מונדיאל 2018: היריבויות הגדולות- חלק ד'

ברשומה הקודמת התייחסתי ליריבויות בששת הבתים הראשונים אלפביתית במונדיאל 2018. כעת אציג מספר יריבויות בולטות משני הבתים הנותרים ז' וח'.

בית ז'

טוניסיה ואנגליה יפגשו ב-18/06 בוולגוגרד בפעם השלישית. חשוב לציין, כי במונדיאל משתתפת "אנגליה", כישות נפרדת ל"ממלכה המאוחדת" ולמעשה, תהיה היחידה מבין "אומות הבית" שתשתתף בטורניר. הנשרים של קרת'גו (نسور قرطاج) ינסו להנחיל לנבחרת האנגלית הפסד ראשון. המפגש הראשון בין השתיים היה משחק ידידות, שהתקיים ב-1990 בתוניס והסתיים בתוצאה 1-1. השתיים נפגשו במסגרת תחרותית במסגרת מונדיאל 1998 והאנגלים ניצחו 2-0, כשבהרכב האנגלים, גארת' סאות'גייט, מאמנם הנוכחי של "נבחרת שלושת האריות".

https://gph.is/29bfTQY

בלגיה ואנגליה יפגשו ב-28/06 בקלינינגרד בפעם ה-22. "נבחרת שלושת האריות", מולדת הכדורגל, מובילה במאזן המפגשים בין הנבחרות באופן ברור; 15 ניצחונות על "השדים האדומים" (De Rode Duivels) אל מול 2 הפסדים בלבד. המפגש הראשון נערך אי שם ב-1921 במסגרת משחק ידידות, שהסתיים בניצחון האנגלים 0-2 בבלגיה. זכור במיוחד מפגש הנבחרות במסגרת גביע העולם של 1954 שהסתיים בתיקו 4. משחק נוסף במסגרת גביע העולם התקיים ב-1990, כאשר אנגליה גברה 1-0 משער בדקה ה-119' של דייויד פלאט. המשחק האחרון בין השתיים היה משחק ידידות ב-2012 שהסתיים בניצחון אנגלי 1-0.

פלנדריה, אחת משלוש היחידות הפדרליות של בלגיה, היא החלק הקרוב ביותר לשטח אנגליה ולכן מאז ומתמיד הייתה קשורה בקשרים הדוקה עם הממלכה שמעבר לים הצפוני. מיקומה האסטרטגי של פלנדריה ועריה המרכזיות, ברוז', גנט ואנטוורפן, תרמו להיותה שותף רצוי מבחינת האנגלים.  הקשר הזה בא לידי ביטוי במהלך מלחמת 100 השנים, כאשר אדוארד ה-3 יצר ברית עם ארצות השפלה ופלנדריה נגד צרפת.

המהפכה הבלגית של 1830 הביאה בסופו של דבר להקמת המלוכה הבלגית. ב-1839 הכירה הממכלה המאוחדת בבלגיה במסגרת "הסכם לונדון". המדינות שחתמו על הסכם זה התחייבו לשמור על ניטראליות בלגיה ובשנת 1914 עם פלישת גרמניה לבלגיה, הייתה זו הממלכה המאוחדת שסייעה לבלגים. הכוחות הבריטים נלחמו בחזית המערבית במהלך כל תקופת המלחמה. כ-250 אלף פליטים בלגים הגיעו לממלכה המאוחדת במהלך המלחמה וכ-90% שבו למדינה לאחר סיום הקרבות.

במהלך מלחמת העולם השנייה, חלק מהחיילים הבלגים ברחו לממלכה המאוחדת ויצרו את הכוחות הבלגיים בגלות. הממשלה הבלגית הגולה התבססה בלונדון עד לשחרור המדינה ב-1944. כ-200,000 חיילים בריטים נהרגו בשתי מלחמות העולם, בעיקר בשדות הקטל במהלך מלחמת העולם השנייה ובכל שנה אלפי קרוביהם מציינים זאת בביקוריהם.

