנמרק. לאחר מלחמת העולם ה-2 היו צרפת ודנמרק ממקימי נאט"ו ובמהלך השנים הצטרפו שתי המדינות לאיחוד האירופי.

כיום, שתי המדינות מקיימות יחסים הדוקים, כאשר מלבד השגרירויות, לצרפת 6 נציגויות נוספות בדנמרק ולדנים 11 נציגויות נוספות ברחבי צרפת. המדינות משתפות פעולה בנושאים רבים, כמו נושאים סביבתיים וכוחות שמירת שלום (Peacekeeping).

צרפת ואוסטרליה יפגשו ב-16/06 בקאזאן בפעם ה-5. הסוקרוז (Soceeroos) האוסטרלים ניצחו פעם אחת בלבד במסגרת גביע הקונפדרציות 2001 בתוצאה 1-0. הצרפתים ניצחו פעמיים, 0-1 במסגרת "גביע קירין" היפני ולאחרונה בתוצאה המהממת של 6-0 במשחק ידידות, שנערך ב-2013. המפגש בין השתיים צפוי להיות ידידותי למדי.

יחסי המדינות הידידותיים מבוססים על קשרים היסטוריים, שהחלו במעורבות קונסולארית ודיפלומטית ב-1842 והמשיכה בשיתופי פעולה במהלך מלחמת העולם הראשונה והשנייה. על פי הנתונים האוסטרליים הרשמיים, כ-416,000 חיילים אוסטרלים השתתפו במלחמת העולם הראשונה ו-46,000 אוסטרלים איבדו את חייהם בחזית המערבית (מתוך כ-60,000 הרוגים). הממשלה האוסטרלית אף החליטה ב-2008 לערוך ביום אנזא"ק, יום הזיכרון הלאומי, טקס באתר הזיכרון האוסטרלי בצרפת. כמעט מיליון חיילים אוסטרלים השתתפו במלחמת העולם השנייה וכ-8,000 נהרגו בקרבות באירופה (בסך הכל נהרגו 27,000בקרבות ועוד למעלה מ-8,000 שבויים נהרגו בשבי).

המדינות משתפות פעולה כיום במגוון רחב של תחומים, כמו ביטחון והגנת הסביבה. המדינות חברות ב-G20 וכן בפורום הפוליטי האסייתי-אירופאי (ASEM). המדינות חתומות על שורה של הסכמים בילטראליים בתחומי הביטחון, המדע, מיסוי, מסחר, הסגרה וכן בעניין אנטרקטיקה. שתי המדינות מקיימות מגעים תדירים, כשהביקורים ההדדיים של מנהיגי המדינות משתלבים במחויבותה של צרפת לשחק תפקיד מרכזי באזור האוקיינוס הפאסיפי. השתיים פועלות בשיתוף פעולה לקידום יוזמות בריאות, כמו תכנית משותפת להתמודדות עם וירוסים חיסוניים וזיהומים המועברים במגע מיני. מבחינה כלכלית, בשנת 2016, צרפת השקיעה באוסטרליה כ-28 מיליארד דולר ואוסטרליה השקיעה בצרפת כ-55 מיליארד דולר.

ב-2017 חתמו המדינות על הצהרה משותפת לשותפות אסטרטגית. ההצרה מעודדת את חיזוק מעורבות המדינות באזור ההודו-פאסיפי, תוך שיתוף פעולה בין המדינות סביב נושאי פוליטיקה, הגנה, ביטחון ומודיעין, כלכלה ותרבות, חדשנות, זיכרון מלחמת העולם הראשונה, נושאים סביבתיים ושינויי אקלים, פיתוח בין-לאומי וניהול משברים.

בית ד'

המפגש בין ארגנטינה וניגריה ב-26/06 בסנקט פטרבורג יהיה המפגש ה-9 בין השתיים. עד כה המפגשים הסתיימו 5 פעמים בניצחון ה"אלביסלסטה" (לבן וכחול שמיים) של ארגנטינה, פעמיים בניצחון ניגריה ופעם אחת בתוצאת תיקו. היסטוריית המפגשים חדשה יחסית, בהתחשב בכך ש"הסופר איגלס" מניגריה נכנסו למעגל העולמי של התחרויות רק ב-1994, עת העפילו לראשונה למונדיאל. באותו טורניר הפתיעה הנבחרת הניגרית רבים, כשהעפילה משלב הבתים מהמקום הראשון בבית, שכלל גם את ארגנטינה. במסגרת משחקי הבית הפסידה ניגריה 2-1 לארגנטינה. המפגש הבא בין הנבחרות התקיים ב-1995 בגביע הקונפדרציות והסתיים בתיקו מאופס. ארגנטינה ניצחה פעמיים נוספות במסגרת של הבתים של המונדיאל בתוצאה 1-0 ב-2002 וב-2010. במונדיאל האחרון ב-2014 ניצחנו הארגנטינאים במפגש מרתק בתוצאה 3-2.

כאמור, הגרלת המשחקים למונדיאל הקרוב קבעה, כי יהיה זה המפגש ה-5 של הנבחרות במסגרת גביע העולם. התוצאה הייתה שורת תגובות ברשתות החברתיות תחת הנימה הכללית ש"ניגריה וארגנטינה צריכות פשוט להתחתן".

באותו היום, שחקני נבחרת איסלנד, המכונים בפי המקומיים "הבחורים שלנו" (Strákarnir okkar) ישתתפו לראשונה בגביע העולם, לאחר שהקדימו את נבחרת קרואטיה בבית 9 במוקדמות הטורניר ועלו ישירות לטורניר. "הלוהטים" (Vaterny) הקרואטים, שהעפילו משלב הפלייאוף לאחר ניצחון על יוון, יפגשו באיסלנדים ברוסטוב על-הדון שבקרבת אוקראינה (לא לבלבל עם רוסטוב מצפונה של מוסקבה ובמרחק של כ-1,300 ק"מ מרוסטוב על-הדון). שתי הנבחרות נפגשו 6 פעמים בעבר, כאשר שני המפגשים האחרונים היו במוקדמות המונדיאל וכל נבחרת ניצחה בביתה.

היחסים בין המדינות החלו ממש במהלך מאבקה של קרואטיה לעצמאות. בסתיו 1991, עיתונאי איסלנדי נסע לחבל הארץ ההיסטורי של סלאבוניה כדי לדווח על תוצאות המלחמה וזוועותיה. תושבי איסלנד הזדעזעו ובתוך ימים דרשו שמדינתם תתמוך בקרואטים. ב-19 בדצמבר איסלנד הייתה המדינה הראשונה, שהכירה בריבונות קרואטיה. קונסוליית הכבוד האיסלנדית בקרואטיה החלה לפעול ב-2013 בבירה זאגרב. לקרואטיה קונסוליה ברייקיאוויק, בירת איסלנד.

https://gph.is/1Y19o6D
אוהדי איסלנד התפרסמו בזכות עידוד מחיאות הכפיים יוצא הדופן שלהם

ברשומה הבאה אתייחס לבתים ה'-ו'.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.