באשר להשפעות הכלכליות והתרבותיות, האמנות והתרבות הפלמית השפיעה באנגליה בעיקר בתקופת שושלות טיודור וסטיוארט. אמנים כמו רובנס וואן דייק עבדו בארמון המלכותי. הגילדות הפלמיות סייעו בהקמת התעשייה האנגלית, וצמר ודגים מאזור סקוטלנד נשלחו לפלנדריה.

כיום, המדינות הן שותפות סחר חשובות. זיברוז' (Zeebrugge) אף מהווה נקודת החיבור של צינור הגז הטבעי (The Interconnector) בין האי הבריטי לבין יבשת אירופה. הממלכה המאוחדת ייצאה לבלגיה בסכום כולל של 17.4 מיליארד יורו ב-2014 (השוק ה-8 בגודלו עבור הממלכה). ב-2015 בלגיה ייצאה לממלכה המאוחדת בסכום כולל של 31.9 מיליארד דולר (השוק ה-4 בגודלו עבור בלגיה). ב-2016 ביקרו בבריטניה למעלה ממיליון בלגים. יציאתה הצפויה של הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי, ה"ברקזיט", יצרה חששות ובלבול בבלגיה ופאנל מומחים שנערך בסוף 2016 דן בסוגיות שעולות מהיציאה הצפויה; חשש של אזרחים בריטים בבלגיה מהיכולת שלהם לעבוד, יכולתם להתגורר בבלגיה, ההשלכות לגבי הפנסיה, נושא זכויות אדם בכלל ובאופן כללי אי קיומה של תכנית מסודרת וברורה. חשש נוסף הוא מפגיעה בשיתוף הפעולה המתקדם במאבק בטרור, כאשר הממלכה המאוחדת כבר לא תהיה חברה מלאה ביורופול, סוכנות המודיעין הפלילי של האיחוד האירופי ותצטרך לנהל מו"מ מורכב כדי לקבל גישה למאגרי המידע המקיפים שלו.

ב-23/06 בלגיה וטוניסיה יערכו את מפגשם ה-4 במוסקבה. המשחק התחרותי היחיד בין השתיים הסתיים בתוצאה 1-1 וזאת במסגרת שלב הבתים של מונדיאל 2002.

בית ח'

ב-19/06 נבחרות יפן וקולומביה יפגשו בסרנסק למפגש ה-4 בתולדותיהן. "הסמוראים הכחולים" (サムライ・ブルー) ו"מגדלי הקפה" (Los Cafeteros) נפגשו לראשונה ב-2003 בגביע הקונפדרציות, שנערך בצרפת, שם ניצחו הקולומביאנים 1-0. לאחר 4 שנים נפגשו בשנית במסגרת "גביע קירין" והמפגש הסתיים בתיקו מאופס. לפני 4 שנים נפגשו בפעם השלישית במסגרת המונדיאל, שם נחלו היפנים תבוסה: 4-1 הייתה התוצאה הסופית של המפגש בשלב הבתים, ששלחה את היפנים הביתה.

יחסי המדינות מוסדו רשמית ב-1908 בהסכם הידידות, המסחר והניווט. ב-1934 הוקמה שגרירות יפן בבוגוטה ובשנה שלאחריה שגרירות קולומביאנית בטוקיו. היחסים נקטעו בזמן מלחמת העולם השנייה (בשנת 1942). ב-1954 חודשו היחסים.

היחסים בין המדינות מבוססים בעיקר על מסחר, חילופי תרבות וטכנולוגיה וסיוע פילנתרופי של יפן לקולומביה. ב-1996 הפכה יפן למוקד השלישי בחשיבותו ליבוא, אחרי ארה"ב וונצואלה עם סכום כולל של כ-723 מיליון דולר (5.6% מהיבוא הקולומביאני). יפן יבאה בסכום של כ-350 מיליון דולר מקולומביה (פחות מ-1% מהיבוא היפני). ב-2015 המסחר הבילטרלי הכולל בין המדינות עמד על כ-1.7 טריליון דולר. ב-2015 היבוא הקולומביאני מיפן הגיע ל-1.1 מיליארד דולר, לעומת יצוא של כ-600 מיליון דולר. רוב המוצרים שיוצאו היו פולי קפה ירוק (52.6%), נפט (19.4%), פרחים (8.4%), פרוניקל, שזו סגסוגת של ברזל עם מגנזים, אלומיניום או סיליקון (4.9%) ופח (3.2%). רוב המוצרים המיובאים היו רכבים, צמיגים, מתכות ומכונות.

הכחולים של יפן ו"הלבנים והאדומים" (Biało-czerwoni) יפגשו בוולגוגרד ב-28/06 בפעם ה-7, כשהמאזן בין השתיים עומד על 4 ניצחונות לפולנים ו- 2 ניצחונות ליפנים. השתיים נפגשו לראשונה למשחק ידידות ב-1981 בטוקיו, שהסתיים בניצחון האורחת 0-2. המפגש האחרון נערך ב-2002, אף במסגרת משחק ידידות ובו ניצחו היפנים באותה התוצאה בלודז'.

המדינות מיסדו את יחסיהן ב-1919, שנה לאחר שפולין קיבלה עצמאות. המדינות פעלו בברית שקטה אל מול בריה"מ והסכימו על שיתוף מודיעין, כאשר היפנים מסתמכים על שירות הביטחון הפולני לאימון בתחום ההצפנה. הצדדים המשיכו את שיתוף הפעולה גם לאחר הכרזת המלחמה של פולין על הסובייטים. היפנים החלו לפתח תלות ברשת המרגלים הפולנית הענפה ואף אפשרו לפולין להכניס את סוכניהם לתוך השגרירויות של מנצ'וקו, מדינת חסות יפנית שהתקיימה בין השנים 1932–1945.

במהלך מלחמת העולם השנייה, על אף היותה בעלת ברית של גרמניה הנאצית, יפן לא תמכה בפלישה לפולין ותמכה באופן גלוי בממשלה הפולנית שבגלות. היפנים המשיכו להסתמך על מרגלים פולנים לאיסוף מידע על בריה"מ, כמו גם על גרמניה הנאצית.

ב-1957 חודשו היחסים הדיפלומטיים. לאחר הדמוקרטיזציה בפולין ב-1989, היחסים הפכו להיות קרובים יותר והתפתחו סביב נושאים מגוונים פוליטיים, כלכליים, מדעיים, טכנולוגיים ותרבותיים.

בשנת 2013 היצוא היפני לפולין עמד על 157 מיליארד יין, שכללו בעיקר התקני קריסטל נוזלי (בעברית פשוטה מסכי טלוויזיות), חלקי מכוניות ומיקרוטום (שזה מתברר מכשיר המשמש במחקר הביולוגי). יפן יבאה מפולין באותה תקופה בסכום כולל של 100 מיליארד יין, בעיקר סיגריות, מוצרי חזיר, חלקי מנוע, גרפיט ורכיבי מטוסים. ב-2014 מספר החברות היפניות בפולין התקרב ל-300.

שתי הנבחרות הבכירות בבית, פולין וקולומביה, יפגשו ב-24/06 בקאזאן בפעם ה-8. אמנם הפולנים מדורגים לפני הקולומביאנים בדירוג העולמי של פיפ"א, אך עד כה "הלבנים והאדומים" (Biało-czerwoni) ניצחו את הדרום אמריקאים פעמיים בלבד, בארבעה מפגשים "מגדלי הקפה" ניצחו ומשחק אחד הסתיים בתוצאת תיקו. המפגש הנוכחי יהיה המשחק התחרותי האמתי הראשון בין השתיים.

https://gph.is/2d7hEm1
קולומביה רוצה להיות מוכרת בזכות הכדורגל שלה ולא בשל ברוני הסמים

לסיכום, חודשיים לפני המונדיאל, המשחקים הבולטים בשלב הבתים הם: אורוגוואי-מצרים בבית א', ספרד-פורטוגל בבית ב', צרפת-דנמרק בבית ג', ארגנטינה-ניגריה בבית ד', ברזיל-קוסטה ריקה בבית ה', גרמניה-שוודיה וגרמניה-מקסיקו בבית ו', בלגיה-אנגליה בבית ז' ופולין-קולומביה בבית ח'.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.